SME

Filmy z Cannes: Nehádžme žraloka do Dunaja

Keď Zlatú palmu získala Tarantinova Pulp Fiction, diváci sa do kina hrnuli. Čo urobia, keď doň príde turecký film Zimný spánok, ktorý v Cannes zvíťazil tento rok? Osud Zlatých paliem nebýva vždy rovnaký, slovenský distributér musí vymýšľať spôsob, ako na

Plagát k Stromu života avizoval, že v hlavných úlohách uvidíme Seana Penna a Brada Pitta. Vo filme Terrencea Malicka však hrajú aj dinosaury, čo bolo pre mnohých divákov nestráviteľným prekvapením.Plagát k Stromu života avizoval, že v hlavných úlohách uvidíme Seana Penna a Brada Pitta. Vo filme Terrencea Malicka však hrajú aj dinosaury, čo bolo pre mnohých divákov nestráviteľným prekvapením. (Zdroj: OUTNOW)

ne ľudí pripraviť.

„Ten film je majstrovský. Po celý čas sa drží témy, nesie v sebe silný odkaz, režisér sa v ňom nespreneveril svojmu štýlu. Má len jednu chybu: je nedistribuovateľný. Respektíve, nie je distribuovateľný klasickým spôsobom,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Film Europe Ivan Hronec, ktorý na festivale v Cannes kúpil víťaza Zlatej palmy, turecký film Zimný spánok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Režisér Nuri Belgi Ceylan mal ambiciózny projekt a úspešne ho naplnil. Podarilo sa mu vyrozprávať intímny, spoločenský a tak trochu aj filozofický príbeh zároveň, plynulo prechádzať od prejavov bežného ľudského ega (ktoré ničí napríklad manželstvá) k úvahám o neprítomnosti Boha a existencii zla, ktorá by mohla fatálne ovplyvňovať ľudstvo ako celok.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho film má tri hodiny a šestnásť minút, a je plný rýchlych, literárne napísaných dialógov, ktoré v divákoch vyvolávajú pocit, že musia za pár sekúnd pochopiť Dostojevského alebo Čechova.

Keď o pár mesiacov pôjde do slovenských kín, bude naň treba chuť aj odvahu.

Brad Pitt klamal divákov

Štatistiky ukazujú, že o Zlaté palmy je vo svetových kinách záujem, ale len občas sa stane, že v Cannes objavia ozajstný filmový hit. Takým bola Pulp Fiction Quentina Tarantina v roku 1994, alebo Fahrenheit 9/11 od Michaela Moora o desať rokov neskôr – v oboch prípadoch sa z predaných lístkov vyzbieralo vyše dvesto miliónov dolárov.

Zlaté palmy

a tržby v kinách

  • 2013 - Život Adele
    réžia: Abdellatif Kechiche
    tržby: 20 miliónov dolárov

  • 2012 - Láska
    Michael Haneke
    25 miliónov

  • 2011 - Strom života
    Terrence Malick
    54 miliónov

  • 2010 - Strýko búnmí
    Apichatpong Weerasethakul
    1 milión

  • 2009 - Biela stuha
    Michael Haneke
    19 miliónov

  • 2008 - Medzi stenami
    Laurent Cantet
    13 miliónov

  • 2007 - 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni
    Cristian Mungiu
    10 miliónov

  • 2006 - Vietor sa dvíha
    Ken Loach
    22 miliónov

  • 2005 - Dieťa
    bratia Dardennovci
    5 miliónov

  • 2004 - Fahrenheit 9/11
    Michael Moore
    222 miliónov

  • 2002 - Pianista
    Roman Polanski
    120 miliónov

  • 1995 - Underground
    Emir Kusturica
    171 miliónov

  • 1994 - Pulp Fiction
    Quentin Tarantino
    213 miliónov

  • 1991 - Barton Fink
    bratia Coenovci
    6 miliónov

Priemerne na jedného víťaza vychádza asi dvadsať miliónov. Také číslo platilo aj pre vlaňajšiu Zlatú palmu Život Adele a mnohé filmy boli ešte o čosi slabšie.

SkryťVypnúť reklamu

Povedali by ste, že pri takom rumunskom alebo thajskom filme je to celkom logické, pretože kto by sa už hrnul na film, ktorý nakrútil režisér Apichatpong Weerasethakul (Strýko Búnmí, ktorý sa vedel rozpamätať na minulé životy) alebo Cristian Mungiu (4 mesiace, 3 týždne, 2 dni).

Ukazuje sa však, že ani známe režisérske alebo herecké mená návštevnosť veľmi neovplyvnia. Ivan Hronec s tým mal skúsenosti, aj keď pred štyrmi rokmi distribuoval Zlatú palmu od Terrencea Malicka Strom života. V ňom hrá Sean Penn a Brad Pitt.

„Divákov možno najprv Brad Pitt nalákal, ale keď prišla na rad sekvencia s dinosaurami, začali sa postupne dvíhať z kresiel a odchádzať. Nič horšie sa nemôže stať,“ hovorí.

Myslí si preto, že víťazné filmy z Cannes nemožno len tak pustiť do kina, že ľudí na ne treba pripraviť a že on ako distributér musí byť kreatívny a flexibilný a „vymýšľať si pomôcky“.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna palma nemá zmysel

V septembri teda uvedie do kín Zimný spánok – ale nie samostatne. Uvedie ho ako súčasť novej prehliadky Be2Can, ktorú sám chystá.

