
FOTO - ČTK
Bývalý člen Beatles stihol zakomponovať do Brainwashed svedectvo z posledných rokov svojho života, výpoveď človeka, ktorý cítil, že zomriePosmrtné albumy sú zvláštne. Keby ich tvorcovia žili, väčšina z nich by nikdy nevyšla. Ale najnovší album Georgea Harrisona má iný príbeh. Brainwashed je výpoveďou človeka, ktorý cítil, že zomrie, a svedectvo z posledných rokov života stihol zakomponovať do nových piesní. Výsledok nie je pochmúrny a trýznivý, ale vyrovnaný, slnečný a dokonca plný humoru.
Brainwashed vychádza rok po jeho smrti a bude musieť zabojovať s nedôverou, s ktorou sa stretávajú všetky posmrtné albumy. „Myslím, že ľudia očakávali zlepený album, ktorý dokončili jeho príbuzní, aby zarobili nejaké peniaze,“ hovorí pre AP Dhani, Harrisonov syn, ktorý spolu s otcovým priateľom a hudobníkom Jeffom Lynnom dokončil jednu z najočakávanejších nahrávok tohto roku.
Dhani správne tušil, že album jeho otca sa nikdy nestane spomienkovým predmetom. Harrisonova novinka je oveľa lepšia ako posledné práce jeho generačných spolupútnikov Paula McCartneyho či Micka Jaggera. Bývalý sólový gitarista The Beatles nahral album, ktorý obstojí v porovnaní s najúspešnejším obdobím jeho kariéry, teda s prvou polovicou sedemdesiatych rokov.
Boh a indická modlitba
Je pravda, že od Harrisona, ktorého v poslednej dekáde ničila zákerná choroba, sa príliš veľa neočakávalo. Spolu s McCartneym a Ringom Starrom pracoval na beatlesovských raritných výberoch The Antology a dodnes sa vedú dohady o tom, či dve piesne Johna Lennona Real Love a Free As A Bird, do ktorých bývalí členovia The Beatles nahrali inštrumentálne party, boli úspechom alebo krachom. Roku 2000 prepadla aj prepracovaná verzia dávneho Harrisonovho hitu My Sweet Lord.
Posledný štúdiový album nahral ešte v roku 1987 a neskôr nesebecky vložil energiu do superskupiny The Traveling Wilburys. Do repertoáru skupiny prispievali všetci - Tom Petty, Roy Orbison, Jeff Lynne, Bob Dylan, ale najlepšie skladby patrili jemu.
Aj prvá pieseň z Brainwashed nás presvedčí, že zvuk Wilburyovcov bol jeho rukopisom. „Keď nevieš, kam kráčaš, každá cesta ťa tam zavedie,“ spieva v skladbe Any Road. Vrcholom je však pieseň Stuck Inside a Cloud, ktorá je asi jeho najosobnejšou výpoveďou s klasickým zvukom Harrisonovej „slidovej“ hry. Na Brainwashed sa objavuje jeho obľúbené ukulele, akustické gitary a indické hudobné vplyvy. Album sa prekvapivo končí ostrejšou titulnou skladbou o tom, čo všetko ľuďom vymieľa hlavu, a podľa neho jedinú ochranu pred týmto šialenstvom poskytuje Boh a indická modlitba.
Portrait of The Leg(end)
Harrison nový album skompletizoval dávno pred tým, než zomrel, a spolupracovníkom nechal podrobný plán.
Prial si, aby nahrávky zneli čo najsurovejšie, ale producent Lynne sa mu ospravedlňuje: „Prepáč, George, trochu som to prikrášlil, nemohol som inak.“ Lynne dodal na Brainwashed typický producentský rukopis, Dhani gitary a Jim Keltner bicie. Zvyšok nástrojov patrí hlavne jeho tvorcovi. Keby však zostali nahrávky v pôvodnej podobe, ako by zneli? Asi ešte pravdivejšie.
Dhani sa narodil osem rokov po rozpade The Beatles. „Spomínam si, ako som pozeral s otcom televízne správy, kde vysielali reportáž, že už zomrel,“ vykresľuje Dhani absurdnú situáciu, ktorá zapadá do sveta Georgea Harrisona, milovníka čierneho humoru. Brainwashed sa mal pôvodne volať Portrait of The Leg(end).