SANTIAGO. Dvadsať doteraz neznámych básní od čilského básnika Pabla Neruru, laureáta Nobelovej ceny za literatúru, objavili odborníci z Nadácie Pabla Nerudu medzi rukopismi z jeho pozostalosti.
Knižne ich vydajú ešte tento rok, informovala agentúra Reuters.
V šiestich objavených básňach sa autor tematicky zaoberá láskou. Odborníci ich datovali do obdobia po roku 1956.
Zarytý ľavičiar
Čilský komunistický básnik Neftalí Ricardo Reyes Basoalto prijal pseudonym Pablo Neruda pod dojmom jednej z Malostranských poviedok českého básnika a prozaika Jana Nerudu.
Začal písaním milostných básní, avšak od polovice 30. rokov 20. storočia sa jeho tvorba zamerala na spoločenskú problematiku.
Po celý život bol sociálne, výrazne ľavicovo orientovaný. To sa odzrkadlilo aj v jeho neskoršom členstve v komunistickej strane Čile.
Jeho tvorbu výrazne zasiahli konflikty 20. storočia. Žiaľ a smútok nad utrpením španielskeho ľudu v občianskej vojne v druhej polovici 30. rokov 20. storočia prezentoval v básnickej zbierke Espaňa en el corazón (Španielsko v srdci).
Po druhej svetovej vojne sa výrazne angažoval v politickom vrení Čile. Viackrát bol prenasledovaný a žil v emigrácii. Od roku 1954 po stabilizovaní situácie žil prevažne v Čile.
Diela zakázali
Neruda zomrel 23. septembra 1973, dva roky po tom, čo získal Nobelovu cenu za literatúru.
Zároveň sa tak stalo len niekoľko dní po vojenskom prevrate z 11. septembra 1973, pri ktorom zahynul jeho priateľ, socialistický prezident Čile Salvador Allende. Dožil sa 69 rokov.
Tento fakt vyvolával dlhé roky podozrenia, že ho režim pre nepohodlnosť odstránil.
Jeho pohreb sa stal spontánnou manifestáciou odsudzujúcou nastupujúci Pinochetov režim. Nerudove diela boli počas 17 rokov vojenského režimu v Čile zakazované.