SME

Načo umenie? No na to

Zajtra sa začína 23. ročník prestížneho festivalu Divadelná Nitra. Pozrite sa, na ktoré predstavenia sa oplatí ísť.

Predstavením Bez názvu č. 1 berlínskeho divadla Volksbuhne sa zajtra začne festival Divadelná Nitra, potrvá do 1. októbra. Viac nájdete na stránke festivalu nitrafest.sk.Predstavením Bez názvu č. 1 berlínskeho divadla Volksbuhne sa zajtra začne festival Divadelná Nitra, potrvá do 1. októbra. Viac nájdete na stránke festivalu nitrafest.sk. (Zdroj: Thomas Aurin)

Umenie nasýti všetkých, bojujme proti kapitalizmu a očistime demokraciu – vyzýva medzinárodný festival.

Viete si predstaviť, že by sme zažili deň bez umenia? Jasné, úplná hlúposť, veď nás obklopuje na každom kroku. Zďaleka nie každá jeho podoba však svojho tvorcu uživí. Dôvody bývajú rôzne, isté je, že naša vláda už mnoho rokov investuje do kultúry najmenej prostriedkov zo všetkých odvetví hospodárstva a podobne je to aj v porovnaní s okolitým svetom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto vznikla iniciatíva Načo umenie. Práve v duchu tohto motta sa tentoraz nesie festival Divadelná Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

Výstraha a priestor

Organizátori pozvali z piatich krajín tvorcov, ktorých diela sú téme blízke. V hlavnom programe uvedú desať inscenácií, nie však počas šiestich dní, ako to bývalo v minulosti. Hlavný program sa scvrkol na štyri dni, zvyšné dva budú na jednej strane výstrahou finančného nedostatku, na druhej priestorom na diskusiu a sprievodné podujatia.

„Je to celkom konkrétny prejav témy Načo umenie“, hovorí dlhoročná šéfka festivalu Darina Kárová. „Začíname od otázky, ktorá umenie spochybňuje, zároveň dokazujeme, že to bez neho nejde. Nechceme obhajovať výsadné postavenie umelcov, ale upozorniť na to, prečo je umenie dôležité a prečo by ho nikto nemal zanedbávať.“

Načo sú miliardári

Darina Kárová si uvedomuje, že takáto iniciatíva z istého pohľadu môže vyzerať ako nariekanie a sebaľútosť. Podstatné je však poukázať na neriešenie systémových tokov peňazí do kultúry. Ľudí by podľa nej k donorstvu mala viesť aj legislatíva. „Ak štát nemá dosť prostriedkov, tak potom treba rozprúdiť odbornú diskusiu o privátnych a sponzorských zdrojoch. Na túto tému vôbec neexistuje verejný diskurz. Okrem subjektívneho pocitu a vzťahu k umeniu nemáte nič, čo by motivovalo solventných ľudí, aby dávali peniaze umeniu. Načo sú nám miliardári?“ pýta sa.

SkryťVypnúť reklamu

V upútavkách na predstavenia jej kontrujú sami tvorcovia: Poďme bojovať proti kapitalizmu a očistiť demokraciu! Umenie nasýti všetkých!

Asi sa čosi dozvieme

Verme, že pri sledovaní divadelného kúska z nemeckej produkcie bude jasné, o čo ide. Práve komická opera divadla Volksbühne z Berlína zajtra odštartuje festival. Súbor pod vedením herca-anarchistu Herberta Fritscha má byť zábavným predstavením, ktoré uctieva a ospevuje nádhernú zbytočnosť umenia a preukazuje zároveň jeho oprávnenú existenciu.

Ešte v ten istý večer príde na rad očakávané odovzdávanie národných divadelných cien Dosky 2014. Skúsenosti hovoria, že sa môžeme tešiť na takú zábavu, aká vie zabodovať aj v televíznom formáte (prenos sa bude vysielať v sobotu večer). Téma sa tentoraz bude krútiť okolo novodobej hipsterskej tradície. Asi sa opäť čosi o sebe dozvieme.

SkryťVypnúť reklamu

Do hlavného programu sa dostalo päť slovenských inscenácií z uplynulej sezóny: Europeana – stručné dejiny 20. storočia (SKD Martin, na snímke Braňa Konečného), Svedectvo krvi (Štátne divadlo Košice), Láskavé bohyne (SND), Potkany (Divadlo Andreja Bagara v Nitre), Kapitál (Divadlo Aréna).


Slovenské divadlo je ako dýchavičný kôň

Dramaturg a režisér Svetozár Sprušanský začínal ako člen dramaturgickej rady Divadelnej Nitry pred vyše dvadsiatimi rokmi. Po dlhšej pauze sa ujal výberu slovenských inscenácií.

V uplynulej sezóne ste precestovali desiatky činoherných divadiel na Slovensku. Ako hodnotíte ich ponuku?

„Čo som tušil, to sa mi potvrdilo. Spoločenská situácia dnes vedie ľudí k tomu, že vyhľadávajú zhruba na 85 percent tituly, ktoré majú predovšetkým zábavnú a relaxačnú funkciu. Na toto medzinárodné fórum som hľadal také, čo by po myšlienkovej, tematickej, výrazovej a estetickej stránke interpretácie presahovali tento rámec, čo provokujú, znepokojujú. Mám pocit, že vybraných päť inscenácií z toho, čo sa urodilo, takými sú. Môžeme s nimi polemizovať, aj sa verejne nahnevať, môžu nás vyrušiť, ale to je len pozitívum.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám hovorí táto bilancia?

