
Polemic hľadá zasľúbenú zem otrokov. FOTO - PETER SPURNÝ
Kapela Polemic vydáva nový album Nelám si s tým hlavu, stále hrá v ska-štýle a len keby naozaj vyvážala, ako spieva, skajazz nezákonne na Jamajku, dal by sa s ňou spájať škandál. Navyše, s niekoľkými pesničkami v jazyku pat-wah by už Polemicu rozumeli aj v rodisku reggae a ska. Zdá sa vám nepravdepodobné, že na rytmus na druhú dobu sa dá ešte niečo nové vymyslieť?
Rastafariánstvo v našich končinách?
Čím väčšou minulosťou je exkurzia členov Polemicu na Jamajke, tým viac ich hudba a hlavne texty nasakujú filozofiou rastafariánov. „Ortodoxní fanúšikovia nám vyčítali, že sa štylizujeme do polohy, ktorá pre nás nie je celkom prirodzená, aj keď nám sa to nezdá,“ hovorí basgitarista prezývaný Mireček. Nebol by to však Polemic, keby nevnímal veci z nadhľadu.
Tak aj texty balansujú na hranici medzi vážnym zaujatím životnou filozofiou „čiernych otrokov, ktorí hľadajú zasľúbený Zion“ a exotickou inšpiráciou. „V našich zemepisných šírkach pestovať rastafariánstvo?“ pýta sa Mireček. „Bolo by smiešne, keby sme to brali doslovne, lebo hlavnou tézou ich viery je repatriácia černochov naspäť do vlasti,“ smeje sa textár a trubkár zvaný Petko.
Pátranie v jamajských koreňoch ska však pomohlo spestriť vyjadrovacie prostriedky. Na tomto albume pribudol raggamuffin - typické jamajské rapovanie textu do podkladov, v slangovom jazyku pat-wah, miestnej skomolenine angličtiny. „Napísal som to s pomocou anglicko-pat-wah slovníka a kontroloval to spevák Vincent Richards zo Švihadla, rodený Jamajčan. Už aj medzi sebou používame výrazy, ktorým by nezasvätený nerozumel,“ hovorí Petko.
Polemic a No Doubt - unikáty
„Sme vlastne unikátom,“ hovorí Miro Baričič, „podobne ako americkí No Doubt, ktorí prekonali žánrové mantinely ska, aj my sme prerazili medzi pop. Hrajú nás rádiá a na koncerty chodí široké publikum.“ Inou unikátnou stránkou kapely Polemic je, že jej popularita sa nekončí na hraniciach Slovenska. Pravidelne koncertuje v Maďarsku, Taliansku, Čechách či Nemecku.
„S ľuďmi komunikujeme rytmom. Ak je na plagáte napísané ska, vedia, že si zatancujú, a je jedno, ako sa spieva,“ hovorí basgitarista. Výhodou menšinových žánrov je, že kapely sa poznajú. Za hranie po slovenských kluboch vezmú na odplatu Polemic napríklad do Talianska. Na decembrovej šnúre Polemicu zahrajú maďarskí Ladánybene 27 a české Švihadlo.
Rozdiel medzi popularitou doma a vonku je v divákoch - kým v zahraničí na koncerty chodia fanúšikovia reggae a ska, doma môže Polemic pokojne vystupovať aj na hlavnom pódiu na Pohode.
Dá sa teda na rytmus v druhej dobe zložiť stále niečo nové? „S tým bojujeme od prvej platne,“ smeje sa Petko. „Bojíme sa, že nič nevymyslíme, a preto stále vymýšľame. Ak vám neprekáža ten kolísavý rytmus, môžete to vnímať ako obyčajné pesničky.“
DENISA VOLOŠČUKOVÁ