SME

Ferenc Hujber: Musím medzi nimi žiť

Hrá v novom filme Miloslava Luthera Útek do Budína. Je presvedčivý a živý. Aj profesionáli uznanlivo prikyvujú hlavami. Tri roky bol členom budapeštianskeho divadla Vigszinház, a hoci je dnes už na voľnej nohe, dosky neopustil


. Kto by ho chcel vidieť v divadle, nájde ho v Shakespearovi alebo v provokatívnom modernom titule Shopping and facking. Z maďarských filmov, v ktorých hral, boli u nás premietané zatiaľ len dva: Blízko k láske a Taká Amerika. Temperamentný aj v živote sa mladý Maďar počas rýchlej chôdze do kaviarne sám po hlave pustil do rozhovoru. Herec Ferenc Hujber:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko je tu iné, aj ľudia inak vyzerajú a pôsobia. Stromy, ktoré poznám z domu, sú u vás zaujímavejšie. Ako cudzokrajný druh. Keď sa prechádzam po Bratislave alebo Prahe, ovoniavam vzduch. Je svieži a príjemný. Cítim v ňom nejaké pečivo, rieku, možno korenie, ktoré nepoznám... Nemám rád Budepešť. Je to odporné smradľavé veľkomesto. Samý smog a smeti, začiernené chodníky, parky, kde je plno ľudí na trávnikoch... Musím odtiaľ odísť!

