Londýn 19. novembra (TASR) - Britská vláda minulý týždeň predstavila návrhy nových zákonov. Jeden z nich umožní majiteľom reštauračných zariadení predĺžiť otváracie hodiny hoci aj do rána.
To sa zrejme nebude páčiť konzervatívne zmýšľajúcim Britom, ktorí sa obávajú zvýšeného počtu opilcov a rušenia nočného pokoja v britských mestách. Protest proti navrhovaným zmenám však zaznel aj z inej, nečakanej strany.
Britská ministerka kultúry je presvedčená, že predlžená otváracia doba v krčmách "obohatí a zlepší kvalitu života ľudí". Takto odvážne sa vyjadrila z dvoch príčin. Jednak si myslí, že o predĺženie otváracej doby na celú noc požiadajú len dve percentá všetkých britských barov, a okrem toho ministerka Tess Jowelová vie, že navrhovaný zákon má ešte jeden háčik: udeľovanie licencie bude oveľa prísnejšie než doteraz. Komisie budú skúmať kvalitu uniforiem personálu, čistotu prostredia, úroveň živej hudby a iné "položky".
A práve túto pasáž nového zákona si veľmi starostlivo preštudovali predstavitelia Únie hudobníkov a rozhodli sa proti nej protestovať. Stodesaťtisíc folkových a džezových hudobníkov nový zákon vraj priamo ohrozuje. Tvrdia totiž, že majitelia krčiem a barov si radšej kúpia satelit a obrovský televízor, ako by sa mali trápiť s plnením licenčných podmienok, ktoré im umožnia zamestnať živých muzikantov.
S novými pravidlami však nie sú spokojní ani barmani. Napríklad Sheila Mellorová, majiteľka londýnskeho folkového klubu, si o "podhubí", z ktorého nový zákon vyrástol, myslí svoje. Ide vraj o tradičnú predstavu horných vrstiev, že živá hudba patrí len k spodine. Toto podozrenie podporil aj námestník ministerky kultúry Kim Howells, ktorý je známy svojim odporom k folku. Nedávno doslova vyhlásil, že ho z krčmy dokáže vyhnať jediný muzikant.
Spor o predĺženie otváracieho času v britských krčmách tak zatienila "zásadná" otázka - či je živá hudba vždy len rámus.