Bratislava 14. novembra (TASR) - Celoslovenskú premiéru drámy Kino Eden od jednej z najkontroverznejších francúzskych spisovateliek Marguerite Durasovej pripravilo bratislavské Štúdio 12. Uskutoční sa v sobotu 23. novembra o 19. hodine v netradičných priestoroch Štúdia 12 na Jakubovom námestí.
Divadelná hra Kino Eden z pera autorky takých svetoznámych diel, ako sú Hrádze proti oceánu alebo Milenec, je postavená na rodinnom príbehu, v ktorom sa riešia základné emocionálne vzťahy. Komorne ladený dej uzavretý v modrom priestore sa odvíja v dvoch líniách. V prvej sledujeme osud kinoklaviristky, matky dvoch detí, ktorá vloží všetky svoje úspory do kúpy 200 hektárov pôdy vo francúzskej Indočíne. Matka po príchode zistí, že kúpila zem, ktorú zaplavuje oceán, a rozhodne sa postaviť hrádze. Márny boj s prírodným živlom a zlá finančná situácia modifikujú vzťahy v rodine, ktoré sa stávajú patologickými. Druhá dejová línia prináša príbeh osudovej lásky jej dcéry Susanne, ktorá nesie autobiografické črty Durasovej, a miliardárskeho syna, Číňana Mr. Jo. Štvorica postáv sa zmieta medzi láskou a nenávisťou, pocitom vzdoru a súdržnosti. Boj proti prírode sa prelína s bojom namiereným proti ostatným. Hrdinovia drámy na jednej strane zápasia s túžbou osamostatniť sa, na strane druhej sú nútení priznať si, že sa od seba nedokážu odtrhnúť.
Pre debutujúcu režisérku, študentku 4. ročníka dramaturgie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave Zuzanu Ferenczovú, bola Durasová predovšetkým výzvou. Autorka v texte porušuje všetky konvencie drámy a prestupuje hranice toho, čo je vnímané ako inscenovateľné. Režisérka sa preto rozhodla postaviť príbeh na slove, výraze tváre a geste. Monológy hrdinov rámcuje hudba, ktorá sa v istých momentoch stáva dominantnou. Do roly matky sa režisérka rozhodla obsadiť divu slovenskej divadelnej scény Máriu Kráľovičovú. Tejto herečke imponuje predovšetkým Durasovej inteligencia. Ponuka zahrať si v divadelnej hre svetoznámej spisovateľky, ktorej románovú tvorbu dokonale pozná, ju potešila. Kráľovičová ďalej pripomenula, že postava matky je z rodu tých, ktoré si už zahrala. "Som ako ona a prišla som sa omladiť," dodala s úsmevom. Podľa predstaviteľa Mr. Jo Marka Majeského text hry inklinuje skôr k poetickému a lyrickému výrazu ako k dramatickej akčnosti.
Dcéru Susann si zahrala študentka VŠMU Anita Szvrcseková, syna Josepha stvárnil René Jankovič. Preklad pre potreby Slovenského rozhlasu pripravila Beáta Panáková, dramaturgiu má na starosti Karol Horváth.
*ms na