SME

Kristína Chrasteková: Také čosi si dovolila len Bardotka a ja

Topmodelka Kristína Chrasteková opustila módu na vrchole svojej kariéry, pretože sa chcela venovať umeniu.

Kristína Chrasteková (1980), výtvarníčka, filmárka, poetka, pochádza z Bratislavy. Ako štrnásťročná vďaka súťaži Elite Model Look začala pracovať ako modelka. Bola tvárou kampaní Miu Miu, Prada, Christian Dior,  Louis Vuitton, objavila sa na titulkách čKristína Chrasteková (1980), výtvarníčka, filmárka, poetka, pochádza z Bratislavy. Ako štrnásťročná vďaka súťaži Elite Model Look začala pracovať ako modelka. Bola tvárou kampaní Miu Miu, Prada, Christian Dior, Louis Vuitton, objavila sa na titulkách č (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

V Paríži jej povedali, že toto si dovolila len ona a Brigitte Bardot. Fotila pre najväčšie mená v módnom biznise, objavovala sa na titulkách prestížnych magazínov. A v najlepšom prestala. Odišla a začala sa venovať tvorbe vlastných videí, filmov, objektov a hudbe. KRISTÍNA CHRASTEKOVÁ je samouk, no nemá pozíciu z rozmaru maľujúcich celebrít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prerušili ste kariéru topmodelky a začali ste sa venovať vizuálnemu umeniu. Nikdy ste ho neštudovali, ste samouk, napriek tomu si vás skoro začali všímať dôležití galeristi. Ako sa to stalo?

SkryťVypnúť reklamu

Neviem. V detstve som k týmto veciam veľmi neinklinovala. Mala som celkom silno zakódovanú žurnalistiku, tej som sa chcela venovať, ale potom sa všetko stočilo úplne inde. Až keď som začala viac žiť na jednom mieste, tak som začala kresliť, robiť videá a trochu sa zaoberať hudbou. Možno to bola potreba aj kvôli tomu modelingu. Mala som v sebe dosť nanosených vecí, rôznych neprejavených, potlačených emócií. Tá práca ja ťažká ako každá iná, ale človek je predsa len častejšie sám a veľa cestuje, tak si veľa vecí necháva pre seba. A tým, že v práci sa od neho neočakáva veľmi, aby sa vnútorne prejavoval, tak sa neprejavuje. Dlho mi trvalo len zhodiť zo seba všetky bariéry, všetky pancierové dvere, ktoré som si vyskladala, aby som v modelingu dokázala fungovať. Dať všetko dole, aby som bola schopná sa len normálne baviť, vedieť, čomu sa chcem ďalej venovať. Cielene som s tým pracovala, až som sa jedného dňa pozrela do zrkadla a rozplakala som sa šťastím.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy to bolo?

Možno päť šesť rokov dozadu. Takže výtvarné veci vznikali zo začiatku absolútnou nutnosťou. A prirodzene. Nemala som ambíciu zdieľať ich s niekým ďalším, nepremýšľala som nad tým. Tvorila som, robila som každý deň a mala som nazbieraného veľmi veľa materiálu. A potom som sa stretla s ľuďmi, ktorí to náhodne u mňa videli, lebo v byte sa nedá všetko poschovávať, a chceli vidieť viac. Boli to kamaráti, niektorí umelci, ktorí s tým mali skúsenosť. Chceli vidieť viac a začali ma dokopávať, aby som s tým šla von. Dosť dlho som riešila, či vôbec, lebo som mala pocit, že pre mňa to naozaj bola terapia a hra, ktorú som si robila sama, tajne.

Ako ste začali?

Začala som s fotením, to bol asi prvý prirodzený záchytný bod. Začala som fotiť módu, ale veľmi na surovo, bez nejakého dorábania. A potom mi to nestačilo, tak som začala fotiť iné veci. Prešla som na jednoduché portréty, potom som prešla k dokumentárnej fotke, fotila som pre ministerstvo zahraničných vecí v Česku, čo bolo priíjemné, pretože tam som trochu cítila spojenie so žurnalistikou. Keď som dostala novinársku kartu, tak som mala krásny pocit.

SkryťVypnúť reklamu

Čím vás od detstva priťahovala práve žurnalistika?

