November 1989 je dodnes spoločnou československou záležitosťou. Potvrdzujú to aj programy festivalov, venovaných 25. výročiu pádu komunizmu.
Pripomenúť si obdobie neslobody i osláviť štvrťstoročie jeho konca – to je cieľ série akcií pripravovaných k 25. výročiu novembra 1989 na Slovensku a v Česku, kde nezávisle od seba vzniklo podujatie s rovnakým názvom Festival slobody/svobody. Okrem spoločnej myšlienky a názvu ich spája aj to, že na nich vystúpia umelci oboch krajín, no rozdielna je koncepcia týchto multižánrových podujatí.
Zahrajú divadlá OLDstars i SkRAT
Slovenský festival pripravuje v Bratislave už štvrtý rok Ústav pamäti národa. Potrvá od 12. do 16. novembra a jeho významnou súčasťou bude filmová prehliadka, na ktorej premietnu päť hraných a desať dokumentárnych snímok s tematikou obdobia neslobody u nás i v zahraničí. V duchu myšlienky vybudovať najmä v mladej generácii historické povedomie o zločinoch komunizmu, ktorú pre TASR zdôraznil šéf Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, po skončení projekcií pre stredné školy budú nasledovať besedy s historikmi a účastníkmi protikomunistického odboja.
Na festivale sa predstaví aj divadelný súbor OLDstars z Prahy s dokudrámou Přelíčení i domáce divadlo SkRAT s inscenáciou Vnútro vnútra o praktikách ŠtB. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca 16. novembra udelia Ceny ÚPN a v ten istý deň sa v KC Dunaj uskutoční diskusia s osobnosťami, ktoré prispeli k pádu totality v Československu, Poľsku, Maďarsku a vo vtedajšej NDR. Organizátori plánujú pokračovať vo festivale aj v Nitre, Ružomberku a Košiciach.
Festival ako informačná strecha
Český Festival svobody je koncipovaný viac „zdola“ a začal sa už koncom októbra podujatiami k výročiu vzniku Československa a skončí sa 29. decembra koncertom k 25. výročiu zvolenia Václava Havla za prezidenta. Už doteraz je pod hlavičkou festivalu množstvo podujatí, no ich počet sa ešte zvýši.
„Prirodzenou platformou na zjednotenie všetkých aktivít je ’havlovská’ Lucerna,“ hovorí jej koordinačný dramaturg a člen tímu Festivalu svobody Ladislav Snopko. „Nie je to však umelo vytvorený tím, ktorý by vymýšľal a realizoval akcie spoločne, ale skôr akási informačná strecha nad podujatiami, ktoré samostatne organizujú rôzne združenia a nadácie z Česka i Slovenska. Tie sa stávajú súčasťou festivalu prihlásením sa na webovej stránke www.festivalsvobody.cz.“
Post Bellum ocení osobnosti piatich krajín
Zo Slovenska tak viacerými akciami participuje napríklad košický festival Matrioshka, medzi inými aj poctou umelcovi, filozofovi a disidentovi Marcelovi Strýkovi, uvádzanou v košickom Artfore 14. novembra.
Samozrejme, aj keď Festival svobody má výrazný celoštátny až cezhraničný charakter, ťažiskom sa stane celý rad podujatí budúci víkend v Prahe.
Vrcholom bude potom večer 17. novembra, keď v Národnom divadle udelí združenie Post Bellum Ceny pamäti národa piatim osobnostiam Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska a Nemecka, ktoré aktívne bojovali proti komunistickej totalite. Na slávnostnom večere vystúpia spolu aj Jana Kirschner s Mariánom Vargom s Ľaliou poľnou, priamy prenos budú vysielať verejnoprávne televízie spomínaných krajín.
Oba festivaly potvrdzujú, že november 1989 je stále československou záležitosťou. „Napriek tomu, že v Česku je zamatový a na Slovensku nežný, jeho mentalita je rovnaká a tí, ktorí mu zostali verní, zostali aj vzájomnými priateľmi,“ dodáva Ladislav Snopko.