Kansas City 5. decembra (TASR) - Aby sa zážitok z hry na klavíri nestal zvukovou nočnou morou, treba pred koncertom naladiť asi 200 strún. Americký vynálezca Don Gilmore z Kansas City v štáte Missouri skonštruoval piano, ktoré sa vďaka tomu, že je prešpikované drahou elektronikou, naladí samé za 40 sekúnd, informoval časopis New Scientist.
Piana a klavíry sú jedny z mála nástrojov, ktoré spravidla neladí sám umelec, ale na to vyučený odborník. No ani čerstvo naladený klavír nie je chránený pred výkyvmi teploty alebo vlhkosti vzduchu, ktoré môžu jeho zvuk posunúť do neželaných polôh.
Klasické ladenie je mechanická práca. Naťahovaním strún ladič zvyšuje ich tón, uvoľňovaním ho naopak znižuje. Samoladiaca jednotka amerického vynálezcu, ktorý je sám klasickým pianistom, sa zaobíde bez mechaniky.
Piano stačí len mierne rozladiť do vyšších tónin a ostatné zariadi elektronika. O správne napätie struny sa starajú dve magnetické cievky. Prvá strunu rozkmitá, druhá tieto kmity zaznamená a porovná s referenčnou hodnotou uloženou elektronicky vo svojej pamäti.
Na zníženie zvuku struny, ktorá bola mechanicky nastavená do príliš vysokej tóniny, sa ňou "preženú" elektrické impulzy. Prúd strunu zahreje, tá trochu povolí a jej zvuk je hlbší. Keď je správne naladená, prúd zostane konštantný.
Struny sú po naladení zahriate asi na 35 stupňov Celzia. Počas takéhoto elektronického ladenia má piano príkon asi 500-600 wattov. Podľa Gilmora jeho vynález potešil výrobcov pián, ale nie ladičov.