Záhrada pod pyramídou
Bratislava, Slovenský rozhlas, Mýtna 1 / po celý deň
Ten priestor je tam odjakživa, len doteraz nebol takmer vôbec využívaný. Terasa budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave sa v týchto dňoch zmenila na mestskú záhradu. Skupina aktivistov zo združenia Jedlé mesto v spolupráci s RTVS dnes po prvýkrát verejne ukáže, čo presne to znamená.
Po Starej tržnici a Dobrom trhu ďalší sympatický pokus, ako oživiť centrum hlavného mesta komunitnými akciami spojenými s kultúrnym programom. Záhrada pod pyramídou začína živými vstupmi ranného vysielania Rádia_FM a koncertom tria Walter Schnitzelsson, pokračuje popoludňajšími workshopmi o mestskom záhradníčení, etiópskym kávovým obradom, debatou na tému Ako zlepšiť susedstvo (16.30) a dvojkoncertom mladých pesničkárov Martiny Javor a Gonsofúsa (18.00). Nasleduje krátke predstavenie celého projektu (20.00), ktoré vystrieda projekcia filmov a archívnych materiálov o budove rozhlasovej pyramídy, ikonickej stavby našej architektúry 20. storočia. Zlé počasie by program narušiť nemalo, pretože budova tvorí na väčšine terasy prirodzený dáždnik.
Otvára sa Salónik
Vernisáž 19.00 Bratislava
Pred šestnástimi rokmi bol do súčasnej podoby zrekonštruovaný prezidentský alebo aj vládny salónik na hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Odvtedy ostal nepovšimnutý v zakonzervovanom stave a málokto mal možnosť využiť ho. Tomu je však koniec.
Od septembra sa Salónika dočasne ujíma občianske združenie Local Act, ktoré ho plánuje využívať na kultúrne účely. Otvára sa dnes o 19.00 h akciou nazvanou celkom príznačne: Inaugurácia, kde sa predstaví fotograf Tomáš Halász. Okrem prezidentov Gašparoviča a Obamu fotografoval počas poslednej prezidentskej kampane Andreja Kisku. Jeho fotoesej Cesta do paláca bola nedávno ocenená v súťaži Foto roka. Nielen jeho fotografie, ale i celý interiér Salónika skutočne stoja za návštevu stanice. Dokonca aj v prípade, že sa nechystáte nikam cestovať, jedine ak by ste si chceli zacestovať v čase.
Operácia Romeo
Divadlo / SND, 19.00
Československo 1984. Bývalý riaditeľ Československého filmu bol suspendovaný a pracuje v archíve. Za bezstarostnou oslavou manželkiných narodenín sa však skrýva neustály tlak Štátnej bezpečnosti...
Viliam Klimáček sa vo svojej hre Komunizmus alebo Neskoro-normalizačná tragédia pýta, či poslušnosťou totalitného režimu ľudská bytosť zrádza, alebo chráni tých, ktorých miluje. Pod novým názvom Operácia Romeo ju naštudoval súbor Théâtre de l'Imprèvu z francúzskeho mesta Orléans, ktorý s ňou prichádza hosťovať do Slovenského národného divadla. Predstavenie uvidia diváci so slovenskými titulkami.
Autor: jem