
FOTO - MOVIE WEB
Možno máme v prípade nového filmu režiséra Sama Mendesa (Americká krása) Cesta do pekla do činenia s vývojom žánru, dokonca hneď niekoľkých. Je zaujímavé, že pri opise tohto procesu vystačíme s priemyselnou terminológiou: inovácia, recyklácia, fúzia. Väčší odborníci na ekonomické javy by boli možno vynaliezavejší.
V príbehu otca Michaela Sullivana (Tom Hanks), bývalého vojaka, ktorý si na chlieb zarába ako pobočník starého gangstra Johna Rooneyho (Paul Newman), stavajú tvorcovia na akčnej schéme pomsty na druhú: Johnov syn, darebák Connor (britský herec Daniel Craig) žiarli na uvážlivého a inteligentného Michaela - otec ho uprednostňuje, kým jeho neustále karhá. Do jednej z akcií sa pri prestrelke pripletie Michaelov zvedavý trinásťročný syn (Tyler Hoechlin). Connor sa rozhodne konať, zamaskovaný zastrelí Michaelovu ženu aj s jedným z dvoch synov. Michael sa rozhodne pre pomstu, komplikovanú práve dobrým, takmer synovským vzťahom k Johnovi, otcovi vraha. Rozhodne sa požiadať o ochranu pravú ruku Ala Caponeho - Franka Nittiho (Stanley Tucci), údajne jedinú autentickú postavu príbehu. Ten sa však postaví za Johna a odporučí Michaelovi, aby to radšej nechal tak. Nestane sa.
Ak si odmyslíme, že ide o gangstrov, máme na stole rodinnú drámu povýšenú do roviny, v ktorej môžeme voľne preberať motívy z antiky či Biblie. Ako má konať otec, keď vie, že jeho syn by si zaslúžil smrť? Čo je viac: cit pre spravodlivosť a trest alebo otcovská láska? Ako vlastne platí medzi vrahmi ono starozákonné „oko za oko, zub za zub“? Ktoré oko za čí zub, ak sa vraždí denne? Pravidlá žánru sú tu dodržané, vidíme, kto je dobrý a kto je zlý, aj keď sú všetci v konečnom dôsledku zločinci.
Silou tohto recyklačného cvičenia so žánrami, fabulami a sujetmi, úspešne zakončeného fúziou všetkých prvkov rozsiahlej zbierky, je nesmierna sugestívnosť konečného výsledku. Podieľajú sa na nej predovšetkým vynikajúci herci. Tom Hanks s výzorom trochu ťažkopádneho dobráka, za ktorým stojí inteligentná bytosť s vycibreným inštinktom diabolského dravca. Vie, že vo svete zločinu neexistujú kompromisy a že kto sa dá tým smerom, nesmie sa zastaviť. Tom Hanks dal tejto postave vnútornú dilemu, utrpenie a železné presvedčenie, že pomsta musí byť vykonaná.
To isté, samozrejme, platí aj pre Paula Newmana a jeho dôstojného charizmatického starca s rozorvaným vnútrom, ktorý nakoniec s vďakou prijíma smrť. Vydaril sa aj nájomný vrah Maguire (Jude Law), ženúci sa za Sullivanovcami. Je zvrhlo hravý, teší sa z podarených fotiek mŕtvol, dokonca si nimi vyzdobí steny svojho ponurého príbytku. I v ňom je citeľná urputnosť, s akou dokáže stopovať obeť, opojná radosť z ďalšieho úlovku.
Na pôsobivosti sa podieľa i kamera Conrada Halla (spolupracoval s Mendesom aj na Americkej kráse). Tmavé, sporo nasvietené interiéry a podmračené exteriéry majú osudovú atmosféru, rovnako ako kontext amerických tridsiatych rokov s ich depresiou, prohibíciou, gangmi.
Do gangsterského komiksu rafinovane implantovali hlboké obsahy, pripravili sofistikovanú vizuálnu stránku a obsadili špičkových hercov. Tento druh hollywoodskych produkcií sa stáva uzavretým svetom, vyrobeným ako dokonalá kópia, paralela toho skutočného. Platí v ňom presná matematika obmien nového za staré. Zriedka prekročí svoje vlastné virtuálne hranice, má svoje zákonitosti a pravidlá. Našťastie nie je jedinou filmovou alternatívou. Aj keď jeho šarm a príťažlivosť nepopieram. VIERA LANGEROVÁ