„Keby sme ho premietali samostatne, možno by ľudia odišli z kina nahnevaní alebo s nepochopením,“ hovorí.

„Nemá zmysel hodiť žraloka do Dunaja alebo pustiť sladkovodnú rybu do mora. Preto sa pokúsime skopírovať prostredie celého festivalu, simulovať jeho súťaž a ukázať, akú dramaturgiu festival má a aké filmy považuje v súčasnosti za zásadné. Ak spolu zo Zlatou palmou uvedieme aj iné filmy zo súťaže v Cannes, diváci budú môcť pochopiť kontext, z akého táto Zlatá palma vyšla.“

Z názvu prehliadky je zrejmé, že okrem filmov z Cannes sa premietnu aj niektoré filmy z Berlína a Benátok.

Hronec má v pláne osloviť aj iné distribučné spoločnosti a získať ich filmy. Napríklad kanadský film Mommy mladého režiséra Xaviera Dolana od Asociácie slovenských filmových klubov. Ten by rád premietol popri novinke Jeana-Luca Godarda Adieu au langage aj preto, že oba teraz v Cannes získali Cenu poroty.

SkryťVypnúť reklamu

„Dolan je mladý provokatér, starí bardi mu možno neodpustia, že je päť rokov v biznise a už nakrútil šesť filmov,“ hovorí Hronec, „ale stavím sa, že keby ste nevedeli, kto nakrútil Adieu au langage, ani by ste nepovedali, že je to Godard. Tipovali by ste, že je to nejaký Dolanov kamarát a súčasník. Obaja prišli do Cannes s inovatívnym filmovým jazykom, a to sa najkrajšie ukáže, keď budú tieto filmy pokope.“

Nie všetko je pre všetkých

Zimný spánok sa spoločnosť Film Europe rozhodla kúpiť pár dní predtým, ako získal Zlatú plamu. Jej riaditeľ počúval ohlasy divákov a vraví, že v novinách si prečítal mnohé recenzie a odhady.

Presvedčilo ho nadšenie okolo filmu a nakoniec využil to, že záujem distributérov oň postupne opadol. Vraj práve preto, že sa ho báli a nevedeli si predstaviť, ako ho odpromujú a uvedú do kín.

SkryťVypnúť reklamu

„Zmierme sa s tým, že takýto typ vysokého umenia nie je určený pre všetkých,“ hovorí Ivan Hronec.

„To len populistická demokracia nás núti k tomu, aby sme zlučovali kvalitu s masovým záujmom. Pritom nás všetko presviedča o opaku a, napokon, ja ani nechcem, aby Zimný spánok videli davy ľudí. Chcem sa o ňom rozprávať s tými, čo ho pochopia, čo čítajú Čechova, poznajú literatúru, poznajú históriu filmu. Možno, že takých ľudí tu nakoniec bude len dvetisíc, ale zmierim sa s tým.“

The Artist: Diváci sa neodvážili chrúmať pukance

„Keď sme o tomto filme prvýkrát počuli a dozvedeli sa, že je čiernobiely a nemý, zostali sme trochu zaskočení. Také čosi si dnes vyžaduje poriadnu odvahu! Ale potom sme si povedali, že má čosi do seba a že by stálo za to, keby sme ho uviedli v bežnej distribúcii,“ hovorí o francúzskom filme The Artist Jana Studená zo spoločnosti Forum Film.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2011 to bol na festivale v Cannes rozhodne ten najextravagantnejší film a nadšenie z neho bolo mimoriadne. Nezískal síce Zlatú palmu, ale Jean Dujardin v hlavnej úlohe dostal cenu pre najlepšieho herca.

Do našich kín prišiel už o necelý rok, tesne po tom, ako vyhral Zlatý glóbus a tesne pred tým, ako ovládol Oscary. Na Slovensku neboli Dujardin ani režisér Michel Hazanavicius dovtedy veľmi známi, a film u nás videlo 7340 divákov, čo pri takomto type filmu považuje Forum Film za úspech.

„Na plagáte sme už mali glóbusy aj palmy,“ hovorí Jana Studená. „Nedá sa povedať, že by prestížne ocenenia filmu vždy pomáhali zvyšovať návštevnosť, toto bol však ten prípad. Do kina naň chodil skôr vyberavý divák a tomu ocenenia pomáhajú zorientovať sa v tom, čo je dobré.“

SkryťVypnúť reklamu

Premiéra filmu bola pre ňu zážitkom, v jednej chvíli si uvedomila, že je v sále úplné ticho. Nie preto, že The Artist je nemý, ale preto, že si nikto netrúfol chrúmať pukance. „Všetci boli takí sústredení, až som začala uvažovať o tom, či nás farba a zvuk zbytočne neodpútavajú od príbehu,“ hovorí.

Napriek tomu, dodnes zrejme zostalo dosť ľudí, ktorí sa čiernobieleho a nemého filmu boja, a preto čarovný Hazanaviciusov film nevideli.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 661
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 697
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 331
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 480
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 472
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 857
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 978
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 916
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 646
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 457
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu