SME

Ako dnes umenie hovorí o Povstaní

Výtvarníkov Martina Piačeka a Radka Mačuhu zaujímalo, či ešte dnes medzi umelcami rezonuje dôležitá téma našich dejín. Odpoveď na ich otázku môžete vidieť v košickej Hale umenia.

Rudolf Sikora: Túžba po slobode má vždy rovnakú farbu, 2014.Rudolf Sikora: Túžba po slobode má vždy rovnakú farbu, 2014.

Kedysi boli výstavy s témou SNP povinné, dnes povinné nie sú, no predsa sú umelci, čo o ňom hovoria.

Je sedemdesiat rokov veľa alebo málo? Je to príliš krátky alebo už príliš dlhý čas na to, aby sa dalo Povstanie sprítomniť v mysliach dnešných ľudí? Aby to nebola iba každoročná povinná jazda – voľný deň v kalendári, politické prejavy, rekonštrukcie bojov, stánky, cigánska, pivo. Sú dnešní mladí muži a ženy skutočne až takí odlišní od tých, čo išli do nepredvídateľného boja za svoju krajinu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď Šymon Kliman fotografoval partizánov, často sa po opisoch desivých skúseností dostal aj k tejto otázke. A azda aj trochu prekvapivo mu na ňu odpovedali, že zrejme by išli aj tí dnešní. Že ani oni predsa neboli nijako pripravení a odolní proti tomu, čo na nich čakalo.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava v košickej Kunsthalle však nie je o Klimanových partizánoch ani o priamych výpovediach hlavných aktérov, hoci v jednom z diel zazriete Klimanove fotografie a trom ľuďom, čo Povstanie zažili, môžete priamo z galérie zatelefonovať.

Je to výstava, ktorá nesie názov „Nepovinná“, lebo chce upriamiť pozornosť na to, že diela s témou SNP už dnes nemusia vzniknúť preto, lebo si to nejaká vyššia moc praje.

A presne tieto diela – súčasné, nezaťažené politickými ambíciami, konfrontuje s dielami staršieho dáta, ktoré nevznikli iba z vôle moci, ale najmä z osobnej skúsenosti ich autorov. Sú to dva odlišné brehy jednej rieky. A je to dobrá výstava.

Pätinový model súsošia Jozefa Jankoviča Obete varujú a v pozadí inštalácia Práca, ktorú treba urobiť Martina Piačeka a Radka Mačuhu.

SkryťVypnúť reklamu

Kto bude rúbať drevo

SNP. Nepovinná výstava

Hala umenia Košice, potrvá do 11. septembra

  • kurátori: Radko Mačuha a Martin Piaček, výber zo zbierok SNG: Petra Hanáková a Alexandra Kusá

  • vystavujúci: P. Matejka, V. Hložník, A. Klimo, J. Kostka, J. Bartusz, J. Jankovič, R. Sikora, P. Kalmus, M. Murin, A. Čierny, M.Tittel, E. Filová, S. Mikyta, J.Kyša, R. Čerevka, M. Kvetan, A. Mona Chisa & L. Tkáčová, A. Novota, N.Ružičková, M.Štefančíková, I. Sláviková, J.Mitríková & D. Demjanovič, M.Gavula, J. Žiak a ďalší.

V strede niekdajšieho bazéna košickej Haly umenia je kopa dreva, ktorá čaká na človeka, čo ju narúbe. V strede je pripravený klát so sekerou, za ním už je zopár posekaných kúskov. Nech sa páči – poďte do toho, nabáda vás nepriamo. Ale do galérie sa predsa chodí pozerať, premýšľať a polemizovať, s rukami elegantne založenými na prsiach, za chrbtom či gestikulujúc. Kto sa tu chytí sekery?

SkryťVypnúť reklamu

Martin Piaček a Radko Mačuha nazvali dominantnú inštaláciu výstavy jednoducho – Práca, ktorú treba urobiť.
Na jednej strane vo výstižnej skratke hovorí o rozhodnutí, ktoré mnohí v roku 1944 vykonať. Z dnešného pohľadu urobili to, čo bolo treba urobiť a malo to fyzické, psychické i fatálne následky. Zároveň však táto kopa dreva uprostred galérie pôsobí akosi rušivo, nepatrí do tohto priestoru a človek má pochybnosti – prečo by sa mal chopiť sekery práve on, nech to urobí niekto iný. Samozrejme, porovnať to s pochybnosťami a zodpovednosťou povstalcov, je príliš banálne, no toto posolstvo nesmeruje iba do minulosti. Aj dnes je predsa pred nami kopa práce, ktorú „treba urobiť“.

Toto je však iba jeden z viacerých príkladov toho, ako na tému SNP reagujú umelci dnes. S nápadom, dať im slovo, prišli práve Martin Piaček s Radkom Mačuhom, ktorí sa takto ocitli aj v úlohe kurátorov. „Je to reakcia na akési vákuum tejto témy v umení za posledných dvadsať rokov. Je pochopiteľné, že nastalo, keďže pred '89 bola táto téma kanonizovaná a prirodzene to viedlo k odporu autorov. Dnes mám však pocit, že záujem o históriu rastie a je ten správny čas reagovať s odstupom a slobodne,“ hovorí Piaček.

SkryťVypnúť reklamu

Pohľad do výstavy SNP. Nepovinná výstava v košickej kunsthalle, kde sa stretávajú diela autorov, ktorí majú priamu skúsenosť s Povstaním a súčasných umelcov.

Dnes je to ľahké

Na výstavu oslovili umelcov rôznych generácií, ktorí sa venujú príbuzným témam – jednotlivec verzus spoločnosť, násilie, vzdor, pamäť, konflikt, vojna a podobne. Navrhli dielo, ktoré by radi vystavili, ale zároveň dali autorom možnosť vytvoriť nové, na čo veľa z nich aj pristúpilo. „Nejde o nijaký odborný výber na základe dlhšieho výskumu, no verím, že tým aspoň niekoho ďalšieho inšpirujeme,“ hovorí.

Preňho je téma Povstania nesmierne dôležitá a vážna, viac než na bojujúce strany sa však pozerá na absurdný stav, keď sa ľudia navzájom zabíjajú. „Momentálne je pre mňa najzaujímavejšia osobná rovina človeka, ktorý urobil rozhodnutie odísť od rodiny a pridať sa na nejakú stranu, hoci nemal veľa informácií. Dnes sa nám ľahko hovorí, ktorá strana bola dobrá, ale keď si predstavím, v akej situácii to rozhodnutie robili vtedy a akú zodpovednosť za toto rozhodnutie brali, zdá sa mi to šialené,“ hovorí Piaček.

SkryťVypnúť reklamu

Zavolajte účastníkom Povstania (hore) - dielo trojice Novota - Ružičková - Štefančíková a "mäkké" sochy od Ivany Slávikovej (vpredu) a zovretá päsť: Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová s názvom Tak či tak prehráme.

Staré s novým

Každý z autorov však k téme pristúpil po svojom. Nóra Ružičková v knihe o SNP podčiarkla všetky zmienky o ženách v odboji a pridala k nim záložky v podobe ružových stužiek, čo sa vinú z otvorenej knihy ako neprehliadnuteľný vrkoč.

Matej Gavula uštipačne hovorí o krvi, ktorú už nie sme ochotní preliať za svoju krajinu, iba ak predať za peniaze. Jaro Kyša a Svätopluk Mikyta narábajú s pamäťou, upravovanou podľa aktuálnych požiadaviek moci, čo so sebou prináša trvalé následky. Trojica Adam Novota, Nóra Ružičková a Maja Štefančíková dávajú možnosť zatelefonovať vybraným účastníkom Povstania. Či sa odvážite, je len na vás.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem autorov mladej, strednej i staršej generácie je však na výstave zastúpená aj tvorba klasikov – autorov, ktorí mali s vojnou a Povstaním ešte živú skúsenosť.

O výber starších diel sa postarali Petra Hanáková a Alexandra Kusá zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Hlavnou snahou bolo obísť diela schematické, podkladajúce sa tlaku povinných výstav pri príležitosti výročí SNP počas socializmu a aj preto tu dostali miesto najmä komornejšie práce Jozefa Kostku, Ferdinanda Hložníka, Petra Matejku, Kolomana Sokola a ďalších.

Ak teda mávate 29. augusta pocit, že každoročné prehliadky a príhovory sú už trochu „povinná jazda“, zájdite radšej do Košíc. Výsledkom spojenia starých a nových diel je, že divák má možnosť na jednej strane precítiť Povstanie, dotknúť sa ponurých autentických svedectiev, no na druhej strane mu nehrozí, že ostane zakliesnený v strnulom patetickom výraze.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je tu nič kontroverzné či inak vybočujúce z názoru, no mnohé z diel buď dostatočne zaujímavo prispievajú k doterajšiemu pohľadu na minulosť, alebo prostredníctvom nej výstižne reflektujú súčasnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 374
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 784
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 599
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 773
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 625
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 411
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 714
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu