Vltava tam zvodne šumí, Karlov most je v noci krásne osvetlený a pivo na terase Sovových mlynov stojí dvakrát menej ako vo väčšine pražských pascí pre turistov, ktorú davy našťastie ešte neobjavili.
Museum Kampa, ktoré založila večná mladica 95-ročná Meda Mládková, má teraz navyše o jedno lákadlo viac. Tento týždeň tam otvorili novú výstavu obrím obrazom najstarších veteránov značky MercedesBenz od Andyho Warhola. Ten podľa kurátorov tak zaujal nemeckú automobilku, že si od neho objednala sériu, ktorá by mapovala celý historický vývoj ich vozidiel. Autor to už však pred svojou smrťou nestihol.
Jeho asi 15kilogramový obraz si Museum Kampa požičalo zo švajčiarskej zbierky a jeho hodnota je desať miliónov eur, drahší obraz od Warhola Česko ešte nevidelo.
Výstava Auto v proměnách času, ktorú otvárala osobne slávna mecenáška českého umenia Mládková, však nie je zaujímavá len Warholovými veteránmi, ktoré majú len jeden exemplár na svete.
Téme automobilizmu v minulosti sa venovali aj legendy českej výtvarnej scény, ako napríklad Theodor Pištěk, Kamil Lhoták či Bedřich Dlouhý, ktorých diela sú súčasťou výstavy.
Pištěkova fotorealistická limuzína na dlaždičkách s rozhádzanými zvyškami hranolčekov od McDonalds, ktoré vyzerali rovnako v 70. rokoch ako dnes, patrí určite medzi skvosty výstavy, na ktorú by sa oplatilo prísť aj bez spomínaného Warhola.
Nesklame ani snová krajinka Bedřicha Dlouhého plná mrakov, kde sa uprostred pláne akoby len náhodou ocitol malý svetlý automobil.
Nie náhodou sa však na utorkovej vernisáži v budove bývalých Sovových mlynov na vltavskom nepravom ostrove Kampa zastavil v dobrej nálade aj sám profesor Pištěk, ktorého vzťah k autám nebol náhodný.
Syn slávneho herca, po ktorom zdedil meno, úspešne reprezentoval v 70. rokoch Československo v automobilových pretekoch. U nás je známy najmä ako držiteľ Oscara za kostýmy pre film Amadeus. Uniformu navrhoval aj pražskej hradnej stráži. Tu vzácny kúsok od Warhola v príjemnom prostredí Kampy nepotreboval.