SME

Na dosky SND sa vracia známa talianska veristická opera Andrea Chénier

Bratislava 4. decembra (TASR) - Po 35 rokoch sa na pódium Opery Slovenského národného divadla (SND) vracia jedno z najvýznamnejších svetových diel umeleckého ...

Bratislava 4. decembra (TASR) - Po 35 rokoch sa na pódium Opery Slovenského národného divadla (SND) vracia jedno z najvýznamnejších svetových diel umeleckého verizmu - štvordejstvová opera Andrea Chénier od talianskeho skladateľa Umberta Giordana, ktorej premiéra je naplánovaná na 18. decembra. V titulných úlohách sa predstavia viaceré domáce i zahraničné hviezdy operného spevu ako Peter Dvorský, Martin Babjak, Ľubica Rybárska, Gurgen Ovsepian, Plamen Prokopiev či Simon Šomorjai a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Giordanova dráma sa odohráva v období Veľkej francúzskej revolúcie, pričom do popredia vystupujú heslá tejto epochy Sloboda, Rovnosť a Bratstvo, no zároveň sa stretávajú s konzervatívnosťou vládnucej vrstvy. Na zámockú slávnosť šľachty prichádza mladý básnik Andrea Chénier, ktorý svojim odmietavým postojom k bohatstvu a leňošeniu rozhnevá dcéru hostiteľa Madeleine i ostatných prítomných.

SkryťVypnúť reklamu

Po čase sa revolúcia začne vymykať z rúk jej vodcov a aj sám Chénier odsudzuje radikálnosť a brutalitu niektorých revolucionárov. Musí sa ukrývať, no nechce opustiť Paríž, pretože neznáma obdivovateľka mu neustále posiela ľúbostné listy a Andrea túži zistiť, o koho ide. Napokon sa stretáva s Madeleine, ktorá sa k listom prizná a vyzná mu lásku. Vzápätí medzi nich vstupuje vodca revolucionárov Carlo Gérard a vyzve Chéniera na súboj, no jeho víťazom sa stane básnik.

Gérard sa chce umelcovi pomstiť, a preto ho zapíše na zoznam velezradcov. Keď pochopí, že takto si lásku Madeleine nezíska, rozhodne sa vystúpiť na Chénierovu obhajobu, avšak jeho iniciatíva príde neskoro a mladého muža odsúdia na trest smrti. Madeleine sa rozhodne obetovať svoj život a na popravisko odchádza prezlečená za jednu z väzenkýň spolu so svojou životnou láskou.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdne obsadenie opery potvrdzuje i skutočnosť, že režisérom projektu je svetoznámy švajčiarsky umelec Guy Montavon, ktorý hosťoval na viacerých operných scénach v Európe, Amerike i Ázii. Podľa neho je Andrea Chénier "krásna opera s krásnou hudbou a príbehom o láske". Cítiť v nej revolučnú atmosféru, ktorá vyvoláva zmeny v myslení i správaní ľudí a zároveň potvrdzuje, že každá revolúcia požiera vlastné deti, pretože jej najväčší prívrženci sa napokon stávajú jej obeťami, uviedol autor scény Hank Irwin Kittel.

Zaujímavosťou je, že pôvodný autor opery Giordano nestvárnil scénu, počas ktorej umierajú obaja milenci, no v novej verzii SND ich vojaci v závere popravia. "Uvidíte veľmi realistickú scénu, ktorá sa postupne mení na surrealistickú," sľúbil Montavon. Podľa neho je opera aj parafrázou na skutočnosť, že politika zabíja umenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pojem verizmus vznikol na prelome 19. a 20. storočia ako označenie tvorby mladých talianskych autorov. Odborníci a kritici sa však nevedia zhodnúť na základných črtách a hlavných predstaviteľoch verizmu, pretože časť z nich ho považuje za dekadentný a periférny smer, no ďalší v ňom vidia plnohodnotné umelecké vyjadrenie skladateľov v napätej dobe. Medzi najznámejších autorov verizmu patrí aj Giacomo Puccini.

Tenorista Dvorský označil toto dielo za rozšírenie svojho veristického obzoru. "Nerád spievam vášnivé postavy, ale toto bola príjemná práca," povedal. Pre Babjaka bola táto opera zatiaľ najťažšia, preto s úsmevom dodal, že niekedy sa zamýšľa nad tým, "ako to vydržať odspievať, aby to ostatní vydržali počúvať".

SkryťVypnúť reklamu

Opera SND naposledy uviedla Andrea Chéniera 30. septembra 1967 a predtým v roku 1925. Opakované premiéry najnovšej tretej verzie tohto diela sú naplánované na 19. a 21. decembra. V roku 2002 SND predstavilo spolu 13 úplne nových inscenácií a tri obnovené premiéry.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu