BRATISLAVA. Na financovanie prevádzky múzea moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove sú zdroje aj na rok 2015.
Pôvodne boli peniaze iba na roky 2012 a 2013, ktoré pochádzali zo 7,3 milióna eur, ktoré pre Danubianu vyčlenila ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej.
Súčasný minister Marek Maďarič sa totiž po nástupe do funkcie dohodol s vlastníkom budovy a zbierky Gerardom H. Meulensteenom na tom, že z predmetnej sumy bude v rokoch 2012 a 2013 hradená aj prevádzka múzea.
Sedem miliónov eur tak bolo určených na jeho dostavbu a 300-tisíc eur na prevádzku.
Rozšírenie za šesť a pol milióna
Momentálne prebiehajú práce na jeho rozšírení.
"Môžem s potešením konštatovať, že jej dostavba finišuje k úspešnému zavŕšeniu," poznamenal Maďarič s tým, že v auguste by mala byť kolaudácia a 5. septembra slávnostné otvorenie.
"Stavba bude ešte impozantnejšia a zaujímavejšia," dodal. Priestory budú poskytovať služby návštevníkom tak, aby z nich malo múzeum istý ekonomický profit.
Celkové náklady na jeho rozšírenie dosiahli podľa ministra 6,5 milióna eur.
Danubiana podpísala v marci minulého roka zmluvu na svoju prístavbu so združením dodávateľov AVA-stav z Galanty a súkromnou akciovou spoločnosťou z Budapešti. Išlo o sumu vo výške 5,3 milióna eur.
Následne v apríli tohto roka podpísala ďalšiu zmluvu na stavebné úpravy existujúcej budovy a vonkajšie terénne úpravy za 699-tisíc eur. Ušetrené zdroje na dostavbu sa tak tento a budúci rok môžu použiť na jeho prevádzku.
Maďarič predpokladá, že v roku 2016 si ju múzeum dokáže čiastočne hradiť zo svojich príjmov. Funguje ako nezisková verejnoprospešná inštitúcia, ktorej spoluvlastníkom je ministerstvo kultúry. Zameraná je na stredoeurópske umenie.
V roku 2032 bude štátna
Slovenská republika založila v roku 2012 spolu so súkromnou spoločnosťou Via Danubiana neziskovú organizáciu Danubiana Slovenské centrum vizuálnych umení.
Do nej spoločnosť vložila svoj majetok vrátane budovy v hodnote 2,28 milióna eur. Slovensko prispelo 7,3 milióna eur.
Neziskovku povedie 20 rokov od jej vzniku správna rada a dozorná rada, v ktorých sú aj zástupcovia štátu.
Po uplynutí tejto doby získa kontrolu nad celým majetkom aj s nadobudnutými umeleckými dielami Slovensko prostredníctvom rezortu kultúry.