Tradičná rozprávka ešte stále dokáže deti osloviť. Aj za toto bojuje novinka SND vo veľkej sále Činohry.
V niektorých verziách rozprávky je to Valibuk, v iných Lomidrevo – tak ako teraz. V každom prípade je to najväčší silák, aký sa kedy v našich končinách narodil. Jeho rodičom ťahalo už na stovku, ale korene mali zdravé. Lomidrevo sa narodil taký veľký, že sa do kolísky nezmestil. Mama ho mliekom nadájala do piatich rokov, z čoho získal takú silu, že vedel stromy aj s koreňmi vytrhávať. Na ceste do sveta spoznal Valivrcha a Miesiželeza, spoločne sa vydali vyslobodiť kráľovské dcéry z pazúrov drakov.
Magická trojka
Dobšinského rozprávku spracoval Ľubomír Feldek pôvodne pre Mestské divadlo v Žiline. Veľká scéna Činohry SND si žiadala prepracovanú verziu, a tak sa materiál rozrástol, až ho vraj bolo treba skracovať. Výsledkom je takmer trojhodinové predstavenie s prestávkou. Deťom to neprekážalo.
Očarujúca úvodná scéna spod Tatier ako pupku sveta a vesmíru, s nasvietenými točiacimi sa planétami a hviezdami spoľahlivo vtiahla deti do rozprávkového deja, plného tradičných slovenských rozprávkových formuliek, ľudových nápevov (hoci aj hymnického) a dramatických dejových zvratov v znamení magického čísla tri. Traja siláci, tri princezné, tri draky s počtom hláv násobku troch.
A ja tam prídem...
V prvej polovici predstavenia nebol problém s rytmom jednotlivých výstupov, diváci boli neustále vťahovaní do nových scén, menili sa kulisy, pribúdali nové postavy a predstavovali sa vo svojich výrazoch. Dôvtipne riešená bola scéna dojčenia či neskôr skákanie do dračej diery.
Hlavný hrdina (Milan Ondrík) začal s hlasovým prejavom mohutného siláka možno trochu vehementnejšie, než by sa žiadalo, neskôr trochu ukričaný charakter svojej postavy vyrovnal a energiu v rámci sympatickej a herecky vhodne zvolenej trojice silákov púšťal správnym smerom. Princezné sa vo viac či menej všetečných povahách navzájom dopĺňali, najmenej to dramatizovala najmladšia a najmúdrejšia princezná, čo bolo v záľahe ženského afektu chvíľami aj potrebné.
Kráľ (Dano Heriban) niektoré deti v smútku za dcérami naozaj rozplakal. „A ja tam prídem na svojej starej honde a všetkých postrieľam!“ – vykríkol počas únosu princezien jeden z užasnutých diváčikov.
Laktibrada nie je zrada
Troj-, šesť- a dvanásťhlavý drak dali vo svojom stvárnení príležitosť tanečným pohybovým vsuvkám. Hneď niekoľko úloh počas predstavenia šikovne zvládla Gabika Dzúriková, no bezpochyby najviac jej sedela zoženštelá Škrata Laktibrada – hrala ju s citom, vtipným grifom a veľmi prirodzene, čo býva pri deklamovaní rozprávkových bytostí vzácne.
Ku koncu druhej časti predstavenia mali niektorí detskí diváci už trochu problém s udržaním pozornosti. Vždy sa však vyskytli momenty, ktoré ich dokázali vrátiť do deja – ako inak, išlo o akčné scény stínania dračích hláv či veľkolepé hádzanie budzogáňov. Opäť sa potvrdilo, že boj (priamy, fyzický, ale zároveň ten odveký boj zla a dobra) v príbehu spoľahlivo funguje. Herci sa občas deťom prihovorili, ale nepašovali do rozprávky za každú cenu interaktívne prvky.
Inscenácia je poňatá v čistom štýle, neznásilňuje témy súčasného detského sveta, no tradičným dramatickým konceptom slovenskej ľudovej rozprávky dokáže osloviť. Možno povedať, že stelesňuje národný princíp v tom dobrom zmysle slova.
Recenzia / Divadlo
Ako sa Lomidrevo stal kráľom
Réžia: Ondrej Spišák
Scéna: František Lipták, kostýmy: Katarína Hollá
Hrajú: Milan Ondrík, Leopold Haverl, Božidara Turzonovová, Dano Heriban a ďalší