Bratislava 12. decembra (TASR) - Šéfdirigent Opery Slovenského národného divadla (SND) Peter Feranec dnes ohlásil odchod z divadla. Za hlavné dôvody svojho počínania uviedol odopieranie kompetencií vyplývajúcich z jeho pracovného pomeru.
K definitívnemu odchodu z prvej slovenskej opernej scény primäli Feranca, ako uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi, názorové nezhody s riaditeľom Opery SND a obchádzanie jeho osoby pri rozhodovaní. "Povinnosti šéfdirigenta sú pomerne široko definované a zo zákonníka práce vyplýva, že ak má niekto povinnosti musí mať aj kompetencie. Ak sú mi kompetencie odopierané, nemôžem predsa niesť zodpovednosť za niečo, čo nemôžem ovplyvniť," vyjadril svoj postoj k situácii bývalý šéfdirigent. Medzi kompetencie, ktoré nemohol počas svojej práce uplatňovať uviedol napríklad zúčastňovanie sa na konkurzoch sólistov, zboru a ostatných pracovníkov a ovplyvňovanie výberu diel do dramaturgického plánu divadla. "Jediné, čo som podpisoval, bolo neplatené voľno pre členov orchestra," dodal s dávkou zveličenia Feranec.
S plánovanými titulmi Opery SND nesúhlasí, pretože podľa neho "nie sú prínosom a ich výberu chýba koncepčnosť". "Na začiatku sezóny Chudovský predstavil, kto všetko príde spievať, ale nepredstavil koncepciu, ktorú by som mal ja ako šéfdirigent podporovať," konštatoval. Výmena riaditeľa, ktorá nastala s novou divadelnou sezónou bola preto podľa Feranca "iba kozmetická úprava", pretože k narušeniu starých spôsobov fungovania nedošlo a dovtedajší riaditeľ Hrubant zostal v SND vo funkcii poradcu. Príčinu nedostatku kvality bratislavskej opery nevidí vo financiách, ale v systéme. "SND má dnes stále neporovnateľne vyššie platy a odmeny, ale i umelecký potenciál ako napríklad opera v Brne. Zamestnáva však 40 sólistov, z ktorých spieva možno 20. Plat berú aj tí, ktorí nespievajú," poukázal na konkrétne problémy Feranec. Pripomenul aj situáciu tzv. sólistov na polovičný úväzok, ktorí majú angažmán v zahraničí, ale doma poberajú všetky výhody a na funkciu umeleckého tajomníka opery, ktorú už niekoľko rokov zastáva inžinier ekonómie. Neobišiel ani situáciu v nástrojovom zabezpečovaní orchestra, za ktoré by mal šéfdirigent niesť zodpovednosť. Ako príklad uviedol sadu huslí, ktoré mu vedenie opery zamietlo kvôli nedostatku peňazí, neskôr však nakúpilo dve harfy v hodnote 3,5 milióna Sk, pričom v súčasnosti má opera osem hárf.
Vlastnú koncepciu predložil Feranec ešte pri nástupe do funkcie, bola však podľa jeho slov zamietnutá rovnako ako niektoré koprodukčné a iné projekty, ktoré vedeniu predstavil. Na tému Opera SND by sa chcel tiež stretnúť s ministrom kultúry SR Rudolfom Chmelom. V umeleckej kariére bude pokračovať i naďalej prostredníctvom zahraničných angažmánov.
Peter Feranec (1964) študoval na Konzervatóriu v Bratislave a po jeho ukončení v roku 1986 pokračoval vo vzdelávaní na Medzinárodnom seminári a festivale Bélu Bartóka v Szombathely, kde sa venoval predovšetkým dirigovaniu súčasnej hudby. Po ukončení postgraduálneho štúdia v roku 1991 vo Viedni sa stal dirigentom Opery SND v Bratislave. Ako 28-ročný sa dostal do finále medzinárodnej súťaže v Tokiu a Budapešti, v roku 1992 získal zlatú medailu na Fóre mladých umelcov vo Viedni. Ako hlavný dirigent uviedol vo Viedenskej opere od roku 1993 niekoľko titulov. Vo februári 1995 debutoval v moskovskom Boľšom teatre a po vymenovaní za jej šéfdirigenta naštudoval a uviedol tituly ako napríklad Bohému, Pikovú dámu, Lásku k trom pomarančom a iné. So Symfonickým orchestrom divadla sa predstavil na turné po USA a Európe. S Operou Národného divadla v Prahe naštudoval a premiérovo uviedol Mozartovu operu Figarova svadba a od roku 2001 pracoval vo funkcii šéfdirigenta opery SND.