Liam Neeson hrá detektíva, ktorý vyšetruje prípad plný beštiálne zavraždených mileniek, manželiek a dcér.
Scott Frank je podpísaný pod scenármi zaujímavých ambicióznych filmov Človiečik Tate v réžii Jodie Fosterovej, Chyťte ho! Barryho Sonnefelda, Zakázané ovocie Stevena Soderbergha (nominácia na Oscara) či Minority Report Stevena Spielberga.
Ako režisér debutoval v roku 2007 originálnym kriminálnym trilerom Ten, kto dáva bacha. Medzi náhrobnými kameňmi je jeho druhý film. Opäť kriminálna dráma, adaptácia románu Lawrence Blocka z roku 1992.
Detektív smutnej postavy
Recenzia / Film
Medzi náhrobnými kameňmi
A Walk Among the Tombstone
USA, 2014, 113 min
Scenár a réžia: Scott Frank. Kamera: Mihai Malaimare Jr. Hudba: Carlos Rafael Rivera.
Hrajú: Liam Neeson, Dan Stevens, Boyd Holbrook, Sebastian Roché, Brian „Astro“ Bradley, Whitney Able, Stephanie Andujar, Ólafur Darri Ólafsson, David Harbour
Premiéra v SR: 30. októbra
Liam Neeson hrá newyorského policajta Matta Scuddera, ktorý pod vplyvom alkoholu spôsobil tragédiu, odišiel do výslužby, stal sa abstinentom a pracuje ako detektív bez licencie na vlastnú päsť, bez nádeje na spoluprácu s políciou.
Blockov Scudder sa vo filme objavil už v roku 1986, keď ho v réžii Hala Ashbyho a podľa scenára Olivera Stona stvárnil Jeff Bridges v snímke 8 Million Ways to Die. Block napísal 17 románov so Scudderom, Medzi náhrobnými kameňmi je teraz deviaty v poradí.
Keď detektíva osloví zámožný obchodník s drogami, ktorému zmizla manželka, veľmi sa mu do práce nechce. Postupne sa však pod vplyvom rôznorodých okolností ponorí do prípadu naplno a zistí, že ktosi beštiálne vraždí manželky, milenky, partnerky či dcéry aktérov mestskej drogovej scény.
A pretože viacero kľúčových scén sa odohráva na cintoríne, kde kedysi objavili pozostatky jednej z obetí, názov filmu sedí. Náhrobné kamene sú aj symbolom pochmúrnych, nešťastných a tragických momentov z minulosti viacerých aktérov. Nosia ich v sebe a neustále do nich bolestivo narážajú: rozchod s manželkou, útek matky, podľahnutie lákaniu drog, nechcená spoluúčasť na vražde... Každý sa s nimi vyrovnáva po svojom.
Niekto spácha samovraždu, iný si cení vlastný život tak málo, že sa navonok správa ako hrdina.
Tma, hmla, dážď, smútok a vina
Na rozdiel od „skutočných“ kriminálnych filmov nie je základom riešenie logickej hádanky zločinu. Ako-tak akčná scéna je jediná, hneď na úvod filmu. Podrobnejšie charaktery predstavujú možno dve-tri postavy, zvyšok sú figúrky, alebo ešte menej. Autorov zaujíma motivácia pátrača, o motívoch páchateľov sa nedozvieme vôbec nič.
Zmyslom dokonca nie je ani anatómia zločinu, o etických postojoch nehovoriac, veď úplne bez viny tu nie je nikto.
Film sa komótne odohráva v noirovej tme, hmle alebo v daždi. Príbeh nemá čím prekvapiť a z postáv vanie toľko smútku či pocitu viny, že nie sú zábavné a ani veľmi zaujímavé. Scott Frank sa naplno sústredil na vytvárania atmosféry, ktorá chce byť zmesou klasického detektívneho žánru hardboiled v štýle Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera s naturalistickým zobrazením hrôzy a utrpenia na spôsob Fincherovho filmu Sedem.
Film nedosahuje kvality jedného ani druhého, zostáva kdesi na polceste. Sledovať ho nie je utrpenie ani úplná nuda, ale ani ktovieaká zábava či nebodaj pôžitok.