Bratislava 18. novembra (TASR) - Ministerstvo kultúry navrhuje zvýšiť koncesionárske poplatky, ktorými sa financujú verejnoprávne médiá - Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo), o sto percent.
Znamená to, že namiesto súčasných 75 korún mesačne za používanie televízneho prijímača budú občania platiť 150 korún a v prípade používania rozhlasového prijímača to bude 60 korún mesačne, na rozdiel od súčasných 30 korún.
Návrh novely zákona o koncesionárskych poplatkoch, ktorý je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní, súčasne zužuje okruh oslobodených fyzických osôb, teda poberateľov dôchodkov, ak nežijú v spoločnej domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti. Pre túto sociálnu skupinu ministerstvo navrhuje zavedenie diferencovanej, teda o 50 percent nižšej sadzby koncesionárskych poplatkov. Mesačná výška poplatku pre túto skupinu tak bude predstavovať 30 a 75 korún.
Rezort kultúry argumentuje, že zvýšenie poplatkov zohľadňuje súčasnú mieru inflácie, ako aj celkový rast cien a nákladov v činnosti oboch verejnoprávnych médií a ich zlú ekonomickú situáciu.
Nezanedbateľný je podľa neho i fakt, že v rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším poplatkom za rozhlasový a televízny prijímač. Okrem toho, celková opotrebovanosť technológií v oboch médiách sa v krátkom čase zákonite prejaví v tom, že bude treba vynaložiť značný objem financií na ich modernizáciu, najmä kvôli prechodu na digitálne vysielanie, tvrdí ministerstvo.
Navrhovaná výška poplatku 150 Sk za televízny prijímač predstavuje denne asi päť Sk a 60 Sk za rozhlasový prijímač denne dve Sk, pričom zvýšené poplatky by sa mali podľa rezortu kultúry premietnuť do kvality programov.
Úprava výšky poplatku by mala prispieť aj k vytvoreniu potrebných podmienok pre existenciu a činnosť verejnoprávnych médií, a podporu národnej kultúry a pôvodnej tvorby.
Bývalý minister kultúry Milan Kňažko navrhoval zrušiť koncesionárske poplatky a zabezpečiť financovanie STV a SRo zo štátneho rozpočtu. Vláda sa však s jeho zámerom nestotožnila. *alf som NNNN