l, či sa už ocitli v rovnakej situácii a ako v takom prípade herca postihovali.
MILAN LASICA (Štúdio L+S): „Ja nemôžem dať výpoveď nikomu, lebo nemám zamestnancov. Herci, ktorí u mňa hrajú, sú angažovaní na jednotlivé roly, hrajú na zmluvu – takže ťažko by som im mohol dať výpoveď, keď nie sú v pracovnom pomere. Ale myslím si, že sa to tak robilo a asi sa to tak robí stále. Keď herec nepríde na predstavenie, dostáva výpoveď. Okrem toho kedysi musel aj hradiť predstavenie zo svojich peňazí.“
JURAJ SLEZÁČEK (činohra SND): „Vždy som sa musel riadiť Zákonníkom práce a interným poriadkom jednotlivého súboru. Aj kedysi tam bola klauzula, že pri hrubom porušení predpisov môže herec dostať hodinovú výpoveď. Stalo sa, že herec neprišiel na predstavenie. Stalo sa aj to, že sa zaňho nenašla narýchlo náhrada a predstavenie sa neuskutočnilo. Potom sa vždy hľadal dôvod, prečo herec neprišiel. U nás sme sa vždy snažili vychádzať z prezumpcie neviny. Za 40 rokov sa v činohre SND nestalo, že by niekto dostal hodinovú výpoveď za to, že neprišiel na predstavenie.“
VLADIMÍR ČERNÝ (divadlo Astorka): „Stalo sa to aj nám, že herec neprišiel a predstavenie sme museli zrušiť. Herec potom platil všetky náklady, spojené s predstavením. Ale nevyhodili sme ho. Ľudský faktor môže zlyhať – aj herec môže jednoducho zabudnúť.“
(japa)