Iniciatíva Osobný postoj protestuje proti zrušeniu dotácie projektu Privátny nacionalizmus a pripomína, že ide presne o ten typ nacionalizmu, ktorý výstava kritizuje.
Vo viacerých galériách a ďalších kultúrnych organizáciách na Slovensku a v Českej republike bude počas celého dnešného dňa nainštalovaná maketa československej vlajky podľa vzoru inštalácie diela Dalibora Baču na marcovej a aprílovej výstave Privátny nacionalizmus a vyvesené protestné stanovisko.
Iniciatíva s názvom Osobný postoj je reakciou na neadekvátny postoj českej ambasády na Slovensku a slovenských vládnych orgánov na Bačovo dielo. Umelec, pôsobiaci v Česku i na Slovensku, vtedy v košickej Kunsthalle umiestnil monumentálnu československú zástavu na zemi galérie.
Historický artefakt
Česká veľvyslankyňa Lívia Klausová, ktorá pripomenula, že výstavu nevidela, si osvojila rétoriku niektorých bulvárnych médií a považuje dielo za „položenie českej zástavy k vstupným dverám na zem namiesto rohožky“. Následne napísala hromadnú sťažnosť inštitúciám, ktoré chceli realizáciu výstavy finančne podporiť. Jedným z nich je aj slovenské ministerstvo kultúry, ktoré promptne zrušilo už schválenú dotáciu a pre SME svoje rozhodnutie zdôvodnilo slovami, že „za štátne peniaze sa po štátnych symboloch šliapať nebude“.
Na margo prvotného impulzu Lívie Klausovej, ktorú pobúrilo, že išlo o českú zástavu, Bača argumentoval, že zástavu považuje predovšetkým za československú, ktorá je dnes už minulosťou, a teda ju vníma ako historický artefakt s odkazom na jej súčasnú neurčitú pozíciu.
Dve porážky
Bača, ktorý s témou československej zástavy pracuje dlhodobejšie, sa bránil obvineniu, že zo zástavy urobil rohožku a jej položenie na zem nepovažuje za urážlivé. Zdôvodnil to tým, že Československo bolo porazené dvoma nacionalizmami a vlajka na zemi symbolizuje tieto porážky. Návštevník sa mohol rozhodnúť, či po zástave prejde, alebo ju obíde, ako teda prekoná „prekážku“.
Proti zrušeniu dotácie pre projekt Privátny nacionalizmus protestuje spoločné československé stanovisko s vyše 70 signatármi, vyjadrujúce znepokojenie nad nacionalistickými tendenciami, ktoré prevládli pri vyvolaní sporu českým veľvyslanectvom a jeho následným vyhodnotením slovenskými orgánmi.
„Je zarážajúce,“ píše sa v stanovisku, „že ich rozhodnutie je založené na hrubom omyle, ktorého dôsledkom je nespravodlivosť páchaná štátom. A je doslova absurdné a v kombinácii s politickou mocou tiež nebezpečné, že reakcie českého veľvyslanectva aj slovenských štátnych orgánov reprezentujú presne ten typ (súkromného) nacionalizmu, ktorý výstava kritizuje.“