Bratislava 17. novembra (TASR) - Na prehliadke súčasnej poľskej kinematografie nazvanej Tri dni poľského filmu premietnu od 25. do 27. novembra v bratislavskom kine Mladosť päť celovečerných a jednu krátkometrážnu snímku. Organizátormi tejto akcie sú spoločnosť Bioscop a Poľský inštitút v Bratislave.
Najpútavejším dielom podujatia má byť nemenovaný celovečerný film ocenený na tohtoročnom Gnyňskom filmovom festivale. Predstavitelia Poľského inštitútu zatiaľ nechcú prezradiť, o aký film pôjde, pretože ich zámerom je prekvapiť divákov. Okrem toho však návštevníci uvidia krátku snímku Mužská záležitosť od režiséra Slawomira Fabickeho, ktorá bola vo svojej kategórii nominovaná na Oscara. Premietnutá by mala byť pred každým filmom.
V úvode festivalu dostane priestor najnovší film autora Witolda Adameka Utorok, ktorý vznikol minulý rok. Dvaja hlavní predstavitelia príbehu Maniek a Dawid založia v malej zaspatej dedinke nočný klub s go-go tanečnicami, pričom nový lokál im postupne začne prinášať veľké zisky. Úspech novopečených podnikateľov pritiahne pozornosť miestnych mafií i médií a okrem toho vyvolá pohoršenie u obyvateľov obce. Navyše sa do obchodu zamiešajú aj bývalí veritelia, ktorý celú záležitosť ešte viac skomplikujú.
Ďalšie pripravené snímky vznikli v období posledných dvoch rokov a figuruje medzi nimi i film Tam a späť z dielne režiséra Wojciecha Wójcika. Príbeh sa odohráva v Poľsku počas obdobia stalinského režimu v susednom Rusku. Bývalý člen Krajinskej armády a najnovšie lekár v mestskej nemocnici odmieta stať sa členom komunistickej strany, a to mu znemožňuje odchod do Anglicka, kde žije jeho manželka. Východisko z tejto situácie mu chce pomôcť nájsť jeden z pacientov, ktorý doktorovi navrhne prepad banky a útek na Západ.
Životné osudy chudobného vidieckeho gazdu Bartolomeja zachytáva snímka Witolda Leszczyäskeho Requiem. Bartolomej je typický tým, že na pohreboch prednáša rozlúčkové prejavy. Pre obyvateľov dediny sú jeho slová svätým a neporušiteľným rozsudkom. Ubiehajúci čas ho však núti hľadať si svojho nástupcu.
Posledným filmom prehliadky je Ticho od režiséra Michala Rosu. Hlavnou hrdinkou príbehu je žena, ktorá po autonehode stratila oboch rodičov. Nešťastie sa odohralo, keď mala päť rokov a len veľmi ťažko sa rozpamätáva na všetky okolnosti prípadu. Po niekoľkých rokoch sa s ňou zoznamuje tajomný Szymon, ktorý si spomína na osudný deň. Pamäť však nie je jedinou záležitosťou, ktorá ho s nehodou spája.
Všetky predstavenia v rámci projektu Tri dni poľského filmu sa začínajú o 17.30 a 20.00 hodine. Zámerom organizátorov je predstaviť slovenským fanúšikom európskej kinematografie mladých poľských režisérov, ktorých diela majú úspech nielen doma, ale aj v zahraničí.