„Že slovenskí divadelníci sa nevzdávajú, urputne sa snažia divákov presvedčiť, že divadlo nás núti rozmýšľať nad tým, ako žijeme, ako nás dnešné témy ovplyvňujú. Je na divákovi, aby takéto divadlo vyhľadával, len tak môže divadelník dostať priestor. Faktom je, že slovenské divadlo sa vie prejaviť ako plnokrvný žrebec so silou a vôľou preskakovať prekážky len výnimočne. Inak skôr pôsobí ako unavený, dýchavičný kôň.“

Tvrdíte, že konečne prišlo obdobie, keď aj slovenské divadlo cez minulosť reflektuje prítomnosť. Prečo až teraz?

„Inkubačná lehota dozrievania dramatického, a umeleckého tvaru tém, ktorými je naša spoločnosť tehotná, bola jednoducho dlhšia. Trošku je smutné, že v porovnaní s okolitým svetom to prišlo až teraz, ale pánboh zaplať. Stále totiž budeme narážať na to, či je divák ochotný prísť do divadla. Teším sa však, že je tu silná chuť niektorých tvorcov priniesť aktuálne riešenia dnešných pocitov, tém a problémov, ktoré v divadle pred istým časom neboli.“

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad?

„Napríklad sociálnu rozkolísanosť, o ktorej sme nemohli tušiť, že ju budeme zažívať v takej miere.“

ea

Naše tipy na festival

Pálenie kníh
27. 9., Divadlo Hiros, Brusel

Kríza kapitalizmu, aféra wikileaks, rastúca nezamestnanosť, nespokojnosť mladých – to všetko z pohľadu mačky. Do víru obrazov a úvah o súčasnom svete v kabinete kuriozít, v duchu bájky, utópie či politického pamfletu strhne skvelý belgický performer Pieter De Buysser.

Cisárska TV, Uhorsko
27. 9., Béla Pintér and Company, Budapešť

Čo keby sa maďarská revolúcia v roku 1848 skončila víťazne? Aký by bol jej obraz, keby vtedy existovala televízia? Známe osobnosti z histórie, príťažlivá politická fraška a provokácia pre slovenské publikum podľa scenára a v réžii Bélu Pintéra.

Chlapci, ktorí sa radi hrajú s bábikami
27. 9., Alt@rt, Praha

Pozvanie do sveta, v ktorom mužský a ženský princíp nemusí byť to isté, čo muž a žena. Pohyb a tanec ako prostriedok na vyjadrenie rozdielu medzi genetickými danosťami a spoločenskými predsudkami.

SkryťVypnúť reklamu

Zlaté šesťdesiate
29. 9., Divadlo na zábradlí, Praha

Pocta umeleckej tvorbe vychádza z kultového denníka filmára Pavla Juráčka, predstaviteľ a československej Novej vlny. Vypovedá o človeku v konflikte s dobovými spoločenskými a kultúrnymi okolnosťami a vlastnou bohémskou povahou.

Sokol!
28. 9., EnKnapGroup, divadlo Maska, Ľubľana

Dvaja slávni slovinskí divadelníci Iztok Kovač a Janez Janša približujú svoje úvahy o kráse tanca, starnutí a zmysle umenia. Konfrontujú sa so sebou a predstavami o výkonnom, zdravom a pôsobivom tele, po akom všetci túžime.

Majster a Margaréta
26. a 28. 9., Teatro Tatro, Nitra

Divadelné laboratórium, v ktorom tvorcovia hľadajú odpovede na odveké otázky o existencii Boha, poslednom súde, diablovi a láske. V inscenácii podľa slávneho románu Michaila Bulgakova sa prelína svet mágie, sna, Moskvy 30. rokov a súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dosky

Sobota 27. septembra, 19.30, Dvojka

Hipsteri, to je taká záhada, však? Téma to už nie je nijako nová, ale poriadna definícia sa ešte stále hľadá. Sú to ľudia na bicykli? Tí, čo jedia bio? Pijú citronádu, nepijú kolu? Cestujú, vedia, ako správne tráviť voľný čas, tvária sa povznesene a pritom nemajú extra veľa peňazí? Alebo práve majú? Sú na svoj status hrdí, alebo ich urazíte, keď im tak poviete?

Možno sa teraz vyfarbia trochu viac, keď o nich bude reč pri odovzdávaní tohtoročných národných divadelných cien Dosky. Autori programu skúsia vojsť do ich hláv a ukážu, čo si hippsteri myslia o divadle. A dá sa predpokladať, že to bude veľká zábava.

My v redakcii sme hrdí, že iniciátorkou Dosiek bola pred devätnástimi rokmi naša kolegyňa Zuzana Uličianska a spolu s ňou už pár rokov tŕpneme, či sa jej ich podarí nanovo zorganizovať. Je to záhada, ale akoby nebolo nikoho, kto by ich chcel podporiť a pomôcť im – hoci sú naším najprestížnejším divadelným ocenením a ich odovzdávanie je bezkonkurenčne najlepším, vtipným aj dôvtipným programom tohto druhu.

SkryťVypnúť reklamu

Hipsteri by asi povedali, že radšej pôjdu do divadla, v sobotu večer však bude rozhodne rovnako zmysluplné sedieť pred telkou.

Kristína Kúdelová

Autor: kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 183
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 002
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 899
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 870
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 723
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 478
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 179
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 494
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 312
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 591
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 848
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 579
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 042
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu