Bratislava 11. novembra (TASR) - Najvyšším individuálnym kapitálovým výdavkom Ministerstva kultúry SR v roku 2003 má byť dostavba novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá pohltí približne 488,6 milióna korún. Uvádza sa to v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu pre tento rezort, ktorý schválila vláda.
Kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu plánuje vyčleniť pre ministerstvo kultúry na budúci rok spolu takmer 3,39 miliardy korún, z čoho 2,6 miliardy je určených na bežné výdavky a 788,2 miliónov korún na kapitálové výdavky. Na platy, mzdy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania a zamestnancov pod správou ministerstva kultúry by malo byť potrebných asi 176 miliónov korún, pričom pred dvoma rokmi predstavovala táto položka približne 85,5 milióna korún. Necelých 206 miliónov z kapitoly bežné výdavky poputuje na tovary a ďalšie služby spojené s činnosťou rozpočtových organizácií, zahraničnou prezentáciou, nákupom knižničných fondov, opravou kultúrnych pamiatok či s poplatkami za autorské práva. Bežné transfery pre príspevkové organizácie boli vyčíslené na vyše 1,2 miliardy korún a ďalších 833,1 miliónov korún bude vyčlenených na podporu jednotlivcov a neziskových organizácií, z čoho okolo 687 miliónov dostanú cirkvi a náboženské spoločnosti. Ich dotácie vzrástli v porovnaní s predošlým rokom o 41,2 miliónov korún, čo je dôsledkom naplnenia zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví. Štát je tak povinný uhrádzať platy, poistné a vecné náklady spojené s výkonom bohoslužieb, náboženských úkonov a cirkevnej administratívy.
Na činnosť Matice slovenskej, vydávanie umeleckých časopisov, podporu kultúrnych menšín a ďalšie aktivity vláda plánuje poskytnúť približne 91 miliónov a 77,2 milióna bude určených na financovanie literatúry, detských periodík a výrobu dlhometrážnych filmov. Bežné výdavky presahujúce 99 miliónov korún si vyžiada delimitácia niektorých činností z Ministerstva kultúry SR na Ministerstvo zahraničných vecí SR a presun viacerých organizácií spod pôsobnosti krajských úradov pod rezort kultúry. Asi 4,5 milióna korún má byť určených na výskum dejín slovenského výtvarného umenia, dejín slovenskej astronómie, mapovanie vitráží a na analytické zhodnotenie ľudských strát na Slovensku počas 2. svetovej vojny.
Z celkového objemu kapitálových výdavkov vo výške 788,2 milión korún pôjde 157,3 milióna na realizáciu stavby Knižničné a multimediálne centrum Univerzity Komenského v Bratislave. Z predvstupových fondov Európskej únie plánuje vláda získať na kultúrne projekty v rámci programu PHARE približne 10,6 milióna korún. Minister kultúry SR Rudolf Chmel v októbri pre TASR uviedol, že návrh ministerstva financií, s ktorým sa vláda neskôr stotožnila, vyčleniť v budúcom roku na výdavky jeho rezortu približne 3,34 miliardy korún je nepostačujúci. Dôvodom majú byť predovšetkým finančné požiadavky štátnych kultúrnych organizácií a inštitúcií, ktoré potrebujú približne 353 miliónov korún na financovanie svojej činnosti.