Bratislava 14. novembra (TASR) - Riešením budúcnosti slovenského filmu a hľadaním zdrojov jeho financovania sa dnes v rámci seminára Fond zaoberala Slovenská televízna a filmová akadémia (SFTA) v bratislavskom klube ic.sk.
Zúčastnení sa zaoberali otázkami podpory kinematografickej tvorby v SR, na možnosti opätovného podania návrhu zriadenia neštátneho audiovizuálneho fondu sa však nedohodli. Nenašli ani nové možnosti riešenia situácie, odznelo tu ale niekoľko nápadov. Audiovizuálny fond mal podporovať tvorbu, výrobu a šírenie slovenských audiovizuálnych diel, rozvoj technológií v oblasti ich výroby a šírenia, ako aj ich šírenie v SR. Prispievať doňho mali aj televízie tromi percentami z celkových príjmov za príslušný kalendárny rok, výnimku tvorí spravodajská televízia TA3. Percento by platili prevádzkovatelia kín a päť percent videopožičovne z predaja alebo požičania akejkoľvek videonahrávky. Za svoju činnosť by sa deväťčlenná rada zodpovedala NR SR.
Marián Urban z Asociácie producentov audiovízie navrhoval inšpiráciu systémom podpory v Slovensku podobných malých krajinách. V Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Islande, či Fínsku kľúčovú podporu filmovej tvorbe poskytuje verejnoprávna televízia. V týchto krajinách je ale inak riešené aj financovanie verejnoprávnej televízie. Napríklad vo Fínsku štátna televízia nevysiela reklamy, ale dostáva 45 percent hrubého príjmu komerčnej televízie, z čoho ide okolo 30 percent na podporu filmovej tvorby.
Jarmila Grujbárová z Rady pre vysielanie a retransmisiu spomenula možnosť využívania príjmov RVR na financovanie slovenskej kinematografie. Tie v súčasnosti prúdia do štátneho rozpočtu. Odznela aj informácia, že po vstupe do Európskej únie budeme mať možnosť využívať aj financie Fondu Eurimages a Media Plus Programu, no predtým musí vláda vyčleniť z rozpočtu 160 000 eúr na vstupný poplatok do týchto štruktúr.
*him som
NNNN