Chcela som byť vojnovou reportérkou. Nedávno som na tým rozmýšľala, lebo som videla krásny film so Juliette Binoche A Thousand Times Good Night. Úplne som zabudla na túto svoju túžbu, a keď som pozerala tento film, začalo sa mi všetko z detstva vybavovať. Dlho po filme som ostala ticho, v sebe, a potom som si uvedomila, že moment napätia a dobrodružstva, ten extrémny opak stereotypu, nutne potrebujem. A že aj v modelingu, hoci samotná náplň mi nebola až tak veľmi blízka, všetky tie cesty a všetko okolo bolo ako závislosť. Keď som prestala cestovať, tak som si každé dva týždne balila kufor s tým, že nutne musím niekam ísť. Hovorila som si, že sa toho snáď už ani nezbavím. Jedného dňa budem mať rodinu a každé dva týždne im poviem ahoj, vrátim sa o pár týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

woda8298_r9800_res.jpg

Kristína Chrasteková. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Usadili ste sa zatiaľ v Prahe, nevrátili ste sa domov...

Bol to kompromis. Bratislava mi po všetkých tých obrovských mestách prišla trošku malá. A Praha zasa bola v takej vzdialenosti, že som mohla kedykoľvek prísť domov. Bol to asi praktický dôvod. Nebolo to kvôli niečomu konkrétnejšiemu.

Pre modeling vás objavili len tak na ulici alebo ste za tým šli cielene?

V dvanástich ma zastavili na ulici, ale kvôli filmu, a to kvôli Lutherovmu filmu Anjel milosrdenstva. Oslovila ma nejaká pani, chcela, aby som prišla na Kolibu na skúšky a dostala som to. Hrala som obesenú. Potom som bola očarená tými ľuďmi, nakrúcaním, prišlo mi to všetko nové, zaujímavé. A v tej dobe som mala kamarátku, ktorá veľmi chcela byť modelkou. Keď bola súťaž Elite Model Look 1995, šla som tam s ňou ako podpora, nemala som absolútne žiadne ambície, vôbec som dovtedy nevnímala fyzický vzhľad, a zobrali mňa. Tam sa, myslím, sa skončilo to kamarátstvo.

SkryťVypnúť reklamu

A začal sa váš nový život. Keď tie roky spätne hodnotíte, čo vám dali?

Určite mi dali veľa. Teraz som vďačná za viacero vecí, jedna z nich je, že som zvyknutá na organizovanie. Zorganizovať niekoľko ľudí, aby som si mohla nakrútiť film, je pre mňa prirodzené. Som zvyknutá na sety a produkciu a nemám problém komunikovať. Bola to veľmi dobrá škola. Taký život naučí veľmi veľa. Je to iné, ako keď človek žije len vo svojej komunite, chodí do školy a býva na jednom meste. Som vďačná za inú perspektívu, širší pohľad na svet, na ľudí, a tým pádom na túto prácu. Síce tvorbu prežívam, ale trochu inak. Mám už trošku odstup.

Ostali vám z modelingu priatelia?

Veľa. Mala som veľké šťastie na ľudí. Poznám ľudí z toľkých rôznych oblastí! Je príjemné mať okolo seba rôzne okruhy, zájsť tam a potom zas niekam inam. To ma udržuje intelektuálne flexibilnú.

SkryťVypnúť reklamu

titulka_vogue_r3462_res.jpg

titulka-dazed_r4321_res.jpg

Predvádzali ste pre najväčšie módne značky. Prada, Miu Miu, Louis Vuitton, Christian Dior. Objavili ste sa na titulných stránkach najznámejších módnych časopisov. Dá sa povedať, s kým sa najlepšie spolupracovalo?

Veľakrát som fotila pre americký Vogue so Stevenom Meiselom. A tým, že to bolo často, to bolo familiárne. Ale bolo aj veľa iných ľudí, ktorých som rada videla.

Prečo ste vlastne s modelingom sekli?

Spravila som rázny krok. Viem, že to mnohí dlho riešili, lebo málokto urobil niečo také. V Paríži mi povedali, že to urobila len Brigitte Bardot a ja. V tom najlepšom, na vrchole som sa nejako stratila. Už to dospelo do fázy, kedy som necítila vôbec žiadnu slobodu, všetko bolo dopredu naplánované, presne som vedela, kedy kde budem, bolo toho strašne veľa, nechcela som už tak ďalej fungovať. Je to proste biznis, človek má plný kalendár, vie, že s blízkymi sa uvidí minimálne, pri všetkom bude chýbať. Dospelo to do bodu, keď som si uvedomila, že to nebudem robiť celý život, že musím urobiť nejakú zmenu a začať si budovať niečo iné. Tak som povedala koniec. Možno aj preto, že nešlo robiť dve veci naraz. Buď sa venovať stopercentne jednému alebo druhému. Alebo to dostať do fázy, kedy už budem vedieť, budem sama v sebe zladená.

SkryťVypnúť reklamu

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3EY8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 638
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 722
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu