
Japonsko režiséra Carlosa Reygadasa. FOTO - MFF
Hlavná porota udelila štyri základné ceny a jedno zvláštne uznanie.
Grand Prix 4. ročníka MFF Bratislava za najlepší film získala mexicko-španielska snímka Japonsko Carlosa Reygadasa, ktorá s prívlastkom „najlepší latinskoamerický film roka“ tento rok upútala aj na festivale v Rotterdame a Cannes. Scenárista, režisér a producent filmu Japonsko Carlos Reygadas bol jedným z prvých hostí, ktorí zavítali na festival už na začiatku. Na otázku, ak by mal sám napísať synopsu k svojmu filmu Japonsko do katalógu, na čo by divákov upozornil, pre Festivalový denník a SME povedal, že „predtým, ako si pozriem nejaký film, nechcem o ňom vedieť vôbec nič. Myslím si, že film by mal hovoriť sám za seba. Ale už ma nedávno upozornili, že by som mal povedať aspoň toľko, že: „film bol nakrútený výsostne s neprofesionálnymi hercami, vo všetkých funkciách s debutantmi, vrátane mňa a s veľkým srdcom“. A to je pravda. Skutočne sme ho urobili pomimo filmového priemyslu, intuitívne a s plným emocionálnym vložením všetkých zúčastnených.“ Jeho film Japonsko, oscilujúci medzi prírodnou snímkou a existenciálnou drámou, rozpráva o smrti, sexe, láske a náboženstve.
Zvláštnu cenu za réžiu získal taiwansko-francúzsky film Križovatka modrá brána režiséra Yee Chin-Yena. Cenu za najlepší ženský herecký výkon udelila hlavná porota Oksane Akinšinovej a Kati Gorinovej za stvárnenie postáv v ruskom filme Sestry, nedávno zosnulého režiséra Sergeja Bodrova ml., a Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Dan Caondurache za stvárnenie hlavnej postavy mäsiara Dumitru v rumunskom filme Božie bozky režiséra Sinisu Dragina. Na otázku prečo ho pre svoj film zaujala práve postava Dumitru režisér filmu povedal, že „hlavná postava je pre mňa dôvod, prečo film nakrútiť. Zaujíma ma jej vývoj - začína ako istý človek a končí ako úplne iný. Chcem zachytiť moment, keď niekto urobí krok vpred v osobnom ľudskom vývoji.“
Zvláštne uznanie porota udelila taliansko-francúzskemu filmu Graziin ostrov režiséra Emanuela Crialeseho za úspešné stvárnenie a vyjadrenie tradičného atavistického postoja v komunite bez náznakov manicheizmu.
Cenu medzinárodných kritikov FIPRESCI si odniesol kirgizsko-francúzsko-japonský film Šimpanz za humorné a predsa melancholické zobrazenie mladého muža, sklamaného traumatizovaným Sovietskym zväzom. Film na festivale uviedol jeho hlavný predstaviteľ Mirlan Abdykalykov, zároveň syn režiséra filmu Aktana Abdykalykovova, ktorý na otázku, aké pre neho bolo stvárniť svojho otca. „Nepociťujem žiadnu generačnú priepasť. Navykol som si na prácu s otcom, ľahšie sa mi s ním pracuje ako s kýmkoľvek iným. Nikdy som nerozmýšľal, že jeho generácia je iná generácia. Film nie je o mojom dospievaní a mojej generácii. Keby som myslel na svoju dobu, nikdy nezahrám svoju rolu podľa požiadavky svojho otca. Aj keď na druhej strane som rád, že patrím do tej dnešnej doby. Som otcovi veľmi vďačný,“ hovoril Mirlan Abdykalykov.
Cenu ekumenickej poroty si odniesla takisto snímka Japonsko Carlosa Reydagasa. Ekumenická porota tento rok udelila aj zvláštne uznanie ex aequo snímke Graziin ostrov za nemoralizujúce, avšak hlboko mravné posolstvo o tajomstve rodinného puta, vyrozprávané cez príbeh jednej veľmi nekonvenčnej rodiny a snímke Božie bozky, ktorá zobrazuje odveké hľadanie odpovede na otázku o zmysle môjho vlastného života. Cenu divákov si odniesol slovenský film Quartétto Laury Sivákovej.
Ceny sú rozdané a už teraz sa tešíme - ako to odznelo na záverečnom ceremoniáli v sobotu večer - na 5. Medzinárodný filmový festival Bratislava v termíne od 28. novembra do 6. decembra 2003.
Ocenenia 4. MFF Bratislava 2002Grand Prix za najlepší film: Japonsko (Japón, Carlos Reygadas)
Zvláštna cena za réžiu: Križovatka modrá brána (Lanse da men, Yee Chin-yen)
Cena za najlepší ženský herecký výkon Oksana Akinšinová a Kaťa Gorinová vo filme Sestry (Sjostry, Sergej Bodrov ml.)
Cena za najlepší mužský herecký výkon: Dan Condurache vo filme Božie bozky (In fiecare zi dumnezeu ne saruta pe gura, Sinisa Dragin)
Zvláštne uznanie: Graziin ostrov (Respiro, Emanuele Crialese)
Cena FIPRESCI: Šimpanz (Maimil, Aktan Abdykalykov)
Cena Ekumenickej poroty: Japonsko (Japón, Carlos Reygadas)
Zvláštne uznanie ekumenickej poroty ex aequo: Graziin ostrov (Respiro, Emanuele Crialese); Božie bozky (In fiecare zi dumnezeu ne saruta pe gura, Sinisa Dragin)