Melbourne 11. decembra (TASR) - Pomocou digitálnej technológie chcú austrálski aborigéni zachrániť kresby svojich predkov na svätej hore Uluru, známejšej pod názvom Ayers Rock. Pomocnú ruku im podali vedci z univerzity v Melbourne, informovala BBC.
Domorodé obyvateľstvo z kmeňa Anangu chodí k obrovskej skale, ktorá sa dvíha uprostred rovinatej austrálskej stepi, už stáročia. Na viac ako 90 miestach na úpätí skaly sa nachádzajú kresby odborne zvané petroglyfy, ktoré sú dokladom o ich pôvode a dejinách. Ayers Rock je však ročne cieľom miliónov turistov, ktorí tieto kresby nenávratne ničia.
Aborigéni sa preto skontaktovali s vedcami a požiadali ich, aby petroglyfy digitálne nasnímali. Ananguovia veria, že Uluru je katedrála, ktorá je domovom duší zosnulých. V ich chápaní turisti horu každý deň zneucťujú.
Suveníry v podobe úlomkov skaly sú relatívne najneškodnejšou formou zneucťovania. Vandalizmus nabral v ostatnom čase hrozivejšie rozmery: začali sa množiť grafity a mená vyryté priamo do skaly alebo napísané sprejom. Počasie dáva Ayers Rock tiež poriadne zabrať. Horúci púštny vietor, občasné silné zrážky a ďalšie vplyvy tiež ohrozujú vzácne petroglyfy.
Ananguovia veria, že moderná veda dokáže ich posvätné miesto aspoň pre nasledujúce generácie. Oni sami sa techniky neboja, veď vlastnia autá a mobily, vedia narábať s navigačným systémom GPS a vysielačkami, ktoré potrebujú v divočine. Ich cieľom je vlastné spravovanie digitálnych záznamov na mieste určenom len na tento účel.
Ďalšie informácie o Ayers Rock a domorodom obyvateľstve: http://www.ea.gov.au/parks/uluru, http://waru.org/ap