SME

Je našou úlohou vystúpiť z tieňa rodičov

Tomáš Varga sa do finále prestížnej ceny Anasoft Litera dostal so svojím debutom – príbehom o vzťahu otca a syna.

Tomáš Varga (1980)narodil sa v Zlatých Moravciach. Pôsobil ako esbéeskár, robotník, asistent fakíra na Rhodose, animátor, vychovávateľ v družine a asistent v anglickom štátnom starobinci, teraz pracuje ako sociálny pracovník. Vlani mu v LiterárnTomáš Varga (1980)narodil sa v Zlatých Moravciach. Pôsobil ako esbéeskár, robotník, asistent fakíra na Rhodose, animátor, vychovávateľ v družine a asistent v anglickom štátnom starobinci, teraz pracuje ako sociálny pracovník. Vlani mu v Literárn (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

V horúcom júlovom dni kráčame na zrúcaninu hradu nad Hainburgom. TOMÁŠ VARGA sem rád chodieva. Pred rokom tu vraj s kamarátmi oslavoval aj narodenie svojej dcéry. Keď po hodine odchádzame, na chvíľu sa nahlas zamýšľa, ako asi raz, keď vyrastie, pochopí knižku, o ktorej sme sa prišli rozprávať. Volá sa Grázel a opisuje príbeh Džimiho, ktorého sa otec snaží priučiť praktikám treťotriednych mafiánov a vychovať z neho poriadneho „geroja“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy sa zrodil Džimi?

„Prvé texty vznikli pred troma – štyrmi rokmi. Boli to najprv kratšie poviedky, v ktorých už vystupoval Džimi a jeho otec. Najprv boli tri, keď som napísal štvrtú a trochu ju upravil – poslal som ju do súťaže Poviedka a už to išlo.“

SkryťVypnúť reklamu

Na zadnej strane obálky sa píše, že príbehy Džimiho a jeho otca sú také nepravdepodobné, že by sa pokojne mohli stať a skutočne tak i pôsobia. Je to teda tak – stali sa?

„Nie sú doslovnou realitou, no čerpajú z nej. Samozrejme, s istými úpravami a cez môj uhol pohľadu.“

V realite sa často stretávame s tým, že deti z nepriaznivých sociálnych pomerov opakujú zlé návyky svojich rodičov a ostávajú v bludnom kruhu. Prečo je Džimi výnimkou? Ako je možné, že sa dokázal vydať inou cestou?

„Keď nastane taká situácia, akú zažil Džimi, tak je priam úlohou dieťaťa vystúpiť z tieňa svojich rodičov. Fakt je i to, že tak, ako väčšina, ani Džimi nemal iba otca, ale aj matku, priateľov, frajerku... Mohol si teda vybrať. Uvedomil si, že môže byť sám sebou a zacítil to ako svoju povinnosť, postaviť sa na svoju stranu. Nešlo teda ani tak o otca ako o Džimiho a možno i rodinu, ktorú by si v budúcnosti sám mohol založiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo to však znamená pre rodiča, keď jeho dieťa proti nemu vystúpi?

„Možno, že až keď sa mladý človek sám postaví na vlastné nohy, dá novú šancu aj svojim rodičom. V nejakom veku sa ľudia stávajú rodičmi. Bojujú s tým, užívajú si to, predierajú sa a snažia sa robiť len to najlepšie. Máloktorý rodič sa totiž nesnaží robiť to najlepšie. Samozrejme, každý to robí podľa vlastných predstáv o tom, čo má zmysel a tak, ako to dokáže. Niekedy má rodič šancu odstúpiť a pozrieť sa na seba a svoj život, prípadne i dostať spätnú väzbu od vlastných detí až vtedy, keď sa tieto deti postavia na vlastné nohy a preberú na seba životné úlohy a zodpovednosť. Pre mnohých rodičov je to však ťažké po toľkých rokoch, zrazu sú slobodní a so slobodou to nikdy nie je ľahké.“

SkryťVypnúť reklamu

No je to vôbec možné – udržať si nadhľad a dívať sa na seba nielen ako na rodiča svojho dieťaťa?

„Teraz nedávno sa mi stala taká vec – napísal mi kamarát, že bol na úžasnej túre v nádherných krajoch, kam sme vždy spolu túžili ísť. Teraz sa mu to podarilo, ale už bezo mňa. Odpísal som mu, že mu ďakujem za jeho slová a že v tom istom čase som ja stál na kopci, v krošni som mal svoje dieťa a obaja sme bez dychu pozerali na západ slnka. Odpísal mi veľmi poeticky, že rozjímanie z mladosti teraz prináša ovocie. A skutočne, keď sa na to pozriem spätne – tridsať rokov som mal možnosť žiť iba sám pre seba. Mal som šťastie, lebo som veľa cestoval a mal som množstvo slobody. Ale približne od dvadsiatich piatich rokov som už začal robiť všetko preto, aby som nejako zabezpečil našu budúcu rodinu. Neviem, či to raz moje dieťa ocení, no robil som, čo som musel. Zobral som si však z toho predchádzajúceho obdobia veľmi veľa užitočného. Dnes mám šťastie, ženu, dieťa, prácu, hypotéku, byt, hrdzavé auto – a musím sa o to starať. Ale beriem to tak, že veci sa vyvíjajú. Čoskoro budem možno opäť vysedávať aj v kaviarňach a písať.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže píšete v kaviarňach?

„Zvykol som, lebo ma tam rajcovali všetky tie zvuky a prostredie, niekedy sa dokonca objavili i v texte. Mal som to veľmi rád – otvoril som počítač, prišla mi káva na stôl, rozklikol som súbor, odpil som si z kávy, vyfajčil jednu cigaretu – a skočil som do klávesnice. Bolo to úžasné. Grázla som už dokončil v našom byte – mal som tam pracovňu, tá sa však postupne premenila na sklad a čoskoro z nej bude detská izba. Takže takto nejako prichádzajú spisovatelia o pracovne.“

Na písaní je dôležitá aj schopnosť sústrediť sa, dokážete to v takýchto podmienkach?

„Bukowski raz povedal, že keď nedokážete písať kedykoľvek a kdekoľvek, tak nech radšej nepíšete vôbec. Zdá sa mi, že sú to dosť frajerské slová. Fakt je, že písanie je normálna práca na plný úväzok, keď to má človek robiť poctivo. Vedel by som si to predstaviť, ale na to musí prísť čas.“

SkryťVypnúť reklamu

Grázel je vaším debutom a hneď sa ocitol medzi finalistami Anasoft Litera. Čo to pre vás znamená?

„Veľmi ma to prekvapilo a potešilo. Mám pocit, že písanie má zmysel. A je fajn, keď to ocenia aj druhí alebo keď mi niekto na základe mojej knižky povie, že pochopil niečo o svojom živote, o svojich rodičoch.“

Od kedy vlastne píšete?

„Píšem asi od osemnástich rokov, lebo v tom čase som chcel byť novinárom. Tým som sa nestal, no písať som neprestal. Raz som išiel do Poľska, začal som si písať denník a zapáčilo sa mi to. Odvtedy som si všade kam som išiel zobral zošit a pero, vznikli tak cestovateľské denníky z Paríža, Gruzínska aj z Krymu. A hoci nevyšli oficiálne, niektoré z nich si žijú vlastným životom. Začali sa šíriť internetom. Už sa mi dokonca stalo, že mi raz zavolal chlapík, čo sa predstavil ako Igor a povedal mi: 'Počuj, čítal som tvoj denník, bol som na Kryme a zažil som tam neuveriteľné veci. Myslím, že by sme sa mali stretnúť'. Ja som bol na Kryme s kamarátom Šuflom, ktorý je mojou prvou hlavnou postavou, čo som vytvoril, hoci, jeho nebolo treba ani veľmi vymýšľať. Tak som ho zobral so sebou a odvtedy o tom večeri vravím, že sa to začalo a skončilo takto: Stretli sa čitateľ, autor a hlavná postava... a nemohlo to dopadnúť dobre. (smiech)

SkryťVypnúť reklamu

Máte svojho favorita spomedzi tohtoročnej finálovej desiatky tejto prestížnej ceny?

„Nemám jedného favorita, no zaujali ma knižky Uršuly Kovalyk a Dušana Dušeka. Z minulého roka sa mi veľmi páčila kniha Víťa Staviarskeho Kale topánky, a to aj preto, lebo veľmi dobre viem, ako to chodí v reáliách, ktoré opísal. Chodievam do Krompách a tá knižka je naozaj veľmi reálna. Je výborne, ľahko napísaná. Staviarsky si ju ešte viac odžil ako odpísal, a to je dobre. Život je pred písaním.“

Dnes sa päť dní v týždni venujete tomu, čo ste vyštudovali – sociálnej práci, no v minulosti ste prešli všelijakými pozíciami od esbéeskára, robotníka, cez družinára až po asistentka fakíra na Rhodose. Súhlasíte teda s tvrdením, že dobrý spisovateľ si najprv musí istý čas odrobiť v bežných zamestnaniach?

SkryťVypnúť reklamu

„Áno, to je jediná šanca. Nikomu nebránim písať Harryho Pottera alebo fantasy, vymýšľať si kriminálne prípady či písať iný druh žánrovej literatúry, no ja radšej čítam čosi iné. Aj na tieto človek potrebuje čosi odžiť, no mňa baví čítať a písať veci, ktoré sa podobajú na reálie z nášho sveta. Také celkom prirodzené a normálne, ktoré čitateľ rozpozná, hoci niekedy môžu byť dosť bizarné.“

Inšpiruje vás aj práca, ktorej sa venujete teraz?

„Nemám teraz veľmi chuť písať o tom, čím žijem v práci. Som v tom asi až príliš hlboko ponorený a navyše ide aj o isté profesionálne dôvody. Robím pre medzinárodnú organizáciu, pracujem s migrantmi, ktorí sa stali obeťami násilia. Je tam veľmi veľa literárne zaujímavých silných príbehov a situácií, neraz veľmi akčných, no nemôžem a ani ich nechcem vyťahovať von.“

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré z minulých povolaní na vás zanechalo najviditeľnejšiu stopu?

„Keď som robil asistenta v anglickom starobinci, bolo to veľmi silné. Paradoxne, vždy som vravel, že chcem robiť iba s mladými a zdravými, a skončil som so starými a umierajúcimi. Ale, keďže som nechcel umývať riad a zároveň využiť vzdelanie, ktoré som mal, tak som tú prácu zobral. Boli tam veteráni z druhej svetovej vojny – sestry z Červeného kríža, alebo, môj obľúbenec – džezový pianista Eric, ktorý sa ako osemnásťročný zúčastnil vylodenia v Normandii a oslobodzovania koncentračného tábora. Jeden väzeň mu vtedy venoval medzi dvoma doštičkami zviazaný výstrižok z novín, na ktorom bol červený kríž, a ktorý opatroval po celý čas, čo tam bol. A ja som teraz tohto vojaka umýval a tlačil ho na vozíku k jazeru, kde sme potajme fajčili cigarety. A práve v tomto starobinci som videl prvýkrát zomrieť človeka. Ležal predomnou, žil a potom bol mŕtvy. A vôbec to nebol krátky moment, ako keď zhasne lampáš, trvalo to celkom dlho.“

SkryťVypnúť reklamu

Loading...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 661
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 697
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 331
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 480
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 472
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 857
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 978
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 916
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 646
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 457
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu