SME

Je naozaj škola základ života?

Výstava slovenských osobností dizajnu,

Škola základ života?

Slovenské múzeum dizajnu dnes otvára výstavu venovanú domácim osobnostiam – tvorcom dizajnu.

V roku 1975 vyhlásili v závode Tesla Stropkov súťaž o nový dizajn stolového telefónneho prístroja. V tom čase boli na trhu viaceré modely od povojnových telefónov klasických tvarov z Tesly Karlín až po dizajnovo zaujímavé práve zo závodu Tesla Stropkov. Súťaže na nový aparát sa mohli zúčastniť profesionálni výtvarníci a urobil tak aj Bohumír Prihel – akademický sochár, ktorý pracoval najmä na sochách, reliéfoch, plastikách a objektoch, ale popri tom aj maľoval a kreslil, hovorí Maroš Schmidt, kurátor zbierok Slovenského múzea dizajnu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bohumír Priehel prihlásil do súťaže elegantný čiernobiely aparát, ktorý dodnes pôsobí nesmierne príťažlivo. Výberovú komisiu v polovici 70. rokov však nepresvedčil a nikdy sa nezačal sériovo vyrábať. Jeho model sa našťastie zachoval a dnes ho môžeme obdivovať v Slovenskom múzeu dizajnu. Ale nielen o tomto príbehu je výstava Škola základ života?, ktorú dnes otvárajú v informačnom a výstavnom bode Satelit v Bratislave.

Veľmi dobre však ilustruje to, o čom táto výstava hovorí. Spolu predstavuje až sedemnástich autorov a ukazuje široký význam pojmu dizajn, ktorý má presahy do úžitkového umenia, architektúry, fotografie, konceptuálneho umenia, scénografie a iných výtvarných odborov.

Kurátori sa zamerali na obdobie, ktoré predchádzalo profesionálnej kariére vybraných autorov – porovnávajú ich rané, školské či voľnočasové aktivity a diela s tými, ktoré vznikli, keď už mali svoje jasné miesto na scéne. „Výstava tak dáva odpoveď na otázku o škole ako základe (profesionálneho) života, poskytuje hlbší pohľad do tvorby autorov a odhaľuje prvé náznaky ich výtvarného smerovania. Príbehy jednotlivých osobností a symbolický súboj ich raných a zrelých diel môžu byť inšpiráciou pre študentov dizajnu, ale i pre tvorivých talentovaných ľudí, ktorí svoju cestu k dizajnu ešte len hľadajú,“ píšu kurátori Mária Rišková a Maroš Schmidt.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava prezentuje autorov staršej generácie – Miroslava Cipára, Karola Rosmányho, Igora Didova, Petra Lehockého, Ľubomíra Longauera, Vladislava Rostoku a ďalších, jej pokračovanie je naplánované na jar budúceho roka.

Dnešná vernisáž v Satelite však nebude výnimočná iba tvorbou spomínaných autorov, ale i preto, že Slovenské múzeum dizajnu sa medzičasom oficiálne dostalo do zápisu Registra múzeí a galérií. A to je veľký dôvod na oslavu!

Le Payaco a Para štartujú turné

Hudba / Trnava, Art klub

„Sme v najlepšej kondícii a pripravení na rokenrol,“ odkazujú dve bratislavské kapely, ktoré sa spolu už pred takmer 20 rokmi vynorili na scéne a teraz spolu vyrážajú na turné. Le Payaco a Para odohrajú jedenásť koncertov, začínajú dnes v trnavskom Art Klube, finále bude 25. októbra v trenčianskom Piane.

SkryťVypnúť reklamu

Určite zaznejú ich najväčšie hity ako Dobrý večer, priatelia alebo Abstinent, no finálnu podobu jednotlivých večerov môžu určiť aj fanúšikovia. Na sociálnych sieťach majú možnosť hlasovať za svoje najobľúbenejšie pesničky a uviesť svoje mestá, ďalším bonusom sú cédečká. Dostanú ich diváci, ktorí vojdú do klubov ako prví.

Slovenský týždeň módy

Festival / do nedele Bratislava

Historicky prvý Slovak Fashion Week je už odvčera v plnej sile. Namiesto programu pod jednou strechou poprepájal viacero existujúcich obchodov, aby svojich návštevníkov dokázal presvedčiť, že módy sa môžete nielen dotknúť, ale na týždeň sa môžete rovno stať jej súčasťou.

Počas týždňa máte možnosť zúčastniť sa na viacerých tvorivých workshopoch, pozrieť si výstavy módnej fotografie, zažiť prehliadky, spoznať slovenské streetstylové značky, zoznámiť sa s módnymi blogermi. Slovak Fashion Week bude vrcholiť v piatok v Berlinke, kde sa o 15.00 h otvára Ladieswear showroom s kolekciami dvadsiatich domácich návrhárov, stylingovými šou, prednáškami, módnymi performance a rozhovormi s profesionálmi zo sveta módy. Potrvá celý víkend, rovnako ako aj program v Urban Fashion Showroome v kontajnerovom parku na Šafku. Presný program nájdete na slovakfashionweek.com

SkryťVypnúť reklamu

Televízne tipy na večer

Nova cinema 20.00 / Navždy mladý

Romantická komédia, v ktorej sa skúšobný pilot (Mel Gibson) rozhodne urobiť všetko pre lásku k pôvabnej Helen (Isabel Glasserová). Stane sa súčasťou experimentu, ktorý ho prenesie z roku 1939 do roku 1992.

Tv Doma 20.30 / Odložený prípad

Pri demolácii starej budovy sú nájdené pozostatky dávno mŕtveho muža. Vyšetrovanie ukáže, že išlo o súkromného detektíva, ktorý zmizol v roku 1974 a najala ho bohatá vdova, aby našiel jej nevlastnú dcéru.

Joj plus 20.45 / Buddy mieri na západ

Westernová komédia. Buddy (Bud Spencer) možno vyzerá ako doktor, ale doktorom určite nie je. To len jeho indiánsky kamarát prepadol vlak a ukradol lekárovi kufrík, v ktorom vraj má byť najväčším poklad.

ČT 2 21.55 / Bimboland

SkryťVypnúť reklamu

Mužov vraj nezaujíma inteligencia, ale úplne iné hodnoty. Gérard Depardieu v najlepšej forme ako slávny profesor vo francúzskej komédii „plnej mužskej prirodzenosti a ženskej krásy“.

ČT 1 22.10 / Což takhle dát si špenát

Hrdinami kultovej komédie z roku 1977 plnej krkolomných absurdných zápletiek, zámen, zmätkov a rozuzlení sú dvaja fuškári, ktorým nič nie je sväté. Hrajú V. Menšík, J. Sovák, I. Janžurová a F. Filipovský.

Dvojka 22.40 / Zastihla mě noc

Príbeh českej novinárky Jožky Jabůrkovej, ktorá zahynula v nacistickom koncentračnom tábore Ravensbrück. Snažila sa tam okrem iného aj zmierniť utrpenie žien z Lidíc, ktoré prišli o všetko.

Moje povstanie
Streda 8. októbra, 22.30, Dvojka

povstanie-miroslav-satan-film-384057_res.jpg

Čo je to byť hrdý, na čo byť hrdý, byť hrdý viac. Často sa týmito tézami stačí iba oháňať. Nedávne okrúhle výročie SNP ich opäť prevetralo.

SkryťVypnúť reklamu

Aj RTVS sa usilovala položiť si dôležité otázky o našej histórii – vyrobila poviedkový film Moje povstanie a spolu s ním v deň výročia uviedla aj dokument o jeho nakrúcaní, v ktorom protagonisti hovorili o sebe a svojich postojoch. Režisér Jonáš Karásek rozvíjal v poviedkach tému cez skutočné príbehy ľudí, ktorí sa počas Slovenského národného povstania zachovali hrdinsky. Niektoré sú lepšie, iné slabšie, ale dokopy tvoria vcelku seriózny obraz lepšej úrovne slovenského filmárstva, pričom sa sústreďujú na mladého diváka. Ako hlavní hrdinovia vystupujú naše verejne známe osobnosti, ktoré si pre túto príležitosť vybrali tínedžeri v ankete. Šesť krátkych príbehov vysiela teraz Slovenská televízia po jednom, každý týždeň. Nasleduje štvrtý a v ňom lekár Zoltán. Jeho medicínska prax mnohých partizánov zachránila, no stretnutie s raneným nemeckým vojakom sa mu stalo osudným. Zahral si ho náš svetový hokejový reprezentant Miroslav Šatan. Ako jeden z mála protagonistov sa v dodatočnom dokumente dokázal k téme silnejšie a hlbšie vyjadriť. V prípade filmu o filme inak tvorcovia premárnili príležitosť – mohol byť dobrým spôsobom, ako nešíriť plytké reči a poriadne rozviesť podstatnú tému. Napríklad aj cez iné než známe tváre. Ešteže je tu alternatíva – inscenácia Povstanie v divadle Aréna.

SkryťVypnúť reklamu

Eva Andrejčáková
Foto: RTVS

Autor: her

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 875
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 793
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 860
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 400
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 232
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 722
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 275
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


16
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 978
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 384
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 327
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 32 506
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 726
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 067
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 571
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu