SME

Nový seriál nakrútil oscarový režisér

Premiéra Doktorov bez hraníc podľa Stevena Soderbergha, opera v trnavskom amfiteátri aj v Eisenstadte. Prečítajte si víkendové kultúrne tipy.

Knick: Doktori bez hraníc

TV tip / Sobota / Cinemax 22.00

Lekári nemali antibiotiká ani sanitky, v operačnej sále mohlo začať kedykoľvek horieť, nemocnice nepoznali rovnoprávnosť rás a sestričky to mali ešte ťažšie než tie naše dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medicína musela niekde začať – to je slogan televíznej seriálovej novinky, ktorej dej sa v roku 1900 odohráva v New Yorku. Výnimočný okrem mixu lekárskeho žánru s historickým je aj menom režiséra. Všetkých desať dielov, ktoré u nás odvysiela Cinemax, totiž režíroval Steven Soderbergh (Sex, lži a video, Dannyho trinástka, Traffic: Nadvláda gangov…).

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec nie je na škodu, že dokonca oscaroví režiséri končia dnes pri televízii. Z hollywoodskych kinofilmov sa stávajú digitálne kolotoče, kým pre hĺbku charakterov v rozvetvenom deji si dnes zapíname televízor či laptop. Nový topseriál súčasnosti, čo latku kvality posúva, je tu s každou ďalšou sezónou – Hre o tróny, Temnému prípadu či čerstvému Fargu sa teraz črtá konkurencia v seriáli Knick: Doktori bez hraníc z produkcie HBO.

Z exkluzívnej predpremiéry pre médiá je jasné, že ide o výpravnú, remeselne dokonalú záležitosť. Nakrúcalo sa v autentických lokalitách v Brooklyne, lekára Johna Thackeryho, závislého od kokaínu, hrá Clive Owen. Slovenská a česká premiéra je súbežná s americkou, seriál najprv uvidíme v originálnom znení s titulkami, s dabingom až v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Viva Verdi

Sobota / Trnava, mestský amfiteáter 20.30

Kým Viva musica! je bratislavský festival venovaný klasickej hudbe v rôznych podobách existujúci už desať rokov, v Trnave má premiéru akcia venovaná tvorbe jedného skladateľa. Jej organizátorom sa podarili hneď dve premiéry naraz –prvýkrát môžu milovníci opery zažiť na Slovensku open air v podobe jedného diela s viacerými reprízami a prvýkrát na Slovensku zaznie Verdiho Giovanna d´Arco v scénickom naštudovaní. V hlavných postavách účinkujú speváci Clara Polito, Ewan Bowers, Sergio Bologna a Ondrej Mráz, festivalový orchester a zbor Banská Bystrica diriguje Marián Vach, režisérom je Michal Babiak.

Premiéra bola v stredu, prvá repríza je v sobotu 9. augusta, druhá 12. augusta, tretia sa o tri dni neskôr z trnavského amfiteátra presunie do nitrianskeho.

SkryťVypnúť reklamu

Víkendový operný piknik

Hudba / Eisenstadt, Haydnova sála, sobota 19.30, nedeľa 11.00

Najprv hudba, potom príjemné jedlo v parku, prípadne návšteva niektorej z výstav, ktoré tento baroková zámok ponúka - takto je vymyslený koncept ponuky, ktorá čaká tento víkend na návštevníkov Eisenstadtu, nachádzajúceho sa neďaleko Bratislavy.

Zámok, v ktorom tvoril skladateľ Joseph Haydn, má jednu z akusticky najlepších, ale aj najkrajších koncertných sál. V nej zaznejú árie a duetá z Verdiho opery Rigoletto, Rossiniho Barbiera zo Sevilly či z Donizettiho Nápoja lásky v podaní spevákov, ktorí patria k špičke v rámci novej generácie bel canta. Talianska sopranistka Rosa Feola a tenorista Maxim Mironov sa už prezentovali v desiatkach divadiel a festivalov. Koncert budú sprevádzať Bratislavskí symfonici s dirigentom Jochenom Hochstenbachom.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  2. Máte po štyridsiatke? Tieto vyšetrenia netreba odkladať
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  7. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  8. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Hrady, zámky a zoologické záhrady. 100 tipov na výlety v Česku
  3. Máte po štyridsiatke? Tieto vyšetrenia netreba odkladať
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. V spaľovni vytriedili nevybuchnuté petardy a plynové bomby
  7. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  8. Študenti sa učili od najlepších šéfkuchárov na Slovensku
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 24 178
  2. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 11 885
  3. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 11 668
  4. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 11 059
  5. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 7 145
  6. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou 6 503
  7. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni 4 929
  8. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 3 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 180 502
  2. Ivan Mlynár: Ako smerácke ku..y ( myslím kurzy ), odhalili korupciu rodiny Šimečkovcov a poslanca KDH Františka Majerského. 12 769
  3. Milan Polician: Quiet quitting v ekonomike: keď firmy odchádzajú potichu 7 449
  4. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 6 858
  5. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 5 941
  6. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 4 634
  7. Radko Mačuha: Mám iba dve pohlavia: mužské a ženské. 4 554
  8. Miroslav Ferkl: Jaro na Hrad 3 828
  1. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  2. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
  3. Tupou Ceruzou: Čo vie žena urobiť
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka?
  5. Marcel Rebro: Začalo ďalších 7 dní bez vojny
  6. Marcel Rebro: Ukrajina krváca aj za nás. Len my zatvárame oči
  7. Marian Nanias: Jadrová energia – pozor na (nerozumných) politikov.
  8. Radko Mačuha: Tiso získal vďaka kolaborácii s Hitlerom Slovenskú štátnosť.
SkryťZatvoriť reklamu