Paríž 26. novembra (TASR) Na tohtoročnom Jesennom salóne, ktorý sa začal počas uplynulého víkendu v Paríži, vystavuje 850 umelcov. Z nich je 538 maliarov a na Jesenný salón do Paríža ich vybrala porota, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Prehliadka patrila v minulosti k popredným kultúrnym podujatiam. V súčasnosti už stratila z výnimočného postavenia, keďže francúzsky štát sa zaujíma už len o prezentáciu videotvorby a o jednotlivé inštalácie, povedal pre Le Figaro prezident Jesenného salóna Jean-Francois Larrieu. Salón je v súčasnosti štruktúra na úrovni združenia a spravujú ju sami umelci, vysvetlil denník.
Jean-Francois Larrieu poukázal na fakt, že výtvarní umelci narážajú na rôzne problémy, začínajúc od podmienok vystavovania, neistoty pokiaľ ide o sumu subvencií až po obavy, že budú deficitní. Už sú preč časy, keď umelci mali bezplatné ústupky od Veľkého paláca, alebo dostali podporu od štátu, dodal Larrieu.
Na Jesennom salóne je jeden hangár vyčlenený pre maliarov, v ostatných priestoroch parížskeho Espace Auteuil sú vystavené rytiny, fotografie, sochy, nástenné maľby a knihy o umelcoch. Podľa vyjadrenia prezidenta Jesenného salónu, na tejto expozícii nejde o úsilie inovácie, ale len o predstavenie panorámy živého umenia. Obhajujeme jednoducho našu požiadavku na existenciu umelca, dodal Larrieu.
Doteraz Jesenný salón charakterizoval obraz starej dámy: bola to výstava starých umelcov, na ktorú chodievali starí návštevníci. V súčasnosti na salóne vystavujú mladí umelci, medzi ktorými je 75 tvorcov zo zahraničia: do Paríža prišli pozvaní hostia z Číny, Taiwanu, Kórejskej republiky, zo Srbska či Macedónska.
Tohtoročný salón už pripravuje pôdu pre budúcoročný Jesenný salón: pôjde o stý ročník tohto kultúrneho podujatia v Paríži. Jesenný salón v roku 2003 má potvrdiť, že mu patrí miesto v dejinách umenia, dodal denník.