Kniha predstavuje Cepkovu tvorbu v domácich i medzinárodných kontextoch a súčasne prináša aj jeho doteraz neznáme či prehliadané sochárske diela.
Najnovšou publikáciou vydavateľstva Virvar je monografia Anton Cepka, venovaná tomuto významnému slovenskému výtvarníkovi. Prináša komplexný obrazový prehľad tvorby svetovo uznávaného autora v oblasti výtvarného šperku, ale aj jeho sochárske diela, ktoré boli doteraz v kontexte slovenského sochárstva prehliadané.
Na 223 stranách čitateľ nájde takmer 300 obrazových reprodukcií šperkov a doposiaľ nepublikovaných kresbových náčrtov, skíc a modelov, ako aj fotografií objektov a sochárskych diel vytvorených do konkrétnych architektonických priestorov.
Miesto v trvalej zbierke
Autorky odborných textov, výtvarné teoretičky zo Slovenska, z Čiech a z Nemecka, ponúkajú v piatich kapitolách pohľad na Cepkovu tvorbu v domácich i medzinárodných súvislostiach. Alena Křížová uvádza čitateľov do kontextu zrodu a formovania umeleckého šperku u nás, ktorý sa od polovice minulého storočia postupne emancipoval ako samostatná výtvarná disciplína. Práve Anton Cepka je považovaný za zakladateľskú osobnosť slovenského i českého moderného šperku, pretože jeho tvorba ovplyvnila celé generácie šperkárov.
Nemecká teoretička Petra Hölscherová, kurátorka Die Neue Sammlung – The International Design Museum Munich, prináša zasvätený pohľad na globálny prínos československého šperku. A v rámci toho zvlášť Antona Cepku, ktorého výnimočné dielo je súčasťou popredných svetových zberateľských inštitúcií a tiež trvalej výstavy v Danner-Rotunde, najväčšej európskej zbierky šperku v rámci Pinakothek der Moderne v Mníchove.
Približne polstoročie Cepkovej kontinuálnej a sústredenej práce v striebre mapuje Ágnes Schrammová v kapitole venovanej šperkom. Už v 60. rokoch zaujal svetové odborné publikum prácami, v ktorých sa invenčným spôsobom snúbila geometria a povrchová štruktúra nataveného striebra. Od mníchovského úspechu s ocenenou kolekciou šperkov (Bavorská štátna cena, 1964) nasleduje výpočet medzinárodných prezentácií, vrátane budovania kontaktov s poprednými európskymi galeristami i šperkármi.
Cepkov výtvarný jazyk sa postupne transformoval, odrážal pokrok ľudskej civilizácie a technologický progres, ktorého vrcholom boli cesty do vesmíru. Jeho šperkom dominujú kozmické a letecké motívy, abstraktné skeletonové konštrukcie s kinetickým akcentom, charakteristické siete jemných mriežok prechádzajúce postupne do priestorovo pôsobivých odhmotnených šperkov.
Ateliér Kov a šperk
Neoddeliteľnou súčasťou Cepkovho celoživotného diela sú aj interiérové i exteriérové plastiky, nástenné reliéfy, stropné svetelné plastiky, predelové steny i samostatné kinetické objekty. Monumentálnu tvorbu autora podrobne rozoberá Sabina Jankovičová. Realizácie do architektúry výrazom úzko súvisia s jeho šperkárskou tvorbou a hoci sú pomerne ojedinelé, patria medzi kvalitné a radikálne diela vo verejnom priestore.
Charakterizuje ich geometrická abstrakcia poňatá minimalistickým spôsobom, konštrukčné línie v ploche i priestore doplnené kinetickými prvkami.
Publikácia v koncepcii autorovho syna Matúša Cepku a grafickou úpravou Zuzany Repiskej prináša výnimočný zážitok z objavovania diela jedného z klasikov slovenského moderného výtvarného umenia, ktorý má ako zakladateľ ateliéru Kov a šperk (1990) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave zásadný význam pre médium umeleckého šperku na Slovensku.
Autor: Mária Hriešik Nepšinská