Na vine sú hviezdy
Smutná lovestory alebo cynická romanca
Kino tip
Veľmi veľa filmov sa dnes nakrúca pre tínedžerov, ich vkus je rozhodujúci. Filmov, ktoré by boli o tínedžeroch, však toľko nie je. Jeden z nich je teraz v našich kinách, vznikol podľa rovnomennej knižky Johna Greena Na vine sú hviezdy a tá bola vo svete bestsellerom.
Greenovi hrdinovia nie sú dospelí, ktorí už vedia, že život nebýva vždy spravodlivý a nevysvetliteľný, ale nie sú to už ani deti, ktoré by boli nepoznačené bolesťou aleboskúsenosťou so smrťou a inými stratami. Ona sa volá Hazel Grace, on Gus a obaja sú vážne chorí. Stretnú sa na terapeutických stretnutiach v podpornejskupine,skamarátia sa, pomaly zbližujú a tento romantický cit im komplikuje aj uľahčuje vyrovnávanie sa s konečnosťou života.
Kniha mala nielen divácky úspech, aj kritici ju ocenili, pretože má v sebe správnu mieru humoru a cynizmu, a zároveň zachováva vážnosť situácie. Priame rozprávanie o živote s chorobou vychádza z predpokladu, že dospievajúci čitatelia sú už dostatočne rozumní a silní.
Film do našich kín prichádza s podtitulom "Najvtipnejšia smutná lovestory". Je priemerný v každom zmysle a ohľade, a najmä je veľmi sentimentálny. Pekne je v ňom vystihnutá bolesť rodičov, v príbehu nevystupujú iba ako štatisti – túto linku však mladí diváci nemusia úplne doceniť. Pred smútkom ich môže ochrániť to, že mladosť im ešte nedovoľuje prepadať existenciálnym stavom a tak film Na vine sú hviezdy zrejme vnímajú ako peknú romancu. Možno aj preto je vo svetových kinách taký úspešný ako kniha.
Veselosti minulosti aj Punch a Judy
Festival / SND, 19.00
Dve predstavenia dnes ponúka premiérový ročník festivalu Eurokontext, ktorý v Slovenskom národnom divadle trvá počas celého júna.
Zo zahraničných hostí súbor Neue Oper Wien predstaví dielo Punch and Judy anglickéhoskladateľa Harrisona Birtwistla z roku 1968, ktoré je "štylizovanou tragédiou plnou groteskných momentov".
Kto má radšej pohybové formy a je zvedavý na to najlepšie z domácej scény, môže si pozrieť predstavenie Veselosti minulosti z produkcie Divadla štúdio tanca z Banskej Bystrice. Choreograf Milan Tomášik sa inšpiroval anglickým renesančným tancom a druhou zložkou je tanec na ticho – výsledkom je "symfónia pohybujúcich sa tiel".
Milan Hnat: Multilingual
Výstava Mestská galéria Rimavská Sobota Do 30. júna
Autorská výstava Milana Hnata (1959) v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote predstavuje jeho najnovšiu tvorbu a voľne nadväzuje na jeho autorskú výstavu v roku 1999. Hnat je umelcom, ktorého tvorba má vrstevnatý vývoj tak v témach, technikách, ako aj v myšlienkových odkazoch vychádzajúcich zo spojenia rôznych prístupov. Autorský názov výstavy multilingual pomenúva práve používanie jazyka viacerých médií od digitálnych fotografií po maľbu.
Na výstave sú prezentované cykly digitálnych fotografií: Industrial 2010 – 2013, On line 2010, Dark Matter Mystery 2010 a malieb: akvarelové maľby National Geographic 2013, súbor asambláží Bojiská a Terra 2013, bodkované maľby Dot painting 2013 a Transcendentálne etudy 2013.
Vizuálne dominantným na výstave je výber malieb z rozsiahleho cyklu Eschatological, 2001 – 2013, v ktorom autor vychádza z tradície stredovekej maľby, odkazuje na jej rukopis, štýl a ikonografiu, ale vstupuje do nej vlastným maliarskym komentárom.
Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 30. júna, je Gabriela Garlatyová.