Majú radi experimenty, aj smiech
V Jihlave sa začína festival dokumentárneho filmu
České mesto Jihlava má šťastie, už osemnásť rokov tam prichádzajú šikovní tvorcovia a fanúšikovia dokumentárneho filmu a vznikol tu festival, ktorý v strednej Európe nemá konkurenta, pretože je nesmierne moderne premyslený a zostavený.
„Tento ročník vzdá hold autorskej a nezávislej filmovej scéne,“ hovorí jeho riaditeľ Marek Hovorka. „Pretože ak sa dnes niekde koncentrujú nezávislí tvorcovia, ak niekto či niečo určuje impulzy a vie rozvlniť dosť stojaté vody súčasnej kinematografie, potom sú to dokumentárne filmy – slobodné, osobité, formálne veľmi rôznorodé a vynaliezavé, pohybujúce sa na hrane s hraným či experimentálnym filmom, alebo na pomedzí filmu a galerijného projektu.“
Festival v Jihlave vôbec nemá problém s návštevnosťou, diváci sa neboja ani experimentov, hoci najradšej sú, keď sa môžu na filme poriadne zasmiať – v čom mu najmä mladí českí režiséri vychádzajú v ústrety, niekedy až príliš. V programe bývajú, samozrejme, aj slovenské dokumenty, súťažia v sekcii Medzi moriami a naši režisér napríklad Peter Kerekes alebo Jaro Vojtek tu už neraz zvíťazili. Tento rok má v programe napríklad Zuzana Piussi dva filmy. Dokument Priamy prenos je obrazom sociálnej starostlivosti o deti a Fenomén Šmejdi hodnotí možnosti a spoločenský dosah filmu, pretože zaznamenal zmeny, ktoré vlani v spoločnosti a politike vyvolal dokument o neľudskom manipulovaní starých ľudí.
Festivalovú znelku tento rok nakrútil Jan Neměc, veľké meno českej kinematografie. O tejto „drobnej“ zákazke povedal: „Nie sú malé a veľké filmy. Dvadsať sekúnd vyjadruje znepokojenie nad možným zánikom filmu. Vlastnoručne bijem na poplach a tieň mojej ruky je podpisom.“
Festival potrvá do 28. októbra.
Spomienka na Agnešu Kalinovú
Literárny večer / Bratislava, KC Dunaj 18.00
Bola novinárkou, redaktorkou, prekladateľkou, publicistkou, jednou z najväčších osobností nášho kultúrneho života. Agneša Kalinová (1924 - 2014) mala osobnú skúsenosť so všetkým zásadnými udalosťami 20. storočia: zažila medzivojnové Československo, fašizmus, povojnovú eufóriu, Pražskú jar, normalizáciu aj emigráciu do Nemecka a prácu v rádiu Slobodná Európa. Jej spomienky s výstižným názvom Mojich 7 životov sa predvlani stali udalosťou roka. Knižný rozhovor s ňou viedla Jana Juráňová, ktorá je hosťom dnešného večera z cyklu Literárny klub.
Filmový festival inakosti
Bratislava, kino Lumiere
Dnes druhým dňom pokračuje v Bratislave Filmový festival inakosti. Nie je to len kultúrna udalosť, táto nesúťažná prehliadka má aj spoločenskú úlohu. Jeho tvorcovia a organizátori veria, že každé premietanie môže prispieť k odstráneniu predsudkov a väčšej tolerancie voči gayom, lesbičkám, bisexuálom a transgender ľudí, že oslabí homofóbiu a xenofóbiu. Dnes v bratislavskom kine Lumiere premietnu osem filmov. Niektoré filmy sú nakrútené v San Franciscu (Test) alebo v New Yorku (Vhodné správanie), kde podmienky menšín pokročili, iné sú aj z východnej Európy, napríklad z Poľska (plávajúce vežiaky).
Tomáš Varga
Nitrianska galéria 18.00
Prvýkrát sa zviditeľnil v literárnej súťaži Poviedka, Za debutovú knihu Grázel získal cenu čitateľov SME a bol medzi finalistami ceny Anasoft litera. Tomáš Varga je ďalším hosťom literárneho večera z cyklu 4-3-2-1.
Úpadok médií?
SND, 19.30
Na komornej scéne Slovenského národného divadla Modrý salón sa bude opäť diskutovať. Odpoveď na otázky, kde sú médiá 25 rokov po novembri ´89 sa pokúsi nájsť moderátor Michal Havran a jeho hostia – autorka portálu O médiách.com Miroslava Kernová a generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.