Banská Bystrica 6. decembra (TASR) - Podať zápletky v librete čo najkratšie a najzrozumiteľnejšie bolo hlavným zámerom hosťujúceho režiséra a choreografa Jaroslava Moravčíka pri naštudovaní 63-ročnej operety Gejza Dusíka Modrá ruža, ktorá bude mať premiéru na scéne banskobystrickej Štátnej opery (ŠO) 13. a 14. decembra. Zdynamizoval dej z pôvodných troch do dvoch dejstiev.
Moravčík, sedem rokov pôsobiaci ako umelecký šéf baletu v rakúskom Mörbischi, uvažuje aj o podaní dvojhodinovej inscenácie najznámejšej a najobľúbenejšej slovenskej operety ako filmovania. Prevzaté predstavenie by teda podľa jeho slov sprevádzal hlas z prenosového vozu. Rozhodnutie režiséra závisí od toho, ako rýchlo dokážu technicky prestavať jednotlivé scény a obrazy. "Nerád by som zatváral oponu, aby diváci čakali, kým upravíme scénu," povedal dnes novinárom v Banskej Bystrici J. Moravčík.
Terajšia inscenácia Modrej ruže dáva podľa riaditeľa ŠO Rudolfa Hromadu mladej generácii príležitosť oboznámiť sa s populárnou muzikou istého nezanedbateľného obdobia v dejinách slovenskej hudby. Staršej generácii umožňuje pripomenúť si populárne melódie z mladosti. Súčasťou operety sú evergreeny Čo sa mi môže stať, Zatancuj si so mnou, holubička, Len bez ženy a iné vrátane ústrednej melódie Tá modrá ruža vám povie... Tieto šlágre vyšli na gramoplatniach, vysielal ich rozhlas, žijú samostatne bez potreby javiskového stvárnenia.
Opereta Modrá ruža mala svetovú premiéru v SND v Bratislave 4. apríla 1939. Odvtedy ju neraz uviedli na slovenských hudobno-dramatických profesionálnych scénach, napríklad aj v Banskej Bystrici v roku 1970, odkedy mala 95 repríz. Štyrikrát ju inscenovali v Slovenskej televízii. V roku 1975 mala jej prepracovaná verzia s názvom Tajomstvo modrej ruže úspešnú premiéru v pražskom Karlínskom divadle a v pôvodnej verzii bola úspešná aj v zahraničí.