
Foto archív
s rakúskym kulturistickým šampiónom Kurtom Marnulom, v pätnástich ho doktor Karl Gerstl učil psychológii a nadvláde ducha nad telom a v sedemnástich už stál na pódiu. Vzápätí bol za mrežami, no netrvalo dlho a Arnold Schwarzenegger sa ako 20-ročný stal najmladším amatérskym majstrom sveta v kulturistike. Sedem ráz vyhral najprestížnejšiu súťaž profesionálov Mr. Olympia a potom sa vrhol na podnikanie a film. Dnes je z neho jedna z najlepšie platených hviezd Hollywoodu a jeden z najbohatších ľudí planéty.
V úlohe dezertéra
Nebyť športu, nikdy by sa tak ďaleko nedostal. Narodil sa v predposledný júlový deň roku 1947 v rodine policajta z rakúskeho Grazu. Ako každé dieťa naháňal futbalovú loptu a práve miestny tréner žiackeho tímu ho vyhnal do posilňovne, aby nabral silu. A Arnoldovi činky učarovali. Od tej chvíle nemyslel na nič iné, len ako priviesť svoje telo k dokonalosti.
V činkárni trávil každučký deň a nečudo, že povolávací rozkaz ho pár dní po dovŕšení 18. narodenín nepríjemne prekvapil. Dostal sa k tankistom a veliteľ roty opušťáky na „hlúpe kulturistické súťaže“ neschvaľoval. Schwarzenegger to dlho nevydržal. Jedného dňa nasadol do vlaku a odišiel do Stuttgartu na juniorské majstrovstvá Európy. Vyhral, zbalil si trofej a vrátil sa k armáde.
Na svoju obranu nestihol povedať jediné slovo, rozzúrený veliteľ ho okamžite na sedem dní posadil za mreže. Veliteľ potom so zvedavosťou rozbalil víťaznú trofej. Tak sa mu páčila, že zmenil názor. Po odpykaní trestu dovolil Arnoldovi do konca služby v armáde trénovať.
Najmladší šampión
O rok neskôr vyhral Schwarzenegger aj seniorský európsky šampionát i medzinárodné preteky vo vzpieraní. Nie zlé výsledky na 19-ročného chlapca. Zostávali preteky Mr. Universe - amatérsky svetový šampionát v kulturistike. Vychádzajúca rakúska hviezda cestovala do Londýna s optimizmom, no domov sa vrátila s dlhým nosom. Arnold prehral s Američanom Yortonom, ktorý mal lepšie definované svalstvo.
Arnold sa zaťal a nasledujúcich 12 mesiacov na vykreslení svalstva tvrdo trénoval. Vynašiel na to dokonca nové cviky. Odborníci však favorizovali v tom čase najlepšieho Američana Dennisa Tinnerina. Čerstvý víťaz Mr. America o svojom titule nepochyboval. Ráno pred súťažou si Tinnerino našiel Schwarzeneggera a s posmešným úškrnom v tvári sa ho spýtal, ako sa cíti. Rakúšan sa prisunul bližšie, pozrel mu do očí a vyhlásil. „Skvele, ten pocit, keď sa blíži moje veľké víťazstvo, určite poznáš aj ty.“ Schwarzenegger mal pravdu, Tinnerina zdolal a v dvadsiatich rokoch sa stal najmladším víťazom Mr. Universe v histórii. Cesta medzi profesionálov bola voľná.
Najlepšie telo sedemdesiatych rokov
O rok neskôr sa presťahoval z Grazu do Kalifornie, aby mohol trénovať s najlepšími kulturistami sveta. A v roku 1970, presne 10 rokov po rozhovore s rodičmi, splnil to, čo vyhlasoval. Vyhral najcennejšiu profesionálnu súťaž Mr. Olympia a mohol sa hrdiť titulom najlepšie stavaný muž sveta. V prvej polovici sedemdesiatych rokov svet nepoznal lepšieho kulturistu. Schwarzenegger vyhral v rokoch 1970 - 1975 šesť šampionátov Mr. Olympia po sebe a v roku 1980 pridal siedmy titul.
To už mal za sebou prvé filmové úspechy a vo vrecku prvé milióny. Nielen za prezentovanie mužného tela na plátne, ale i za predaj kaziet s kulturistickými radami. „Nechcel som na tom len zarobiť, ale keď som videl americké deti vo veku päť až osem rokov, aké sú tučné a ládujú do seba jedlá plné cholesterolu, musel som s tým niečo robiť. Chcel som im ukázať, že existuje cesta k telesnej kondícii. Veď väčšina študentov, s ktorými som sa stretol, nedokázala zabehnúť míľu pod desať minút. Hotová tragédia. Chcel som, aby aj vďaka mojim radám sa školáci konečne začali hýbať,“ vysvetľoval Arnold.
„Rovnako je to aj s rodičmi. Tvrdia, že pre množstvo práce nemajú čas na seba ani na deti. To je hlúposť. Keď môžu sedieť dve hodiny denne pred televízorom. Stačí tridsať minút pohybu denne a budete sa cítiť lepšie. A je jedno, aký šport či aktivitu si zvolíte.“
Prielom s Terminátorom
Po prvý raz sa Schwarzenegger predstavil na filmovom plátne hneď po prvom zlate na Mr. Olympia. Prijal angažmán vo filme Hercules ide do New Yorku. Hoci ešte neprerazil, cítil, že je na dobrej ceste. No nespoliehal sa na to a popri ďalších prichádzajúcich úlohách stihol vyštudovať ekonómiu na univerzite vo Wisconsine.
Diváka definitívne dobyl až o dvanásť rokov neskôr, keď mu režisér James Cameron zveril hlavnú rolu v neskoršom trháku Terminátor. Nasledovali ďalšie úspešné filmy ako Komando, Total Recall, Dvojičky či Policajt zo škôlky. Jeho tvár a mohutné svaly dnes pozná vari každý, kto má doma televízor. No Arnold zostal v duši najmä kulturistom.
Pre Rakúšanov je športovým hrdinom, v Grazi po ňom pomenovali dokonca futbalový štadión. V roku 1986 sa oženil s Mariou Shriverovou, neterou zosnulého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a dnes majú spolu štyri deti: Katherine, Christinu, Patricka a Christophera.