Predstavy o spoločenskej role civilizovaného muža v západnej spoločnosti sú v rozpore s jeho inštinktívnym správaním. Švédsky režisér Ruben Östlund o tom nakrútil výborný film Vyššia moc.
Mama, otec, dcéra, syn – mladá švédska rodina je na dovolenke vo francúzskych Alpách a práve obeduje vo vychytenej reštaurácii na úpätí vysokej hory. Z terasy sa dajú krásne pozorovať lavíny, ktoré sú vraj zaručene kontrolované a neškodné. Keď sa však jedna taká spustí, vyzerá naozaj hrozivo a malé deti kričia: Ocko, ocko! Zbytočne im bude ten ocko hovoriť, že niet sa čoho báť.
Švéd Ruben Östlund prišiel tento rok do Cannes s filmom Vyššia moc a na jeho začiatku bola jedna z najprostejších a zároveň najimpozantnejších scén, aké sa dali na festivale vidieť.
Vo väčšine prípadov by bola takáto kastrastofická udalosť asi dramatickým vrcholom filmu, v tom jeho je iba začiatkom. Tesne po tom, ako sa situácia upokojí, krik utíchne a všadeprítomný snehový prach opadne, je obrázok jasnejší ako zimná obloha zaliata slnkom: mama ešte objíma a utešuje vystrašené deti, otec v zábere chýba.
Niekedy v tom zmätku, chaose a terore utiekol.
Muž alebo hrdina?
Kým sa Östlund začal venovať hranej réžii, veľa času trávil lyžovaním a nakrúcaním filmov o lyžovaní. Poznal hory, vedel niečo o živelných pohromách a sledoval aj štatistiky s nimi súvisiace. Čísla, ktoré z nich vychádzali, sa mu zdali pozoruhodné:
pri cunami, potope alebo keď nejakú loď prepadnú piráti, väčšie šance na prežitie majú muži. A ako vysvetlenie sa ponúka, že v takých chvíľach myslia viac na seba.
Östlund je ročník 1974 a pochádza z krajiny, ktorá minimálne odvtedy citlivo reaguje na všetky jemné spoločenské zmeny a javy. Tradičnej rodine sa vo Švédsku veľmi dobre darí a pritom to nikomu nebráni v tom, aby uvažoval aj o jej nových podobách. Muž podľa vzoru hrdina? Minimálne to je už dnes spochybniteľné.
„Väčšina ľudí si myslí, že mamy by sa mali starať o deti a že muži by mali rodinu ochrániť vo chvíli hrozby či pohromy,“ uvádzal Östlund svoj film v Cannes. „Lenže muž má v skutočnosti len veľmi málo príležitostí na to, aby rodinu ochránil. Nemá si to ako odskúšať, pretože je len veľmi málo takých nebezpečných situácií, ktoré by typickú rodinu západného typu naozaj fyzicky ohrozovali.“
Veľká chyba Cannes
Úvodnú lavínu nakrútil Ruben Östlund pomocou digitálnych technológií, všetko ostatné je až znepokojujúco reálne. Nedeje sa nič zvláštne, všetci všetko prežili, len medzi hlavnými hrdinami sa navždy všetko zmenilo.
Keďže sa pohybujú v monotónnosti a jednoduchosti dovolenkového dňa, donekonečna sa môžu pýtať: Môžem byť takým mužom, ako sa odo mňa čaká? A aký vlastne som? Môžem od tohto muža čakať to, čím nemôže byť? A prečo to od neho čakám?
Ukázalo sa, že Vyššia moc bola veľkým omylom festivalu v Cannes. Výberová komisia mu neumožnila, aby sa uchádzal o Zlatú palmu a zaradila ho do vedľajšej súťaže Istý pohľad. S tým, že tá je pre mladých, progresívnych režisérov.
V istom zmysle mala pravdu. Östlund je naozaj moderný a nekonvenčný režisér. Jeho dráma a zároveň komédia nemá v sebe na pohľad nič také monumentálne, o čo usilujú filmy v hlavnej súťaži. A predsa, patrila k tomu najlepšiemu, čo na festivale bolo. Aj preto, že jej režisér pochopil, že veľká téma môže pokojne vychádzať z jednoduchej, banálnej – len niekedy nedomyslenej – epizódy.
V kinách bude od zajtra, je súčasťou prehliadky Be2Can, ktorú tvoria ocenené filmy z Cannes, Benátok a Berlína.
Be2Can
Distribučná spoločnosť Film Europe pripravila prehliadku filmov z Cannes, Berlína a Benátok. Diváci ich uvidia v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Banskej Štiavnici, vo Vranove nad Topľou, v Trenčíne a Nitre od 8. októbra do 15. novembra. Medzi premiérami sú:
Z Cannes:
Vyššia moc, réžia: Ruben Östlund, Švédsko
Sils Maria, réžia: Olivier Assayas, Francúzsko
Dva dni, jedna noc, réžia: bratia Dardennovci, Belgicko
Jimmyho tančiareň, réžia: Ken Loach, Veľká Británia
Zbohom jazyku, réžia: Jean-Luc Godard, Francúzsko
Mapy ku hviezdam, réžia: david Cronenberg, Canada
Zimný spánok, réžia: Nuri Bilge Ceylan, Turecko
Láska na prvý boj, réžia: Thomas Cailley, Francúzsko
Štyrikrát, réžia: Michelangelo Frammatino
Láska šialená, Jessica Hausner, Rakúsko
Príbeh detí a filmu: réžia: Mark Cousins, Veľká Británia
Kmeň, réžia: Myroslav Slabošpytskij, Ukrajina
Leviatan, réžia: Andrej Zvjagincev, Rusko
Berlín
Diplomacia, réžia: Volker Schlondorff, Nemecko, Francúzsko
Veľkolepé múzeum, réžia: Johannes Holzhausen, Rakúsko
Free Range/Balada o prijatí sveta, réžia: Veiko Ounpuu, Estónsko
Boj snežného pluhu s mafiou, réžia: Hans Petter Moland, Nórsko
Benátky
My sme najlepší, réžia: Lucas Moodysson, Švédsko
kk