CASTLETON. Svetoznámy americký dirigent Lorin Maazel zomrel v nedeľu vo veku 84 rokov. Podľahol komplikáciám spôsobeným zápalom pľúc.
V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Maazelovej rodiny.
Počas kariéry viedol takmer 200 orchestrov po celom svete a odohral s nimi najmenej 7-tisíc operných a koncertných predstavení.
Narodil sa v roku 1930 v Paríži a svoje prvé husľové lekcie absolvoval ako päťročný. Preslávil sa ako zázračné dieťa, keď ho ako sedemročného pozvali dirigovať Symfonický orchester NBC.
Jeho debut na pódiu Newyorských filharmonikov prišiel v roku 1942. Vo veku 15 rokov už spolupracoval s najvýznamnejšími telesami v USA.
V roku 1960 sa stal prvým Američanom, ktorý dirigoval na hudobných slávnostiach v nemeckom Bayreuthe.
Neskôr pôsobil ako umelecký vedúci a hlavný dirigent Nemeckej opery v Berlíne, Clevelandského orchestra, Viedenskej štátnej opery, Pittsburského symfonického orchestra či Francúzskeho národného orchestra.
Maazel sa podieľal aj na vyše 300 nahrávkach klasickej hudby od najrenomovanejších autorov 18.-20. storočia. Bol desaťnásobným laureátom prestížnej ceny Grand Prix du Disque.