SME

Panelová trauma má dvesto miliónov

Pavilón Česka a Slovenska mapuje na Bienále architektúry v Benátkach masovú výstavbu sídlisk za posledných sto rokov.

Pohľad do pavilónu Česka a Slovenska na 14. bienále architektúry v Benátkach. Kurátorom aktuálnej českej expozície 2 x 100 mil. m2 je Martin Hejl. Čísla v názve výstavy predstavujú plochu zastavanú v Československu a nástupníckych štátoch za poslePohľad do pavilónu Česka a Slovenska na 14. bienále architektúry v Benátkach. Kurátorom aktuálnej českej expozície 2 x 100 mil. m2 je Martin Hejl. Čísla v názve výstavy predstavujú plochu zastavanú v Československu a nástupníckych štátoch za posle (Zdroj: NG)

Slávny architekt Rem Koolhaas sa rozhodol, že témou 14. ročníka obľúbenej prehliadky bude tvár architektúry medzi rokmi 1914 až 2014. Pavilón Česka a Slovenska ju ukazuje prostredníctvom panelovej výstavby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fundovaný pohľad na korene v podstate nikdy nezaškodí. Benátky ako kulisa, ako fenomén, tiež patria k základom stredoeurópskej kultúry a architektúry. Tohtoročné bienále pod vedením kurátora Rema Koolhaasa zopakuje a vysvetlí základné myšlienky architektov od Vitruvia po traumy 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Koolhaas chcel vyvolať predovšetkým diskusiu o sto rokoch turbulentného technologického, ale aj ideového vývoja a opýtať sa architektov, na čom stojí ich reflexia dnes. Ako sa absorbuje modernita? Ako sa spoločnosť vyrovnáva s konfliktmi, zmenami či globalizáciou.

Stará sláva

Základom úspešnej expozície je jasná a uchopiteľná idea, ktorá inšpiruje a nastoľuje správne otázky.
Nemeckí kurátori zobrali myšlienku absorpcie moderny možno až príliš doslovne: do pavilónu v benátskych Giardini vstavali presnú repliku ikony lokálnej modernity, kancelárovej vily v Bonne. Moderna absorbovaná druhou modernou, pavilónom, ktorý prestaval za čias Hitlera architekt Ernst Haiger.

Z celého výstavného komplexu Giardini s 29 národnými pavilónmi teórie moderny priam vyžarujú, stará sláva národných identít, ktorá v roku 2014 predsa len prešla redefiníciou.

SkryťVypnúť reklamu

ceska-expozice-14-bienale-benatky-2014-0_res.jpg

Nápis nad spoločným pavilónom Česka a Slovenska v Benátkach sa z Cecoslovachia zásahom výtvarníka Tomáša Džadoňa zmenil na Slovacchiaceco.

dsc_1169_r5936_res.jpg

Interný humor

K najväčším zážitkom preto patril subtílny hacking výtvarníka Tomáša Džadoňa. Nápis na našom pavilóne prerobil na Slovenskočesko.

Tento umelecký zásah mal byť paralelou k povinným dvom percentám ceny stavby, ktoré putovali na umenie vo verejnom priestore, zväčša sochárske dielo, mozaiku na fasáde a podobne. Nápis Slovacchiachecco je tiež iba ornamentom, ktorý nepredstavuje názvy štátov vystavujúcich v pavilóne. V oficiálnej orientačnej brožúre aj tak píšu Czech Republic, tak prečo to nedoviesť do úplnej absurdity.

Funguje to ako veľmi interný humor, ako narážka na už aj tak neexistujúci štát, ako pokus o nové zrovnoprávnenie, ale aj v kontexte vyrovnávania sa s modernou a škatuľkovaním na národné tímy. Vtipné bolo sledovať dialóg okoloidúcich: „Aha, Slovacchiaceco,” povedal syn. A otec na to: „To nič, ideme ďalej.” Vkusná a decentná, ale introvertná klasika.

SkryťVypnúť reklamu

dsc_1175_r9646_res.jpg

Inštalácia, ktorej kurátorom je Martin Hejl, mapuje dvesto miliónov metrov štvorcových obytnej plochy, ktorá bola v Československu (a nastupujúcich samostatných štátoch) postavená za posledných sto rokov.

dsc_1182_r9680_res.jpg

Sto rokov bývania

Pavilón sa zaoberá našou národnou česko-slovenskou traumou, panelovou výstavbou. Výstava s názvom 2 x 100 mil. m2 prezentuje architektúru veľkých obytných celkov realizovaných v rokoch 1914 – 2014 tak na území niekdajšieho Československa, ako aj jeho nástupníckych štátov.

Číslovka vyjadruje obytnú plochu, ktorá bola zastavaná za posledných 100 rokov. Po celej podlahe pavilónu je nainštalovaná veľká čierna mapa, kde sú v kontrastnej bielej farbe natlačené iba pôdorysy 56 obytných celkov.
Rozmernú mapu esteticky a významovo dopĺňa inštalácia pôvodných sídliskových preliezok, doplňujúce popisky-kresby a objekty. Kurátori plánovali, že sa tak z inštalácie stane príjemné ihrisko, kde si návštevníci budú v relaxovanom prostredí čítať vyše 100-stranovú publikáciu vydanú k výstave. To by však nesmeli predtým minúť energiu na pútavé pavilóny USA, Ruska či Kanady.

SkryťVypnúť reklamu

sm-0805-015-biennale.rw_res.jpg

K výstave vyšiel aj obšírny katalóg a sprevádza ju aj video z dielne Loom on the Moon.

Chýba tomu vtip

Obľúbenou disciplínou architektúry sa stala vizualizácia dát najrôznejšieho typu – od počtu rokov, odkedy je v krajine reťazec McDonald, po počty obyvateľov urbánnych sídiel na časovej osi.

U nás sa tiež pracuje s číslami, vyzerá to predsa exaktne. Kurátor Martin Hejl je zanietený odborník na problematiku, výstava sa drží pevne svojej koncepcie a pokiaľ investujete čas a energiu, odídete príjemne intelektuálne obohatení.

Chýba jej však koolhaasovská ľahkosť, vtip a masová zrozumiteľnosť (pritom nie banálnosť a prvoplánovosť). Uznávam, že na túto vec tiež môžu existovať minimálne dva milióny názorov, možno by niekoho aj bavilo vizualizovať si ich. Výstava potrvá do 23. novembra, takže ešte máte možnosť urobiť si ten vlastný.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zuzana Duchová, autorka je kultúrna manažérka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 374
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 784
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 599
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 773
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 625
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 411
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 714
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu