Americký fotograf fotil vojnu v Afganistane aj trpiacich na ebolu v Afrike. Za prácu získal tri Pulitzerove ceny
V roku 1987 robil na fotoeseji o ľuďoch závislých od cracku v Miami. Prešli dva týždne a šéf projektu v denníku Miami Herald sa ho pýtal, ako ide fotenie. „Zatiaľ som ani nevytiahol fotoaparát, odpovedal mi. Najskôr je dôvera, až potom práca," spomína Gene Weingartner pre Washington Post.
Toto bolo pre amerického fotografa Michela du Cille (24. 1. 1956 - 11. 12. 2014) typické. Vo svojich fotoreportážach sa venoval najmä trpiacim. Aby sa ľuďom dokázal dostať bližšie, snažil sa najskôr získať si ich dôveru. "Hovoril, že patril k starej škole. Upokojte trpiacich a potrápte pokojných, hovorieval," povedal pre NPR jeho bývalý kolega Ben de la Cruz.
Za fotografie života ľudí závislých od cracku v Miami dostal Pulitzerovu cenu. FOTO – TASR/AP
Ako dlhoroční kamaráti
Získať si dôveru ľudí, ktorých fotil, sa mu darilo nadmieru úspešne. Bol súčasťou tímu, ktorý v roku 2008 získal Pulitzerovu cenu za reportáže o zlých podmienkach v nemocnici pre veteránov, ktorá sa stala témou v krajine.
Dana Priestová, ktorá s ním na materiáli pracovala, spomínala, že sa báli, že jeho fotoaparát odplaší veteránov a ich rodiny, ktorí riskovali tým, že išli na záznam. Dopadlo to naopak.