Bratislava 3. decembra (TASR) - Výstava prác detí postihnutých autizmom s mottom "Nechceme byť iní, chceme byť vaši" je v priestoroch Vstupnej haly Kongresového centra Technopol v bratislavskej Petržalke sprístupnená do štvrtka.
Uvedenú myšlienku podporili aj akademickí maliari Ľudmila Chrenková, Rudolf Cigánek, Jaroslava Šicková, Ivica Augustínová a Zora Kompánková, ktorí tam vystavujú spolu s deťmi. Projekt pripravili Materská škola (MŠ) na Iljušinovej 1 v Bratislave a Špeciálna základná škola na Žehrianskej 9 v Bratislave, ktoré sa venujú deťom postihnutým autizmom.
Autizmus, po prvýkrát popísaný v roku 1943 americkým psychiatrom Leom Kannerom, je vývinová porucha zahŕňajúca problémy v komunikácii, sociálnej interakcii a predstavivosti. Toto uzavretie sa do vlastného sveta nie je duševnou chorobou. Často však dochádza k jeho nesprávnej diagnostike, ktorá môže zhoršiť stav postihnutého. Naopak, správny prístup môže pod obalom hlboko mentálne retardovaného objaviť človeka s normálnym či nadpriemerným IQ. Autizmus sa prejaví do 36 mesiacov života dieťaťa, väčšina prípadov však nebýva diagnostikovaná skôr ako vo veku 2 rokov. Autistické deti sa totiž do tohto veku ničím nelíšia od svojich rovesníkov. Predpokladá sa, že úlohu pri vzniku tejto poruchy hrajú aj genetické predispozície. Liečenie autizmu je zatiaľ možné len špeciálnou výchovou.
MŠ pre deti postihnuté autizmom, založenú v roku 1984, navštevuje spolu 141 detí. V bežných triedach je 128 detí, v špeciálnej triede 8 a v autistickej triede 5. Integrovanou výchovou pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa pedagógovia zaoberajú od roku 1995. Od roku 2000 sa tam uskutočňuje Projekt pokusného overovania výchovy a vzdelávania detí s autizmom v podmienkach predškolského zariadenia, schválený Ministerstvom školstva SR.
Informácie TASR poskytli pracovníci MŠ na Iljušinovej 1 v Bratislave.
*him na