SME

Nakrútil väzňov v Ilave, dostávali asi päťdesiat eur na deň

Ilavskí trestanci vo filme Comeback ochotne rozprávajú o svojich životoch a cestách na slobodu.

Mladý režisér Miro Remo (na snímke úplne vpravo v modrom) v týchto dňoch odpremiéroval dva filmy  – dokument o festivale Vrbovské vetry a Comeback. Ten druhý nakrúcal v nezvyčajných podmienkach.Mladý režisér Miro Remo (na snímke úplne vpravo v modrom) v týchto dňoch odpremiéroval dva filmy – dokument o festivale Vrbovské vetry a Comeback. Ten druhý nakrúcal v nezvyčajných podmienkach. (Zdroj: AH PRODUCTION)

Tentoraz na festivale v Karlových Varoch zastupuje slovenskú kinematografiu mladý režisér Miro Remo, v sekcii dokumentárnych filmov súťaží s filmom Comeback.

Vznikol po štyroch rokoch práce, štyroch rokoch rozhovorov a pravidelných návštev v ilavskej väznici, ktorú v detstve zvyčajne pozoroval z bezpečnej vzdialenosti počas návštev u babičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miro Remo hovorí, že v Ilave už raz ako dokumentarista bol. Jedna francúzska mimovládna organizácia ho požiadala, aby nakrútil krátky film o reintegrácii väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ väznice ho vtedy vyzval, aby sa niekedy vrátil a urobil aj čosi dlhšie. Ktovie, možno v tej výzve bola aj túžba oddémonizovať prostredie, s ktorým sa v mysliach ľudí spája najmä násilie rôzneho druhu.

Deväťdesiat percent istoty

Keby Remo nakrúcal v Leopoldove, jeho film by bol iný vo všetkých možných smeroch, najmä by bol zrejme brutálnejší, revoltujúcejší či revolučnejší, ako je Comeback.

V Ilave nesedia až také ťažké prípady, takže to, že režisérovi otvorili dvere tam, znamenalo, že drámu musel hľadať aj v istom type všednosti a v priestore, ktorý možno nie je (alebo aspoň na pohľad nie je) filmovo taký dramatický.

Po nedeľňajšej karlovarskej premiére Miro Remo hovoril, že film sa mu podarilo nakrútiť asi aj preto, že mal v sebe istú drzosť a že mal naivný koncept.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslel som si, že ukážem, ako je to vo väzení s homosexualitou a odhalím celý ten neporiadok. Väzni mi okamžite povedali, že je to hlúposť, ale ponúkli sa, že si so mnou sadnú a porozprávajú mi, ako žijú naozaj.“

Z pôvodného zámeru čosi zostalo, vo filme je scéna, kde väzni hovoria aj o téme násilného sexu. No zásadnou sa stala téma návratov, v tomto prípade obojsmerných – z väzenia na slobodu, zvonka dnu.

Remo chcel spolupracovať s tými, čo už boli recidivisti a z posledného trestu si ešte mali odsedieť rok, a bol už poučený, že len desiatim percentám bývalých väzňov sa nejako podarí bezúhonne žiť.

Väčšinu filmu nakrútil s tridsiatnikom Mirom a štyridsiatnikom Zlatkom, ktorí celkom otvorene hodnotili samých seba, keď ich o to požiadal a súhlasili, aby tak trochu zrekonštruovali svoje dni vo väzení. S nimi dokumentoval aj obdobie, keď sa im trest skončil a mohli ísť domov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filme sa spomína, ako pracovníci ilavskej inštitúcie vedia rýchlo odhadnúť, kto sa do nej vráti, ale nevidno veľmi, prečo majú vždy pravdu. Ani Miro, ani Zlatko nepôsobia ako beznádejné prípady a prečo sa aj ich týka recidíva, to zostáva trochu ich tajomstvom.

Stretnutie s nepriestupnými pravidlami spoločnosti (ak také sú) nie je v Comebacku zaznamenané, Miro Remo skôr pracuje s tým, čo sa dá prípadne vytušiť.

V prípade Mira bolo možno napríklad dôležité, že ani od brata nemohol čakať veľkú pomoc, v prípade Zlatka sa zas ukázalo, že jeho právny zástupca na súde si nedal ani minimálnu námahu pri obhajobe a zvýšeniu trestu sa vyhli len vďaka tomu, že sudca si dal väčšiu námahu a dobre si prečítal jeho spis.

Rezignovaní hrdinovia

Do našich kín príde Comeback v októbri. Miro Remo predpokladá, že jeho filmoví hrdinovia ho uvidia, až keď ho bude vysielať televízia.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho výslednú podobu výrazne ovplyvnili ich povahy a limitované možnosti, ktoré v živote majú. Nie sú to hrdinovia – bojovníci.

Možno nimi niekedy boli, v tomto filmovom portréte však vládne rezignácia. Nejaká sila ich ťahá naspäť do väzenia, na miesto, ktoré za celý svoj život spoznali najviac, čo pre nich, paradoxne, dosť znamená.

Vo filme vystupovali za honorár. „Dostávali asi päťdesiat eur na deň a to bolo najmenej, čo sme pre nich mohli urobiť,“ hovorí Miro Remo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu