ých kinách.
Falošní poliši
Let's Be Cops. USA 2014. 104 minút. Scenár: Luke Greenfield, Nicholas Thomas. Réžia: Luke Greenfield. Účinkujú: Jake M. Johnson, Damon Wayans Jr., Rob Riggle, Nina Dobrev, James D'Arcy, Keegan-Michael Key, Andy Garcia a ďalší.
Luke Greenfield a Nicholas Thomas vymysleli dvojicu losangeleských tridsiatnikov – povaľačov, ktorí cestou na maškarnú párty zistia, že chodiť oblečení v policajnej uniforme sa vyplatí. Postupne si kzaopatria aj policajné auto, vysielačky a inú výbavu, až napokon nevyhnutne narazia na skutočných policajtov. Recenzie sú zdrvujúce, no publikum sa zabáva a do pokladníc kín už prinieslo osemnásobok 14-miliónového rozpočtu.
Je vysoký muž šťastný?
Is the Man Who Is Tall Happy? An Animated Conversation with Noam Chomsky). Francúzsko 2013. 88 minút. Scenár a réžia: Michel Gondry. Účinkujú: Michel Gondry, Noam Chomsky.
Francúzsky filmár Michel Gondry svojou tvorbou získal status kultového filmového umelca. Jeho najnovším počinom je jeho dlhometrážny animovaný dialóg s ľavicovým lingvistom a filozofom Avramom Noamom Chomskym. Animácia naivisticky kreslená fixkami údajne trvala dva roky. Gondry zámerne viedol celý dialóg v angličtine, aby jeho neschopnosť vyjadrovať sa v tomto jazyku bola jedným zo zdrojov humoru.
Mapy ku hviezdam
Maps to the Stars. Kanada-USA-Nemecko-Francúzsko 2014. 111 minút. Réžia: David Cronenberg. Účinkujú: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, John Cusack, Kiara Glasco, a ďalší
Doktor Stanford Weiss je psychoterapeut, ktorý sa stará o hollywoodske hviezdy a jeho manželka Christina manažuje hereckú kariéru ich trinásťročného syna Benjieho. Ich dcéra Agatha sa po návrate zo psychiatrie stala asistentkou starnúcej herečky Havany Segrand. Tá sa zase nedokáže vymaniť z hviezdneho tieňa svojej mŕtvej matky. David Cronenberg s dávkou sarkazmu nakrútil nehollywoodsku psychologickú mysterióznu drámu o Hollywoode.
Medzi náhrobnými kameňmi
A Walk Among the Tombstone. USA 2014. 113 minút. Scenár a réžia: Scott Frank. Účinkujú: Liam Neeson, Ólafur Darri Ólafsson, Ruth Wilson, Dan Stevens, Boyd Holbrook, Sebastian Roché, David Harbour a ďalší.
Americký scenárista Scott Frank nakrútil svoj druhý dlhometrážny film pre kiná podľa rovnomenného kriminálneho románu Lawrence Blocka z roku 1992 ako na atmosfére založenú pochmúrnu drsnú detektívku. Súkromný pátrač bez licencie Matt Scudder je bývalý newyorský policajt a alkoholik. Drogový dealer Kenny Kristo si ho najme, aby vypátral, kto mu zavraždili manželku. Pre Scuddera, ktorý nemôže čakať pomoc policajtov, sa začína neľútostný boj.
Nebo nie je výmysel
Heavens Is for Real. USA 2014. 100 minút. Réžia: Randall Wallace. Účinkujú: Kelly Reilly, Greg Kinnear, Connor Corum, Lane Styles, Thomas Haden Church, Jacob Vargas, Darcy Fehr, Margo Martindale a ďalší.
Pastor Todd Burpo a spisovateľka Lynn Vincentová potešili v roku 2010 konzervatívnych čitateľov v USA románom, opisujúcim v súlade s vierou „zážitky“ Burpovho štvorročného syna z hlbokej kómy. Scenárista a režisér Randall Wallace (Muž so železnou maskou, Údolie tieňov) s koproducentom – biskupom T. D. Jakesom nakrútili s rozpočtom 12 miliónov dolárov film pre 2,4 miliardy kresťanov. Úspech sa nemôže nedostaviť.
Nymfomanka I. a II.
Nymph()maniac / Nymphomaniac: Director's Cut, 145 a 180 minút. Scenár a réžia: Lars von Trier. Účinkujú: Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Willem Dafoe, Jamie Bell, Connie Nielsen, Christian Slater, Uma Thurman, Udo Kier, Jesper Christensen a ďalší.
Tohtoročný berlínsky filmový festival uviedol v premiére režisérsky zostrih filmu Larsa von Triera Nymfomanka 1, dlhší oproti distribučnej verzii o 23 minút. Uma Thurman sa priznala, že najťažšie pre ňu bolo „naučiť sa naspamäť text, lebo scéna, v ktorej vediem monológ, sa nakrúcala 23 minút bez prerušenia.“ Predstaviteľka mladšej obdoby hlavnej postavy Stacy Martin na otázku, či si myslí, že film môže zaujať publikum, zareagovala prekvapene: „Koho by to nezaujímalo, veď je to predsa o sexe!“
Premiéru režisérskeho zostrihu druhej časti Nymfomanky sme videli koncom leta v Benátkach, kde sa konal aj 325-minútový maratón celého projektu. Do filmu pribudlo viacero scén. Niektoré, najmä tá, kde si hrdinka sama doma improvizovanými nástrojmi vykonáva aborciu, sú také drastické, že viacero divákov z kina zutekalo a v prípade ďalšej šokovanej diváčky musela zasahovať pohotovosť. Druhá časť, rozšírená o 57 minút, dodáva postavám prekvapivé motivácie a celku nový význam.