
Hanoj 4. decembra (TASR) - Vietnamská káblová televízna spoločnosť sa rozhodla zabrániť projekcii novej verzie veľkofilmu Francisa Forda Coppolu o hrôzach vojny v Indočíne Apocalypse Now Redux.
Riaditeľ spoločnosti Nguyen Huu Loc rešpektoval deklarované výhrady vlády odvolávajúcej sa na "sex, násilie a politicky citlivú tému" a poznamenal, že projekcia filmu, v ktorom vraždia Vietnamcov, neprichádza do úvahy.
Directorďs Cut spomínaného filmu, ktorý je o 49 minút predĺženou verziou pôvodného diela z roku 1979, si však vietnamskí diváci môžu pozrieť doma vďaka nosičom DVD, ponúkaným v takmer všetkých "pirátskych" predajniach v prepočte za necelých 1,3 dolára.
Tematika vietnamsko-americkej vojny, ktorá sa skončila v roku 1975 pádom juhovietnamského Američanmi podporovaného režimu a znovuzjednotením dovtedy rozdelenej krajiny, je vo Vietname, kde štát napriek hospodárskym reformám kontroluje médiá a informácie, ba uplatňuje aj filmovú cenzúru, osobitne citlivou.
Francis Ford Coppola, z ktorého filmografie spomeňme aspoň mafiánsku trilógiu Krstný otec (The Godfather), zaraďovanú medzi najlepšie diela svetovej kinematografie všetkých čias, chcel pôvodne film nakrútiť ešte v roku 1968 v hlavnej úlohe s medzičasom zosnulým spevákom skupiny The Doors Jimom Morrisonom. Kvôli absencii finančne silných producentov však projekt Apocalypse Now realizoval až o 11 rokov neskôr, v hlavných úlohách s Martinom Sheenom a Marlonom Brandom. Zo štvorhodinového megadiela sa do distribúcie dostala iba "okyptená" verzia, ktorú teraz režisér doplnil o spomínaných takmer 50 minút.
6 le ed