
Johnny Cash (1932) vystúpil v pražskom Kongresovom centre v roku 1997. Bolo to jeho posledné turné. FOTO - ČTK
„Ahoj, volám sa Johnny Cash,“ je veta, ktorou tento muž v čiernom otváral svoje vystúpenia. Tie sú dnes minulosťou, ale trýznivá choroba ho neumlčala. Pred šiestimi rokmi mu lekári diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, ktorú neskôr pozmenili na raritné nervové ochorenie. Bojoval s ťažkými zápalmi pľúc a dokonca bol dva týždne v kóme. Ako spevák sa nevzdal. V deväťdesiatych rokoch nahral tri albumy, dvakrát získal cenu Grammy. Najčerstvejší The Man Comes Around vyšiel v novembri.
„Myslem som si, že najnovší album bude aj môj posledný,“ povedal Cash pre LA Times. Jeho hlas už nemá ten fantastický hlboký odtieň, choroba a staroba na ňom zanechali hlboké stopy, ale o to znie naliehavejšie a skutočnejšie. Nebyť producenta Ricka Rubina, bradatého čudáka, ktorý vytiahol Red Hot Chilli Peppers, nehovorilo by sa ani o Cashovom comebacku.
Zdalo sa, že má najlepšie roky za sebou. Prežil mnohých súputníkov z päťdesiatych rokov, hral vo väzniciach, aj pre amerických prezidentov, nahral a naspieval asi 1500 piesní a na cestách strávil viac ako osemtisíc dní, aby v ôsmej dekáde skončil odstrčený ako paródia na seba samého.
Až Rubin mu vrátil do ruky akustickú gitaru a pomohol mu odkryť piesne mladých skladateľov. Tie si prehrával dovtedy, kým sa nestali jeho vlastnými. Výsledkom spoločných rozhovorov sú albumy American Recordings (1994), Unchained (1996) a American III: Solitary Man (2000) obsahujúce vlastné kompozície, tradičné skladby a prekvapivé coververzie Toma Waitsa, Leonarda Cohena, Toma Pettyho, Nicka Cava či Becka.
A The Man Comes Around je pokračovaním snahy objaviť pieseň. Tá môže prežívať v tajnej komnate Cashovho podvedomia alebo patriť súčasným autorom ako Depeche Mode (Personal Jesus), Sting (I Hung My Head). Na Mužovi, ktorý ide okolo, reviduje aj piesne ikon zo šesťdesiatych rokov, od The Beatles si požičal In My Life a od Paula Simona Bridge Over Troubled Water.
„Pokiaľ budem môcť nahrávať, bude to dobré,“ hovorieva človek, ktorý sa rozhodol vzoprieť neprívetivému osudu za prispenia svojej ženy June. „Hudba je súčasťou môjho života. Každý deň. Dokonca si nôtim aj v spánku.“
Patrí k posledným žijúcim originálom, ktorý vyrástol v časoch, keď rock-and-roll bol ďalekou budúcnosťou. Jeho hudba vychádza z toho najčistejšieho bluesu, gospelu, tradičnej country alebo folku. Keď to zmiešate s kresťanskou vierou, ktorá mu pomohla sa preniesť cez tmavú stranu ulice, kam sa dostal pre problémy s alkoholom, drogami a povzbudzovacím prostriedkami, dostaneme kombináciu zvanú Johnny Cash a jeho piesne Folson Prison Blues alebo I Walk The Line, patriace do pokladnice americkej hudby.
Keď v rokoch 1969 až 1971 viedol na ABC televíznu šou, pozval si Boba Dylana, začínajúcu Joni Mitchellovú, neskôr Neila Younga a Raya Charlesa. A koho by si pozval dnes? „Keby sa šou vrátila, bol by to Bono alebo Beck.“ PETER BÁLIK