SME

Bergman končí s nakrúcaním filmov

Štokholm 4. decembra (TASR) - Slávny švédsky režisér Ingmar Bergman sa možno s konečnou platnosťou presunie z kategórie aktívnych filmárov do sveta ...

Štokholm 4. decembra (TASR) - Slávny švédsky režisér Ingmar Bergman sa možno s konečnou platnosťou presunie z kategórie aktívnych filmárov do sveta filmových legiend. Nedávno totiž oznámil, že dokončil svoj definitívne posledný projekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pondelok 11. novembra 2002 bol pre Bergmana zrejme teda posledným dňom na pľaci. Záverečným dielom slávneho režiséra bude snímka s názvom Saraband, ktorú on sám označil za "projekt kamikadze".

Film financovala švédska televízia, ktorá ho uvedie až v druhej polovici budúceho roku. Ide o voľné pokračovanie úspešných Scén z manželského života z roku 1983 s rovnakými hrdinami: Marianne a Johanom, teda Liv Ulmannovou a Erlandom Josephssonom v hlavných úlohách.

SkryťVypnúť reklamu

Filmovej a divadelnej réžii Ingmar Bergman venoval vyše 50 rokov života. V rozhovore na záver nakrúcania Sarabandu priznal, že rozlúčka s týmto svetom bude pre neho veľmi ťažká.

Bergman sa preslávil ako režisér, ktorý si písal aj scenáre. Tri z jeho filmov: Prameň panny, Ako v zrkadle a Fanny a Alexander, získali Oscarov. No okrem filmov režíroval aj viac ako stovku inscenácií v divadle a 40 rozhlasových hier.

Bergman sa narodil pred 84 rokmi v Uppsale neďaleko Štokholmu. Jeho otec bol luteránskym pastorom. Manželstvo jeho rodičov aj výchova v rodine mali zvláštne a zrejme dosť čudné pravidlá.

Režisér nedávno v rozhovore pre švédsku televíziu uviedol, že všetky scény z jeho tvorby, ktorým prisudzuje hodnotu a zmysel, sú dialógom s jeho vlastným detstvom. Boj proti odstraňovaniu nedostatkov v rodinnej výchove v jeho traumatickom detstve mu vraj zabral veľkú časť života.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnym režisérom sa podľa kritikov stal predovšetkým preto, že do sveta filmu vniesol témy, ktoré boli dovtedy doménou filozofov a o ktorých panoval názor, že ich na filmové plátno hádam ani nie je možné preniesť. Druhým veľký prínosom švédskeho režiséra bola hĺbka jeho v pohľadu na problémy partnerských a rodinných vzťahov.

Vo Švédsku, ale aj za jeho hranicami je Bergmanovo meno dodnes akýmsi kultom predovšetkým medzi intelektuálmi. Samotný režisér svoju slávu prijíma vcelku chladne. Nechodí na festivaly a rozhovory médiám poskytuje len sporadicky.

Jeho obdivovateľov celkom prekvapilo, keď jednu z filmových kritičiek vpustil nedávno do svojho archívu. Ukrýva v ňom chaoticky pozbierané rukopisy scenárov a predovšetkým literárnych textov z čias dávno predtým, než sa stal v 50. rokoch medzinárodne uznávaným režisérom.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok pátrania kritičky Maaret Koskinenovej - kniha Na počiatku bolo slovo - do švédskych kníhkupectiev dorazil práve vo chvíli, keď Bergman oznámil odchod z režisérskej stoličky.

Jeden zo symbolických kruhov švédskej kinematografie sa tak pravdepodobne definitívne uzatvára. I keď, kto vie. Fanúšikovia dúfajú, že si to Bergman možno rozmyslí. Veď článok s názvom: Každý film je mojím posledným Bergman napísal už v roku 1959 a od tých čias tých "posledných filmov" stihol nakrútiť celú kopu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu