
U2. FOTO - ROLLING STONE
Írska skupina U2 po druhýkrát bilancuje svoju tvorbu. Kompilácia U2 Best of 1990 - 2000 je príbehom skupiny, ktorá sa obrátila chrbtom k minulosti, aby po desiatich rokoch zistila, že sa po koketovaní s popom musí vrátiť späť.
Priznávajú to aj samotní slávni Íri: „Perióda od Achtung Baby až po All That You Can‘t Leave Behind je príbehom rock‘n‘rollovej skupiny, ktorá sa rozmazala, ako len mohla, aby sa znovu zrekonštruovala,“ povedal gitarista Edge pre agentúru Launch.
Mucha neprešla skúškou
Koncom osemdesiatych rokov boli U2 najväčšou a najvplyvnejšou skupinou na svete. Album Joshua Tree z roku 1987 sa dodnes objavuje v anketách o najlepší album všetkých čias. Po dvojalbume Rattle and Hum si dali pauzu, počas ktorej sa rozhodli, že budúcnosť je v progresívnej hudbe. Odpoveď na to, či víziu zrealizovali, by mohla priniesť táto výberovka.
„Sú tam niektoré skladby, o ktorých som si myslel, že ich nikdy nedokončíme - napríklad The First Time. Chýba The Fly, ktorá neprežila skúšku časom. Ale v tom je čaro tejto kolekcie - v prehodnocovaní,“ hovorí spevák Bono Vox pre magazín Q.
Prvá kompilácia Best of 1980 - 1990 zaznamenáva skupinu v neustálom vývoji, ako sa z garážovej novovlnovej kapely stala štadiónová hviezda. Druhý diel ukazuje, ako sa za prispenia nových technológií snažili napísať geniálnu pieseň. Nie všetky ich pokusy ale prešli skúškou času.
Achtung U2!
Vstup do deväťdesiatych rokov bol impozantný. Album Achtung Baby, ktorý vznikal v postkomunistickom Berlíne a Dubline, bol jeden z ďalších vrcholov. Nahrával sa bolestivo a s hádkami, celý jeden trýznivý rok. Bol to prvý odklon od tradičného zvonivého zvuku, ktorý vystriedali skreslené gitary, nezvyčajné sample a tanečné rytmy. Na novej kompilácii by mohla byť ktorákoľvek pieseň z tohto albumu.
Počas vyčerpávajúceho turné ZOO TV nahrali album Zooropa, ktorý mal byť pôvodne épečkom. Pozornosť U2 sa zo štúdia preniesla na pódium. Bono nosil prevleky Mefista - skôr MacFista, muchy a kovboja, a telefonicky otravoval politikov a celebrity. Najdrásavejším momentom bol satelitný prenos zo sarajevskej televízie na jednom z koncertov U2. V Bosne vtedy zúrila vojna. „Bolo to, ako keby ste na ľudí vyliali vedro vody - vôbec nechápali. Som ale rád, že som členom skupiny, ktorá sa pokúsila niečo proti tomu urobiť,“ spomína Mullen. Pieseň Miss Sarajevo z projektu The Passengers, s tenorom Luciana Pavarottiho, je klasika.
V zajatí popu
U2 sa ponorili do neoverených možností zvuku a nových rytmov hlbšie, než kedykoľvek predtým. Ale výsledky sú neisté. Album Pop bol snahou štyroch hudobníkov dostať do samplov a slučiek život. Pop mal načrtnúť nové smery, ale pre koncerty ho nestihli poriadne dokončiť. S odstupom času priznávajú, že vydali polotovar. Aj vybraté piesne z Popu, Starring At The Sun, Discotheque a Gone sú na novej kompilácii v prepracovaných verziách.
Na začiatku deväťdesiatych rokov trefne glosovali svet popu, na konci desaťročia už parodovali sami seba. Vystupovali ako komiksové figúrky a na pozadí nákupných vozíkov nepokryto priznávali, že sú súčasťou konzumu. Nasledujúci očistný, niekoľkými Grammy ocenený album All That You Can‘t Leave Behind, je výsledkom kompromisu medzi šialeným obdobím a klasickým zvukom U2.
Štyria hudobníci tvrdia, že skutočným návratom bude až novinka, ktorú pripravujú v dublinskom štúdiu.
„Bude ako naše skoršie albumy s jednoduchými a okresanými aranžmánmi. Máme chuť na hudbu, ktorá by zamávala životmi,“ sľubuje Edge v magazíne Q. Treba si počkať na leto 2003.