Táto kniha ťaží zo zdrojov detského videnia, fantázie, vytvárania, pretvárania i potvorenia.
Meno Shela Silversteina (1930 - 1999) nie je u nás neznáme. V 70. rokoch bol známym prívržencom country ako autor príbehových textov, z ktorých k našim poslucháčom prenikli Chlap Zuzanka či Chlapec a strom v hovorovom podaní Mirka Černého. Chlapec a strom je vlastne použitá jeho detská kniha The Giving Tree.
Jeho texty spievali aj Bob Dylan, Dr. Hook a iní. Bol však nielen hudobníkom a textárom, ale aj autorom komiksov, kresliarom a spisovateľom. V poslednom období života dokonca spisovateľská činnosť prevažovala. A boli to najmä knihy pre deti. Silverstein je však z rodu autorov, ktorých bez ujmy na mentálnom zdraví čítajú i dospelí. Pripomína tak Roalda Dahla či Dr. Seussa, s ktorým ho spája podobná linka kresby, keďže Silverstein si svoje knihy aj sám ilustruje.
Taká je aj jeho prvá detská kniha poézie Jen jestli si nevymejšlíš (Albatros), ktorá práve vychádza. Je to kolekcia básničiek, riekaniek, rýmovaných i voľnoveršových textov v sprievode nezameniteľných obrázkov.
A hoci sú to prevažne čiernobiele ilustrácie, svojou koloratúrou, vitalitou pôsobia farebne. Autor ani neberie obrázky ako ilustrácie k textu, ale ako pokračovanie linky tam, kde sa končia slová. V básni Běž si zaplavat sa hovorí: „Je celkem bezpečná / ta naše zátoka. Nikdo v ní jaktěživ / neviděl žraloka.“ Lenže obrázok, na ktorom je číhajúca chobotnica, túto slovnú idylku posúva do roviny paradoxu a vtipu.
Autor berie všedné situácie a reálie a deformuje ich tak, aby pôsobili humorne alebo naopak – aby odkryl ich hĺbku a hodnotu. V básničke Kolik sa pýta s dieťaťom a ako dieťa: „Kolik je vrznutí ve starých dveřích?“ A jeho odpoveď je rovnako presná, múdra ako poetická: „Podle toho, jak moc je zavírají.“
Niektoré básne sú lyrickými náčrtmi, slovnými skicami, nahodenými nápadmi. Iné sú epickými príbehmi, ktoré smerujú k žánru, ktorý vynašiel práve Silverstein – k akémusi básnickému komiksu.
Ďalšie texty vytvárajú absurdné predstavy (Navlíkli velblouda do podprsenky, Skládací muž, Muž v železný kýblomasce, Kdo si objednal ten kyselý ksicht?) A potom sú tu básne, ktoré smerujú k podobenstvu, ktoré ocení aj dospelý: „Můj most tě dovede jenom na půl cesty / ke všem těm záhadným místům, cos chtěl znát.“ A túto predstavu básnik uzatvára výzvou: „Most tě však dovede jenom na půl cesty. / Tu druhou půlku musíš ujít sám.“
Svojou tvorbou vytváral Shel Silverstein mosty, po ktorých mohli deti prejsť od detstva do dospelosti. Sprevádzal ich optimizmom, humorom a múdrosťou dospeláka, ktorý nezabudol byť dieťaťom.