V tomto ročníku sa tradičné podujatie musí zaobísť bez reprezentačnej výstavy krajiny, predsedajúcej EÚ.
Na dnes štartujúcom devätnástom ročníku podujatia Socha a objekt sa v ôsmich bratislavských galériách predstaví vyše päťdesiat autorov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Holandska a ďalších krajín. K tým najznámejším menám patrí napríklad holandský umelec Roland De Jong Orlando či Rakúšan Peter Paszkiewicz.
Deviatym priestorom neodmysliteľného letného podujatia je Grassalkovichova záhrada, v ktorej sú inštalované veľkorozmerné sochy a objekty. Práve tie zvyknú divákov zaujať najviac. V prvých rokoch prehliadky sa organizátori snažili rozmiestniť diela aj v širšom verejnom priestore, v uliciach hlavného mesta, ale skončilo sa to vandalizmom a zničenými sochami, preto sa radšej „stiahli“ do záhrady, ktorá je strážená a chránená.
Andrej Margoč: Dvaja. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Milá povinnosť
Hlavný kurátor a organizátor podujatia Viktor Hulík je, samozrejme, v posledných hodinách pred otvorením akcie ešte plne vyťažený dolaďovaním posledných predvernisážových detailov, no devätnástka v názve tohto ročníka Sochy a objektu už nedá nemyslieť aj na budúcoročné jubileum. „Je významné, najmä v našich podmienkach to možno povedať. Budovať túto tradíciu bolo náročné, každým rokom je menej prostriedkov a viac problémov. Obzvlášť náročné sú prepravné podmienky veľkorozmerných diel a zdĺhavý grantový proces,“ hovorí Hulík.
Socha a objekt je jedným z mála tunajších podujatí výtvarného umenia, ktoré sa opakuje každé leto. Bežný slovenský sochár podľa Hulíka nie je dostatočne zabezpečený na to, aby mohol každoročne vytvoriť sochu veľkých rozmerov. „Sú však nadšenci, napríklad Ľubo Mikle či Richard Keťko, ktorých práve naša prehliadka k takejto tvorbe motivuje. Vzniká tak pre nich milá povinnosť.“
Betty Gold: Tyrón IV. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Prelomená tradícia
V minulosti bolo dobrou tradíciou, že sa počas festivalu otvorila aj reprezentačná výstava jednej krajiny, obyčajne tej, ktorá predsedala Európskej únii. V Dome umenia, súčasnej Kunsthalle, sa vystriedali španielske, nórske či chorvátske osobnosti. „Žiaľ, tento rok sme tradíciu prelomili. Vznikom Kunsthalle sme totiž stratili jeden z najvýznamnejších priestorov použiteľných na väčšie profilové výstavy,“ opisuje Viktor Hulík vedľajšie účinky diskutovaného projektu. „Niekedy nabudúce niekde inde.“
Ako hlavný kurátor spolupracuje na koncepcii podujatia s viacerými ďalšími, no každá zo zúčastnených galérií si kolekciu zostavuje sama. Tento rok uvidia návštevníci okrem sôch a objektov mnohých súčasných sochárov aj diela nežijúcich autorov, napríklad zo zbierky galérie Nedbalka.
Socha a objekt XIX. potrvá do 24. augusta.
Dnešné vernisáže
13.00 Galéria Umelka Zuzana Graus Rudavská - Objekt ako šperk / Šperk ako objekt
14.00 Univerzitná knižnica Socha S. EM
15.00 Galéria Statua Ľubomír Purdeš
16.00 Rakúske kultúrne fórum Peter Paszkiewicz
17.00 Pisztoryho palác Propaganda
18.00 Poľský inštitút Jan Pamula
19.00 Galéria Z Roland De Jong Orlando
20.00 Galéria Nedbalka Sochy zo zbierky galérie - Hmatové štúdio