SkryťVypnúť reklamu

Kam?
Je veľa krajín, ktoré by som chcel vidieť a pracovať v nich. V každom prípade to chcem skúsiť aj v Amerike.
Už máte nejakú zahraničnú skúsenosť, okrem tejto slovenskej?
Zatiaľ nie, ale už som hral v mnohých maďarských filmoch a mal som aj nepatrné úlohy v zahraničných, ktoré sa nakrúcali v Maďarsku. Som presvedčený, že za chvíľu príde čas, keď určite budem hrať v dobrých zahraničných snímkach zaujímavé úlohy. Každú chvíľu sú v Budapešti rozložené všelijaké štáby, ktoré nemajú vždy obsadené všetky postavy a spoliehajú sa na domácich. Pracuje pre nich celé maďarské filmárské pozadie. Poznajú ma. Je vlastne isté, že môžem dostať hocijakú úlohu. Napríklad, v takých nezávislých francúzskych filmoch je dosť príležítostí. Napokon, nie je nejaký výrazný rozdiel medzi európskymi národnými kinematografiami jednotlivých krajín. Ak sa o ne človek zaujíma, nosí ich v hlave, pozná ich, určite sa do nich dostane aj v reáli.
Ako si vás našiel režisér Miloslav Luther?
Potreboval maďarského herca, dopočul sa o mne a prišiel za mnou do Budapešti. Rýchlo sme sa dohodli.
Ani chvíľu ste neváhali?
Bože, vôbec nie! Ani sekundu. Ešte ako dieťa som čítal Dumasovho Grófa Monte Cristo a zapamätal som si na celý život jeho slová o tom, že sa cíti byť svetoobčanom. V tomto zmysle slova Maďarsko nie je moja krajina a nevlastní ma. Narodil som sa na tento svet a doma som všade.
Mali ste možnosť vnímať našu krajinu, keď ste tu nakrúcali?
Nakrúcali sme na zámku neďaleko Prahy a vo voľných chvíľach som utekal od štábu. Ako duch som strašil po krajine. Na všetko som bol nenásytne zvedavý. Veľakrát som už bol aj na Slovensku, aj v Česku, a stále ma to tu zaujíma.
Odlišuje sa niečim naše herectvo od maďarského?
Česi sú napríklad oveľa presnejší, ako sme my, Maďari. V Budapešti som vždy veľmi nervózny z istej nespoľahlivosti, poriadne si musím rozmyslieť, s kým a do čoho idem. Aj pred kamerou, aj na javisku potrebujem vzájomnú úctu a disciplinovanosť. V mojom budapeštianskom materskom divadle Vigszinház som zažil nepríjemné situácie a zo dňa na deň som z neho odišiel. Od tohto roku beriem len to, čo mi absolútne sedí. Začal som si vyberať. V Prahe som videl predstavenie Veľa kriku pre nič, ktoré režírovala Eniko Ezsenyiová a okamžite som pocítil, ako vynikajúco hrajú českí herci. Obdivujem ich, že sú schopní takto dobre hrať každý večer.
Myslíte, že v Lutherovom projekte ste zarobili adekvátne vynaloženému úsiliu?
Peniaze pre mňa nehrali hlavnú úlohu. Pomyslel som si: Ďakujem pekne, že ma zaplatíte, ale keby ste mi nedali nič, aj tak som rád, že som túto rolu dostal! Videl som Lutherove oči a povedal som si, že s ním chcem pracovať. Veľmi dobre cítim auru jednotlivých ľudí a ich oči ma už nemôžu nikdy oklamať.
Chceli by ste ešte niekedy nakrúcať slovenský film?
Kedykoľvek.
V našich kinách nedávno odpremietali snímku Taká Amerika, kde ste hrali aj vy. Mnohí sa potešili - konečne nejaký "náš" film od susedov. Poznajú diváci v Maďarsku slovenskú kinematografiu?
Do kín sa toho veľa nedostane. Vo videotékach zasa nájdete len klasické staršie snímky. Dokonale poznám iba Menzlove a Formanove práce, a to sú Česi. Vidím výhradne to, čo si môžem priniesť domov, pretože vôbec nemám čas chodiť do kina. No, a v našej televízii sa najčastejšie premietajú poľské veci.
Aký je váš Attila Boráros v Úteku do Budína?
Vo Vančurovom románe, podľa ktorého film vznikol, túto postavu nenájdete. Pán Luther mi však povedal, že pre neho je veľmi podstatná, lebo pomáha príbehu. Chvíľu som mal obavy, či sa snáď nestanem nejakou dramaturgickou chybou. Pán režisér ma ale presvedčil, že moja postava je pomyselnou hlavnou vedľajšou úlohou. Nie je veľká, ale kľúčová. Pri hre som si pripomenul chalana zo Spielbergovho filmu Schindlerov zoznam, ktorý v koncentračnom tábore fungoval ako zarytý biznisman, dokázal kšeftovať aj v tých najotrasnejších neľudských podmienkach. Jeho pohľad v rozhodujúcej scéne som si dobre zapamätal. Aj môj hrdina obchoduje v akýchkoľvek podmienkach a za každých okolností, je inteligentný, prefíkaný a rozumie vzťahom, vie si ich budovať. Pre mňa bolo veľmi dôležité, aby som touto postavou položil svoju vizitku.
Dokážete aj vy "kšeftovať"?
Som veľmi neopatrný, čo sa týka peňazí. Ľahko dávam a strácam.
Nepodučili ste sa od svojej postavy?
V lete som bol v Turecku na bazáre, kde som handloval s mladým predavačom. Mohol mi ukázať celú svoju nezaopatrenú famíliu, ale aj tak som neustúpil ani o krok a nezaplatil som mu viac, ako som sám uznal za vhodné. Vydieral ma, vraj jeho mamička je v invalidite a predmety, ktoré predáva, pre ňu znamenajú veľa. Bola so mnou moja kamarátka, krásna blondína a tak som mu sľúbil, že keď mi tovar predá za moju cenu, nechám mu ju na hodinu, aby si zvýšil obrat. Hneď sme sa dohodli.
Ostala tam?
Nie! Povedala, že je veľmi unavená, na čo jej Turek ponúkol lôžko.
Ondřej Sokol, hlavný hrdina v Úteku do budína, v rozhovore pre TV oko povedal, že milostné scény sú pre neho priťažké. Ako ich zvládate vy?
Ja spolupracujem a urobím všetko, aby som nemal ťažkosti. Ide o to, aby som sa od prvej chvíle zamiloval do svojej partnerky. Je to zrýchlený proces, mám len niekoľko minút alebo sekúnd, aby si aj ona ku mne vytvorila vzťah ako Júlia k Rómeovi. Zoznámite sa, podáte si ruku a možno v ten deň alebo na druhý vás čaká nejaká šialená milostná scéna, a to pred štábom. Pomáham si tým, že ju vnímam od začiatku vo veľmi príťažlivom svetle. Prečo sa asi niekto do toho druhého zamiluje? Ako to funguje? Možno to vyvolá vôňa, dotyk, pokožka... Všetkému sa pred ňou otvorím.
Nezasahuje vám to do osobného života?
Vždy mi to všetko zničí. Dávam si pozor, aby som v takomto období nemal nejaký vážnejší vzťah.
Páčia sa vám Slovenky?
Sú nádherné! Zvykol som si, že sú okolo mňa v Budapešti krásne ženy, ale Slovenky...! Majú úplne iné vyžarovanie.
Vaša slovenčina bola taká dobrá, že vás režisér nemusel dať ani dabovať. Pamätáte sa ešte na nejaké vety, ktoré ste sa v našej reči tak dokonale naučili?
Od začiatku rozhovoru čakám na túto otázku a pomaly si pripravujem odpoveď. Odmlčí sa a slovenčinou vypáli: Viem, čo ti chýba!
Fajn. Čo ste si ešte pripravili?
Musím vám povedať, že túto časť Európy mám naozaj rád. Pre mňa je veľmi dôležité všetko to ruské, poľské, české, slovenské...
V čom?
Vo vedomí týchto národov je čosi naivné, čistučké. Veľmi dobre vedia, čo znamená obetovať sa pre niečo. Ľudia sa trápili a napriek tomu si vedeli vo svojom údele nájsť niečo pekné a dobré. Poznajú bôľ, a preto si vedia vážiť to, čo si vydobyli. Verím, že aj z najväčšej špiny sa môžu zrodiť tie najkrajšie, najcennejšie hodnoty.
A napriek tomu sa dosť podceňujú, nie?
Žiaľ, je to pravda. Práve preto nemám rád takzvanú maďarskú mentalitu. Sme cynickí, závistliví. Aj ja som sa tomu priučil, pretože musím medzi nimi žiť. Časom z tej krajiny určite odídem. Mám však rád bolesť našich národov. Tí najlepší ľudia majú za sebou veľa chudoby, dlho žili s pocitom, že nemajú slobodu ani majetok, a práve preto si vážia najzákladnejšie hodnoty.
Čo vás vo vašom živote zaujíma najviac?
Dve veci - divadlo a sex. Som rád, že žijem. Narodil som sa v znamení panny, ale ascendent mám v blížencoch, asi preto vo mne fungujú šialené rozpory. V divadle hrám buď tých najperverznejších, alebo nevinných.
Filmový príbeh začína v pre nás spoločnom Rakúsko-Uhorsku. Zhoduje sa s vašimi predstavami o tej dobe?
Ak to bolo naozaj také ako vo filme, tak sa mi to veľmi páči. Intrigánsky svet monarchie, kde sa všetko rieši v salónikoch, elegantné prostredie, vyberané spôsoby... Tešil som sa, že môžem mať na sebe smoking. Zároveň som strašne rád, že žijem v dnešnom svete, ktorý pre mňa znamená slobodu. Pokojne si dám ruky do vrecka, žujem žuvačku, a keď ma niečo bolí alebo naštve, nemusím sa strojene ovládať. Poriadne si do niečoho udriem.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tina Čorná / Foto: archív ARS media

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


25
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu